şükela:  tümü | bugün
 • mısır'da tarihi yer. baraj yapımı sonrası sular altında kalacağından koca koca eserler yerlerinden sökülerek başka bir mekana taşınmış, taşınma olayı ile de tarihe bir kere daha damga vurmuştur.
 • christan jacq'in ramses serisinin 4. kitabinin ismini aldigi yer (the lady of abu simbel) .
 • ramses in karisi nefertari icin yaptirdigi kar$ilikli iki tapinagin oldugu yer(christian jacq a gore).ayrica bir gun misira turistik bir ziyaret icin giderseniz turun sizi goturecegi bir mekan.(bir gun o tura ben de dahil olurum umarim)
 • m.ö. 1300 yıllarında nil nehri kıyısında dev kayaların yontulmasıyla yapılan eski mısır eseri. assuan barajı nedeniyle sular altında kalmaması amacıyla 40 milyon dolar harcanarak daha yüksek bir yere taşınmıştır. heykellerin yapılmasının imkansızlığı kadar taşınmasının da imkansız görülmesi insan oğlunun nelere kadir olduğunun göstergesidir.
  (bkz: ey insanoğlu sen nelere kadirsin)
 • ramsesin yaptırdıgı bu tapınağın girisinde 4 tane dev boy heykeli var; (bkz: amon), (bkz: ra), (bkz: thoth), (bkz: ramses).
 • baraj yapımı sonrası sular altında kalacağı için sadece tapınağın parçaları değil, koca dağı komple taşımışlardır. gelmiş geçmiş en büyük ve başarılı mühendislik projelerindendir.

  aynı zamanda taşındığı yerde tapınağın korunması için ayrı bir baraj daha inşa etmişlerdir.

  her biri 10 ila 40 ton arası değişen 2000 blok taşınmıştır.

  birçok ülkenin desteği ile gerçekleştirilmiştir.

  bu projenin detaylarını anlatan bir kitap mevcutturki bulabilen varsa beri gelsin. parası neyse almak istiyorum mamafih bulamıyorum.

  birde unesco tarafından çekilmiş film mevcuttur projeyi anlatan.

  dikkat çekici başka bir nokta ise şu.
  orjinal tapınak mısırlılar tarafından içindeki oturmuş pozisyonda yapılmış ptah, amun-re, ramses ii ve re-horakhty heykellerine
  yılın belli ikişer günü(ikinci ramsesin kral olduğu ve öldüğü gün diye biliyorum),doğduğu zaman güneş ışığı kapıdan süzülerek üstlerine vuracak şekilde inşa edilmiştir.

  binlerce yıl önceki teknoloji ve mühendislik ile bunun başarılmış olmasına rağmen, projenin yapıldığı 1967 yılında güneş ışığının mezarlara vurduğu bu günler tutturulamamış, 1gün sapma ile bu iş başarılabilmiştir.

  bu olay, o zamanlar bizden çok daha gelişmiş bir toplumun dünya üzerinde yaşadığına gösterilen deliller arasında bulunmaktadır.
 • ben buna zamanında (bkz: abu simbel) diye bakınız vermiştim, başlık taşındığı için entrim silinmiş.

  ben de fırsattan istifade "ben ebu simbel'i önceden de biliyordum bi kere" diyebilmek için bu entriyi tekrar yazıyorum. al bak entri tarihi belli, sırası belli. aranızda en ebu simbelci benim. ebu simbel'de öncü isim.
 • assuan baraji nil'in sularini yaklasik 140 metre yukselttigi icin, fransa, almanya, isvicre, misir ve italya tarafindan finanse edilerek orijinal yerinden 400 metre uzaga ve su seviyesinden 64 metre yuksege tasinan tapinak. giristeki 4 dev ramses heykelinin suratlarinin kesilerek tasinma asamasi, sevkiyat projesinin en can alici noktasi olmustur. tapinak bir dagin ici oyularak yapilmistir ancak, bu dagi da tasimak elbette mumkun olmamistir. bu yuzden tasinan tapinagin arkasina orijinaline uygun bicimde cimentodan bir dag insa edilmis ve gercek dagin ust kismindaki taslar bu suni daga yerlestirilerek tamamiyle dogal bir goruntu saglanmistir.
  her misir tapinagi gibi 3 bolumden (birinci salon, ikinci salon, holy of the holies) olusan abu simbel'in en ic salonundaki, yani mabedindeki heykelleri gunes tapinak tasinmadan once 21 ekim ve 21 ocakta aydinlatirken, tasinma sonrasi yukseklik degisimi sonucu bu tarih bir gun sonraya kaymistir. 4 heykelden biri, yani karanliklar tanrisi aydinlanmamaktadir.
  abu simbel'e gitmek icin bir turla anlasarak assuan'dan yola cikmak gerekmektedir. polis konvoyu esliginde colde 3 saat yolculuk sonunda 500 km karelik nasser golu kiyisindaki bu heybetli yapiya ulasilabilmektedir. bu guvenlik onleminin sebebi birkac sene once musluman kardesler orgutunun bir japon turist otobusunu bombalamasidir. turistlerin oldugu bu olaydan sonra misir turizmi bir bicak gibi kesilse de, christian jacq'in yazdigi kitaplar onu canlandirmaya yetmistir.
  tapinagin icinde rehber hizmeti yasak oldugundan, bahsisle calisan rehberler tapinagi fotograflarla disarida anlatmaktadir. aslinda luksor'da abu simbel'den buyuk ve gorkemli baska tapinaklar bulunsa da, bunun gizemi, konumu ve on yuzundeki buyuk heykellerden ileri gelmektedir. bu heykellerden soldan ikincisi napolyon zamaninda kirilmistir. (ayni donemde sfenks'in burnu da kirilmistir.)
  abu simbel'in disindaki cay bahcesinde yediginiz kazik, tuvaletinde beklediginiz sira, mabette osuran insanlar, banklarda oturup etrafi kollayan siviller gibi renkli detaylarla da hatirlanacak bu gezi, verecegi zahmete saniyorum degecektir. ama bence, karnak tapinagi, edfu tapinagi ve adini hatirlayamadigim binlerce baska tapinak da 3 saat yolculugu cekemeyecek olanlara abu simbel tadini verecektir.
 • karşılarında kendinizi karınca kadar hissetmenize sebep olan, firavunların düşman ülke halklarını korkutmak amaçlı ülkenin güney sınırına inşaa ettirdiği söylenen, muhteşem bir manzaraya sahip, muhteşem bir ada üzerinde konuşlanmış, koca koca heykeller.