şükela:  tümü | bugün
 • verdigi fetvalara bakilirsa alevilerle ilgili ayri bi derdi varmis gibi gorunuyor, artik kendisinin mi yoksa ailesinden birinin mi hazmedemedigi bisey olmus yoksa boyle fetva vermek icin bildigin o.ç olmak gerekir. ayrica 'efendi' diyorlar, efendi diyen dilleri skym.
 • hep yanlis anlasilmis aslinda iyi cocuk. ayrica cok iyi okumak gerek bu zatin tam olarak ne soyledigini anlayabilmek icin... hatta okudugunu anlayip bunu uygun kilifa sokacak beyin hucrelerinin de olmasi gerek bunyede. hem buir kere o gunku alevilerle simdikiler cok farkli dimi.

  sanirim ben bu soylediklerimle bile coktan oldurulmeyi haketmistim.
 • türk düşmanı sünni kasap.
 • osmanlı'nın bitmesinde rol alan kişilerden biri, en ön sıralarda hem de. pozitif bilimleri saf dışı bırakıp tüm gelişmelerin temeli sarsılmış, hatta gelişmeler devrilmiştir tam anlamıyla. emrine ve kafasındaki din çerçevesine uymayan herkesi öldürmüştür. o dönemde maktül ibrahim paşa ve damat rüstem paşa'nın ardından en çok cukkayı kaldıran olduğu söylenir.
 • türkiye'de, söylediklerinin altına imza atıp fetvalarını hayata geçirmek için gönüllü olabilecek yüz binlerce, belki milyonlarca insanın bulunduğunu düşündüğüm engizisyon yargıcı.
 • olumsuz sekilde yad edilsede samsun merkezde epeyce uzun bir cadde ismi.
 • kanuni sultan süleyman veziri pertev mehmed paşa hizmetinde çalışmış bayramilerin önemli bir siması olan sufi şeyh hamza bali'nin idamını, kendi primitif zihniyetinin sonucu ile onaylamıştır.
 • ali kuşçu'nun torunudur, kanuni'nin vefatından sorna namazını kıldırmış, defni sırasında bir sandukanın kanuni'nin kabrine konulması olayına müdahale etmiş, sandukanın açılması ile içindeki kağıt parçalarının kendisinin verdiği fetvalar olduğunu görünce, sultanım siz kendinizi kurtardınız ben ne yapacağım dediği rivayet edilir.
 • yunus emre'yle ilgili şu fetvayı veren şeyhü'l-islam

  fetâvâ-yi ebu's suud adlı eserin 217a ve 217 b’de kayıtlı bulunan fetva metni:

  mesele: “bir zaviyenin mescidinde eşhâs-ı muhtelife ile oğlanlar muhtelit olup envâı teganniyat ile tevhid ederler iken kelime-i tehvidi tağyir edip gâh dil men, gâh canmen ve gâh:

  sen bir ulu sultansın
  canlar içinde cansın
  çün âyan gördüm seni

  pinhan kayusu değil
  deyüp ve gâh
  cennet cennet dedikleri
  bir ev ile birkaç hûri
  isteyene ver sen anı
  bana seni gerek seni

  deyü göğüslerini döğüp evzâ-ı garibe ettiklerinde ahâli-i mahalleden bazı kimesneler zâviye-i mezbûrede şeyh olan zeyd’e;

  - bu makule evzâa niçün râzı olursun? dediklerinde, zeyd:

  - ne lazım gelir? ve mâ haleket-el cinne vel inse illa liyabudün demekle cevap verse şer’an zeyd’e ne lazım gelir?

  el cevap: evza ve akval-i mezbure kemal mertebe fuhuş olduğundan gayri, cennet hakkında söyledikleri kelime-i şenia küfr-i sarihtir. katilleri mubahtır, şeyhleri olan bi-din hikâyet olan ef’al ve akvâl men’e mubaşeret olunmazsa dahi ne lazım gelür demekle kâfir olduğundan gayrı o kabayihi ibadet kabilinden addedüb âyet-i kerimeyi ana delil getirmekle tekrar kâfir olur. ve bu itikattan rücu etmezse katilleri vâcib olur.”

  sözün özü: bu şiir şirktir, okuyan dinden çıkar demiş.
 • islâm âleminde kur'an ve sünnet yolunda kılı kırk yararcasına düşünmüş, hareket etmiş, etdirmiş en büyük âlimlerden biridir.