şükela:  tümü | bugün
  • arada sırada yapılırsa normal de, günümüzde ülkemizdeki gibi olduğunda "ben şu yaşıma geldim, bir şey yapamadım" demek gibi geliyor bana açıkçası.
  • olma ınnîn-i maarif racul-i kâmil isen
    iftihâr etme pederle ulema-zâde gibi
    keçecizade izzet molla

kâmil adamsan marifet kısırı olma. alim çocuğu gibi babanla övünüp durma.
  • kendisi bir halt olamadığı için sürekli geçmişte yaşayıp kendini kandıran bireylerin yaptığı eylem. övündüğün ecdatlar öyle hataları olmuş ki ecdadım demeye utanır olduk. okudukça cehaletimiz artıyor. size akla ve bilime yönelmeyi salık veriyorum. dini de (varsa) bırakın herkes kendi içinde yaşasın.
  • ülkücü arkadaşlarımızın bol bol gerçekleştirdiği eylem.
    e türk olmak kolay değil ne de olsa(!)
  • gelecek kuşakları için övünülecek bir ecdat olamamanın sinyallerini şimdiden vermeye başlamaktır.
  • dedesinin dedesinin, dedesinin....dedesi kim bilir hangi vilayetin hangi köyünde yıllarca bulgur kaşıklamış belli olmayan ama kendisini osmanlı hanedanından birisi olarak saymakta sakınca görmeyen insanlar tarafından yapılan garip şey. (bkz: osmanlı torunu)

bunların gerçek dedelerini diriltip anlattırıcan vergiden, açlıktan beli bükülen halkı.

"biz sevdiğimizden söylüyoruz, kan bağımız olmadığını biliyoruz"

kardeşim, neden dersen de. sen osmanlı torunu değilsin. bi kere kavram olarak yanlış amk. yaşadığın topraklarda bir zamanlar devlet kuran ve bu devleti yönetmiş olan ailenin torunu olmaya niye bu kadar heveslisin. lütfen birisi çıkıp açıklasın lan. yıllardır cevabını bulamıyorum bunun.

ne yapıyorsun mesela kazandığı savaşlarla mı övünüyorsun? bi de kaybettiklerine bak istersen. yönetim saraylarda sefasını sürerken, onların ceremesini çeken anadolu halkı ne olacak? gerçi kazanılan savaşların bile ceremesini çekmiş bu anadolu halkı. eh sonuçta ses çıkartmak imkansız; "padişahımız çok yaşa!"
  • bunalımda olan, kompleks sahibi insanlar bunu yapar. "ben böyle eziğim ama ben dedem hohoooo", ecdatları ile övünürken aynen bunu söylemektedirler.