şükela:  tümü | bugün soru sor
 • resmi tarihin, 16. yüzyılın en büyük din bilgini diye tanıttığı gelmiş geçmiş en yobaz, en bağnaz iktidar yalakalarından biridir ebussuud efendi. kanuni süleyman zamanında şeyhülislamlık yapmış olan bu adam, yalnız bizim tarihimizi değil tüm islam aleminin atisini değiştirecek pek çok icraatta bulunmuş, akıl almaz fetvalarıyla gönüllerde taht kurmuştur. en sevdiği iş, fetva verip alevi katletmek olan ebussuud efendi; o zamanların "blur mü oasis mi" misal "gazali mi ibn i rüşd mü" kavgasinda gazali'dir efendim diyerek, medrese tedrisatından akli ilimleri yani felsefeyi, hendeseyi vesaireyi çıkarmış yerine fıkıh, kelam gibi daha faideli ilimleri sokarak aydınlık geleceğimizin orta yerine mühürlemiştir fetvalarını. bugün, eyüp kabristanındaki mezarı hala o akli ilimlerden payını alamamış ardıllarının olduğu kadar, hazır yolu oralara düşmüşken tükürme egzersizi yapma fırsatını da değerlendirmek isteyen ziyaretçilerin de gözdesi bir mekandır.
 • (bkz: medreselerde müspet ilim okutulmasına gerek yoktur)

  muhteremle ilgili bir tevatür:

  kanuni ölmeden bir paketin de kendisi ile birlikte gömülmesini vasiyet etmiş. öldüğünde "olurdu olmazdı" diye tartışmalar almış yürümüş. sonunda bu suut'a danışmışlar, o da paketi açmış bakmış ki kanuni'nin yaptığı bütün icraatlar için kendisinden aldığı fetvalar. tırsmış bu ve ağlamaya başlamış "sen kendini kurtardın, bakalım biz nasıl kurtaracağız" deyu. e sen noter gibi padişahın yediği her naneye dinsel kılıf bulursan tırsarsın tabi. ne demişler? "yediğin hurmalar ..tünü tırmalar"
 • "kızılbaşların topluca öldürülmeleri elbette dinimize göre helaldir. bu, en büyük, en kutsal savaştır... bu yolda ölmek de şehitliğin en ulusudur"diyen osmanlı seyhulislamı
  (bkz: fetva)
 • müzik seytan işidir deyip anadoluda kopuzu(saz) yasaklamıştır.
 • sarap disindaki ickilerin haram sayilamayacagina dair bir fetvasi bulunmaktadir.
 • muhammed birgivi ile kanlı bıçaklı olmasa da kavgalı olan osmanlı şeyhülislamı. ilginçtir ki eserlerinde muhaliflerinin görüşlerinden bahsetme sebebinin de aslında "bu da hiç kabule şayan değildir" dedirtmek için olduğu söylenir. kendisi ayrıca ibn-i arabi'nin tüm eserlerini yasaklamıştır. din adamı olarak zaruretler sebebiyle birçok şeyi caiz görmesi yüzünden eleştirenleri çok olan kişidir ayrıca.
 • bir ucu gülhane diğer ucu cağaloğlu yokuşu olan caddeye adının verildiği seyhülislam.