şükela:  tümü | bugün
 • "kızılbaşların topluca öldürülmeleri elbette dinimize göre helaldir. bu, en büyük, en kutsal savaştır. bu yolda ölmek de şehitliğin en ulusudur...." demiş 1500'lü yılların şeyhülislamı.

  kanuni' nin çok sevdiği kadı efendi..

  beni üzen ise,
  bu rolü şu an oynayanın "tuncel kurtiz" olmasıdır....
 • verdigi fetvalara bakilirsa alevilerle ilgili ayri bi derdi varmis gibi gorunuyor, artik kendisinin mi yoksa ailesinden birinin mi hazmedemedigi bisey olmus yoksa boyle fetva vermek icin bildigin o.ç olmak gerekir. ayrica 'efendi' diyorlar, efendi diyen dilleri skym.
 • hep yanlis anlasilmis aslinda iyi cocuk. ayrica cok iyi okumak gerek bu zatin tam olarak ne soyledigini anlayabilmek icin... hatta okudugunu anlayip bunu uygun kilifa sokacak beyin hucrelerinin de olmasi gerek bunyede. hem buir kere o gunku alevilerle simdikiler cok farkli dimi.

  sanirim ben bu soylediklerimle bile coktan oldurulmeyi haketmistim.
 • türk düşmanı sünni kasap.
 • osmanlı'nın bitmesinde rol alan kişilerden biri, en ön sıralarda hem de. pozitif bilimleri saf dışı bırakıp tüm gelişmelerin temeli sarsılmış, hatta gelişmeler devrilmiştir tam anlamıyla. emrine ve kafasındaki din çerçevesine uymayan herkesi öldürmüştür. o dönemde maktül ibrahim paşa ve damat rüstem paşa'nın ardından en çok cukkayı kaldıran olduğu söylenir.
 • türkiye'de, söylediklerinin altına imza atıp fetvalarını hayata geçirmek için gönüllü olabilecek yüz binlerce, belki milyonlarca insanın bulunduğunu düşündüğüm engizisyon yargıcı.
 • olumsuz sekilde yad edilsede samsun merkezde epeyce uzun bir cadde ismi.
 • ebu suud efendi osmanlı camiasının en büyük şeyhülislamlarındandır hatta belki ilkidir.bi takım kuduzlar ona saldıracaktır,bunlar olur.nerede ismi dinle birlikte anılan adam olsa ona sövülür,alıştık bunlara.ebu suud müftü-yü sakaleyn sıfatına haiz bir adamdır.yani insanlara ve cinlere fetva veren bir adam.dinden,imandan haberi olmayan hatta ve hatta allah'a kitaba peygambere söven adamlardan ebu suud'a saygı göstermesini ve bok atmamasını bekleyemezsiniz.

  ebu suud hakkında bi çok yazı okudum,ebu suud'un fetvalarını okudum.en beğendiklerimden birisi de şu meşhur karıncayla ilgili olan manzum tarzı yorumu.

  kanuni'den spoiler

  --- spoiler ---
  dirahta ger ziyan etse karınca
  günah var mıdır anı kırınca ?

  --- spoiler ---

  ebu suud'dan spoiler

  --- spoiler ---
  yarın hakk'ın divanına varınca
  süleyman'dan hakkın alır karınca.

  --- spoiler ---
 • kanuni sultan süleyman veziri pertev mehmed paşa hizmetinde çalışmış bayramilerin önemli bir siması olan sufi şeyh hamza bali'nin idamını, kendi primitif zihniyetinin sonucu ile onaylamıştır.
 • ali kuşçu'nun torunudur, kanuni'nin vefatından sorna namazını kıldırmış, defni sırasında bir sandukanın kanuni'nin kabrine konulması olayına müdahale etmiş, sandukanın açılması ile içindeki kağıt parçalarının kendisinin verdiği fetvalar olduğunu görünce, sultanım siz kendinizi kurtardınız ben ne yapacağım dediği rivayet edilir.