şükela:  tümü | bugün
 • şair ve mizah ustası. tokat’ta doğmuş, tokat mevlevihanesi’ne girmiştir. kırk yaşına kadar da tokat dışına çıkmamıştır. sadrazam hekimoğlu ali paşa’ya yazmış olduğu bir kasideden dolayı istanbul’a davet edilmiştir.

  osmanlı sarayı divanı hümayun kaleminde hocalık yapmış, daha sonra silistre’ye divan kâtibi olarak gitmiştir. bükreş’te bulunduğu sırada âşık olduğu romanyalı kızın kendisine hıristiyan olmasını teklif etmesi üzerine “kırk yıllık kâni, olur mu yani” cevabı ile osmanlı hiciv sanatçıları arasına girmiştir.

  istanbul’a dönüşünden sonra sadrazam yeğen mehmet paşa’ya yapmış olduğu espiriler yüzünden asılmaktan kurtulmuş ve limni adası’na sürülmüştür. daha sonra yoksulluk içerisinde istanbul’a ölmüştür. manzumeleri, nesih yazıları ve mektupları ile türk mizah sanatının en güzel örnekleri arasındadır.

  (bkz: kani)
  (bkz: hirrename)

  http://kutuphane.tbmm.gov.tr/…-detail.pl?bib=292457
 • şiirlerini topladığı divanının yanı sıra divan edebiyatında sosyal eleştiri örneklerinden biri olan hasbıhal adlı mesnevisi,120 mektubu içeren münşeatı ve bir kedinin ağzından yazılan hirrenamesi ile tanınmış, kırk yıllık kani, olur mu yani sözü deyim haline dönüşmüş, xviii.yüzyıl divan şairi ve yazarı.
 • "ister yap ister yık yâ hazret-i mevlânâ
  dervîşine sâhip çık yâ hazret-i mevlânâ "
 • gubar-ı payine almam cihânı yâ resûlallah,
  değişmem muyine heft asumanı yâ resûlallah
  duyunca makdem-i teşrifin sulb-i pakinden âdem
  değişti habbeye bağ-ı cinanı yâ resûlallah.

  sözlerinin sahibidir kendisi, o'nunla gelen rahmetin mahiyeti ancak bu kadar güzel anlatılır.
 • yusuf atılgan'ın istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi mezuniyet tezi olarak seçtiği divan şairi.