• henüz çirkinine rastlamadığım kız ismi.
  • sarıdır sarı. bu ecemlerin hepsi mi sarıdır bilmiyorum. şanssız bir kuzudur ecem. annesi babası ayrıymış epeydir ama ecem detayların çok farkında değilmiş. o gün bilmiyorum neden ama dışarıdaydım, sigara içiyorumdur belki. yolda yanıma gelip duygulu duygulu baktı, sorayım diye sanıyorum. noldu kızım iyi misin dedim, boncuk düştü gözünden. ah kuzum sarılayım dedim anlattı bir sürü şey. peltektir biraz, özellikle sıkıntılı zamanında dikkatimi çekiyor bu durum.

- öğretmenim eve mahkeme evrağı geldi.
    - kızım bunun seninle ilgisi yok.
    - ama halam evraktakileri okudu çok üzüldüm.
    - neymiş kızım, ne okudu halan.
    - babam annemi aldatmış çok sefer annem öyle yazdırmış, babam da annem için öyle şeyler söylemiş. şiddetli geçimsizlik varmış, annem babamı sevmiyormuş babam da annemi sevmiyormuş böyle şeyler işte…
    - (sözünü kesip) bunların seninle ilgisi yok güzel kızım. şundan emin ol ki ikisi de seni çok seviyor. yalnız halanın telefonunu ver bir görüşelim neden büyüklerin bilmesi gereken detayları sana özellikle okumuş bir soralım. ikisinin de hayatısın sen ve büyükler bu türden anlaşmazlıkları hep yaşarlar, yaşıyorlar.

rehberliğe havale edip görüşmeye ben de katıldım aynı sohbetler döndü hemen hemen.. halasınla konuşup bir psikologla görüşmesi gerektiğini söyledim. ecem için söylüyorum sandı “hayır siz görüşün” dedim. kızdı bana götümün kenarı, geri zekalı.

ecem. ismi ece olsa, ben ona yine ecem derdim. kuzum benim.
  • sümerlilerin en önemli eseri olan gılıgamış destanı'nda adı geçen soylular tanrıçası, kraliçe manasına gelen mitolojik tanrı.
  • bir kaset cikarip yok olan pop sarkicilarindan. klibini "korkma" isimli sarkisina cekmisti. sarkinin nakarati ;

korkma !
    sakin sevmekten korkma.
    kursun sesi kadar hizli gecer yasamak
    ama öylesine zor ki
    kursunu havada, sevdayi sicacik yürekte tutmak.
  • bugün gördüğüm bir kamyonun ön camının üstünde kocaman puntoyla yazılı olan isim.
  • bir kiz ismi. kraliçem manasina da gelir.
    (bkz: benim kralicem)
  • bir buzağı ismi. türkiye'nin klonlanmış ilk dişi buzağı ikizlerinden biri.

http://www.tubitak.gov.tr/home.do?sid=0&cid=17200
  • bazı şehirlerde günah olduğu düşünülen isim.m harfi sahiplenme hissi yarattığından ece olarak söyleyerek günah işlememiş sayılıyormuş bazı çomarlar.ve bu da normal karşılanıyormuş tokat bize bunu öğretmiş oldu.
  • doksanlı yıllarda iki ayrı insanın sahne adı olarak kullandığı isim. mü-yap repertuar listesi sayesinde gerçek adlarına ulaşılabiliyor.
    sevgilerle sararım albümünün sahibi için (bkz: elif sağlamyürek)
    aşk göçmeden albümünün sahibi için (bkz: ece eylem üren)*
  • ece ve cem isimli çiftlerin kız çocuklarına koyabilecekleril bir isim. ece isminin kraliçe manasına geldiği de düşünülürse iyelik eki almis ece ismi de diyebiliriz.
hesabın var mı? giriş yap