• yıllarca büyük islam âlimi olarak tanıtılan 16. yüzyıl şeyhülislamlarından ebussuud efendi’nin icraatları ve vermiş olduğu en meşhur fetvaları objektif olarak incelendiğinde. osmanlı zihniyeti ve onun dillere destan hoşgörüsü hakkında bize ışık tutmaktadır.

  tasavvuf düşüncesi zararlı bulunarak oğlan şeyh olarak bilinen melami şeyhi ismail maşuki’nin katline fetva veren kemalpaşazade’yi destekleyen ebussuud efendi’nin kendisi de devrin ünlü mutasavvıfları şeyh muhyiddin karamani’yi 1550 de, şeyh hamza bali’yi 1560 ta verdiği fetvalarla idam ettirir.

  dine zarar verdiği gerekçesiyle başta felsefe olmak üzere matematik, hendese (geometri) gibi fen bilimleri medrese programlarından çıkarılırken istanbul rasathanesi yıkılır ve matbaanın gelişi engellenir. bu icraatlar ile toplumun gelişim dinamikleri engellenerek halkın statikleştirilip kullaştırılmasının böylece osmanlı düzenine karşı gelişebilecek her türlü muhalefetin önünü kesmek amaçlandığı yani sadece koyu bir taassup ve bağnazlıktan çok daha öte bir anlam içerdiği anlaşılacaktır.

  yavuz sultan selim zamanında başlatılan anadolu alevi türkmen halkının katli yavuz’u dahi aratacak şekilde ebussud efendi’nin fetvaları ile hız kesmeden devamı devam etmiştir. ebussuud efendi, kanuni sultan süleyman’ın bizzat isteği ile anadolu yezidilerinin katline de fetva verir. böylece binlerce yezidi katledilerek sadece alevi türklere değil yezidi kürtlere de soykırım uygulanır.

  yezidi katliamları da göstermektedir ki alevi türklerin katli iran ile yaşanan siyasi rekabet ile açıklanamaz. bu katliamlar ile türklerin sünni-hanefi, kürtlerin de sünni-şafi inancı dışında başka bir inanca sahip olmalarının istenmediği yani anadolu insanının tek tipleştirilmeye çalışıldığı açıktır.

  aşağıda yazacağım ebussuud efendi’nin ünlü fetvaları, osmanlı egemen zihniyeti hakkında okuyucuya net bir fikir verecektir.

  soru: bir kişi açıktan açığa ramazan günü yemek yerse, sorgulamasında “ramazan hadistir düzme, koşmadır” derse ve bu sözünde direnirse ne yapmak gerekir?

  cevap: elbette öldürülmesi gerekir.

  soru: seyyidler “ibadetle ilgili kararlar bizi bağlamaz” derlerse bunlara ne yapılır?

  cevap: bu inanç üzerine direnirler, şeriat yoluna gelmezlerse dinsizlikleri anlaşılmış olur, bu nedenle öldürülmeleri gerekir.

  soru: bazı sufiler “bize şeyhimiz böyle buyurdu” diyerek sürekli zikretseler onlara ne yapmak gerekir?

  cevap: şeyhleri olan dinsizin buyruğunu tanrı peygamber’inin buyruğuna yeğledikleri için hepsinin öldürülmeleri gerekir.

  soru: kızılbaş topluluğunun topluca öldürülmeleri dine göre helal midir? bunları öldürenler gazi bu sırada ölenler şehit olur mu?

  cevap: kızılbaşların topluca öldürülmesi elbette dinimizce helaldir. bu en büyük kutsal savaştır. bu yolda ölmek de şehitliği en ulusudur.

  soru: önderleri peygamber soyundan olduğu için kızılbaşların öldürülmesinin helal olduğundan kuşku duyulmaz mı?

  cevap: haşa, en küçük bir kuşku duyulmaz.

  soru: bir kişi diğerine selam verirken “aşk olsun” dese, diğeri de “ya hu” diye karşılık verse bunlara ne yapılır?

  cevap: yüce tanrı’nın saptadığı selamı beğenmeyen kâfir olur.

  soru: bir kişi diğer iki kişiyi dinsizlikle suçlarsa ne yapılır?

  cevap: dinsizlikleri anlaşılırsa öldürülmeleri gerekir.

  soru: birisi “ gerçekten hallacı mansur’un davası doğrudur” derse ne yapılır?

  cevap: hallacı mansur’a yapılan yapılır (yani derisi yüzülerek öldürülür).

  kaynak: erdoğan aydın, “nizam-ı âlem ’in gayrı resmi tarihi”, sayfa: 395-396
 • sanıldığının aksine gerçek bir hümanisttir.

  - sanıldığının aksine, alevilerin tamamını öldürtmemiştir.
  - sanıldığının aksine, sadece alevileri değil, sünnileri de öldürtmüştür.
  - sanıldığının aksine, bu ölümler iyi ki olmuştur yoksa bizanslılar daha avantajlı duruma geçecekti.

  sonuç: yanlış anlaşılmış mağdur bir müslüman. büyük alim.

  (edit: bizans olayı şu: deniyor ki bizanslılar islama bir girip bir çıkannları kullanarak propoganda yapıyordu. o yüzden mürtedlik fetvası vermek zorunda kaldı. bu mürtedlik fetvasını verirken çok ağlamış gözleri şişmiş derler.)
 • hep yanlis anlasilmis aslinda iyi cocuk. ayrica cok iyi okumak gerek bu zatin tam olarak ne soyledigini anlayabilmek icin... hatta okudugunu anlayip bunu uygun kilifa sokacak beyin hucrelerinin de olmasi gerek bunyede. hem buir kere o gunku alevilerle simdikiler cok farkli dimi.

  sanirim ben bu soylediklerimle bile coktan oldurulmeyi haketmistim.
 • türk düşmanı sünni kasap.
 • osmanlı'nın bitmesinde rol alan kişilerden biri, en ön sıralarda hem de. pozitif bilimleri saf dışı bırakıp tüm gelişmelerin temeli sarsılmış, hatta gelişmeler devrilmiştir tam anlamıyla. emrine ve kafasındaki din çerçevesine uymayan herkesi öldürmüştür. o dönemde maktül ibrahim paşa ve damat rüstem paşa'nın ardından en çok cukkayı kaldıran olduğu söylenir.
 • türkiye'de, söylediklerinin altına imza atıp fetvalarını hayata geçirmek için gönüllü olabilecek yüz binlerce, belki milyonlarca insanın bulunduğunu düşündüğüm engizisyon yargıcı.
 • olumsuz sekilde yad edilsede samsun merkezde epeyce uzun bir cadde ismi.
 • yobazın önde gidenini kimse burada şirin göstermeye çalışmasın. hele ki tarihi gerçekleri çarpıtarak!

  murtedlerin katli vacipmiş islam'a göre. islam'a göre müslüman olmayan herkesin katli zaten vacip. bunun tartışılır yanı yok.

  osmanlı'da kızılbaş denen toplum, bugünkü bildiğiniz alevilerdir. tabi o tarihlerde alevi kelimesi kullanılmıyordu, bunun yerine kullanılan tanımlardan biriydi kızılbaş. osmanlı'nın zaten nasıl bir alevi düşmanı olduğu, yavuz sultan selim'in gerçekleştirdiği korkunç katliamlardan, kıyımlardan görülmektedir. ebussuud efendiniz aleviler hakkında böyle bir katliam fetvası çıkarmıştır. savunu olarak "çıkarsaydı, bugün anadolu'da tek bir alevi kalmazdı" demek, bundan 20 yıl önce kullanılan ama artık çoktan çökmüş bir savunma cümlesi. zira bugün islamcı tarihçilerin de bilip kabul ettiği bir gerçek var ki, eğer osmanlı bu büyük alevi katliamlarını gerçekleştirmiş olmasaydı, bugün anadolu'nun çoook çok büyük bir oranı alevi nüfusa sahip olacaktı.

  ayrıca yemişim osmanlı'nın dil zenginliğini. osmanlıca dediğiniz derme çatma, temeli tarihi olmayan bir dil zengin, binlerce yıllık tarihe sahip türkçe mi 500 kelimeden ibaret? böyle bir şey ya eşi görülmemiş bir cehaletten ya da utanmaz bir yalancılıktan söylenir. ama zaten osmanlıca denen dilin ortaya çıkış sebebi de, osmanlı'nın utandığı türk geçmişinden ötürüdür. alevi düşmanlığının sebebi de budur ayrıca. zira aleviler, arap emperyalizmiyle yoğurulmuş neidüğü belirsiz bir kültüre direnip, orta asya'dan getirdikleri şamanist türk geleneklerini sürdürmek istemişlerdir.

  sanıldığının aksine alevilerin tamamını öldürtmemişmiş. bunu bile bir lütuf gibi gösteren zihniyetin "büyük alim" dediği "gerçek hümanist" bu kadar olur işte.

  yobazın, bağnazın, düzenbazın önde gidenlerinden biriydi bu efendi de.

  (bkz: alevilik/@cassey jones)
 • yancısı için;

  (bkz: müftü nurettin hamza)
 • ebu suud efendi osmanlı camiasının en büyük şeyhülislamlarındandır hatta belki ilkidir.bi takım kuduzlar ona saldıracaktır,bunlar olur.nerede ismi dinle birlikte anılan adam olsa ona sövülür,alıştık bunlara.ebu suud müftü-yü sakaleyn sıfatına haiz bir adamdır.yani insanlara ve cinlere fetva veren bir adam.dinden,imandan haberi olmayan hatta ve hatta allah'a kitaba peygambere söven adamlardan ebu suud'a saygı göstermesini ve bok atmamasını bekleyemezsiniz.

  ebu suud hakkında bi çok yazı okudum,ebu suud'un fetvalarını okudum.en beğendiklerimden birisi de şu meşhur karıncayla ilgili olan manzum tarzı yorumu.

  kanuni'den spoiler

  --- spoiler ---
  dirahta ger ziyan etse karınca
  günah var mıdır anı kırınca ?

  --- spoiler ---

  ebu suud'dan spoiler

  --- spoiler ---
  yarın hakk'ın divanına varınca
  süleyman'dan hakkın alır karınca.

  --- spoiler ---