şükela:  tümü | bugün
  • "şeyhülislam torunu ecevit !!!"

fikret bila 2005 yılında ecevit’le yaptığı görüşmede açıklamıştı bunu. rahmetli ecevit’in “şeyhülislam” gibi görev yaptığını belirttiği anne tarafından büyük dedesi hacı emin paşa’nın görevi resmi belgelerde “harem şeyhi” olarak geçiyor. “hicaz’da ihrama girilen yerden kâbe’ye dek uzanan bölüm” olan kutsal bölge harem, hacı emin paşa’nın otoritesi altında bulunuyordu. o dedesinden ecevit'e medine'de hz. muhammed'in mezarının yakınında değeri paha biçilemeyen bir arazi kaldı.

daha sonra büyük dedesinden kalan kıymetli araziyi türk hacıları’nın konaklaması ve dinlenmesi koşuluyla devlete bağışlamıştı ecevit. fikret bila, bu durumu ‘bülent ecevit’in kişiliğine uyan bir jest..’ olarak tanımlamıştı. bülent ecevit, türk hacılar için sadece bu araziyi bağışlamakla kalmıyor, ayrıca hazine değerinde olduğu saptanan çok geniş bir kütüphaneyi de yine araştırmacıların kullanımına vermiş oluyordu…

ecevit’in tek bağışı türk hacılarına hediye ettiği kıymetli arazi değil..

merhum ecevit yardım ya da bağış yaparken asla kimselerin bilmesini istemez, bunu gizli yapardı. yani bugünkü gibi asla suiistimal etmeye kalkmazdı ki onun dünya anlayışı çok daha farklıydı.

birkaç örnek…

1994 yılında çanakkale şehitlikte ortaya çıkan yangın nedeniyle birçok ağaç yok olmuş şehitliğin etrafı nahoş bir manzarayla karşı karşıya kalmıştı.

bu duruma ecevit kayıtsız kalmamış, orada bulunan arazisini o dönemki emektar şoförü cemal beye vekalet vererek satmış , tüm parayı yeniden orman oluşturulması için orman bakanlığı’na bağışlamıştı.

sadece bu da değil. antalya’daki orman yangınından sonra oradaki arsasını da satarak yanan ağaçların yerine fidanlar dikilmesini sağlamıştı ecevit.

çoğu insan bilmeyebilir çünkü ecevit bunları hep gizli olarak yapıyordu. güneydoğu’da yaralanan gazimize ankara’daki evini bağışlamıştı sessiz sedasız ecevitler… rahşan ecevit, 15 ve 4 yaşında iki erkek ve halen ortaokulda okuyan bir kızlarıyla gecekonduda yaşayan gaziye, kendi adına aldığı evin tapusunu devretmişti.

birkaç yıl önce de rahşan ecevit , bülent ecevit”in bütün eserleri ile kişisel arşivinde tuttuğu tüm not, yazışma ve belgeler, türkiye iş bankası kültür yayınları tarafından yayımlanacak. rahşan ecevit, kitap dizisinin tüm telif gelirini mehmetçik vakfı”na bağışlamıştı.

çünkü ecevit hayatını maddi ve manevi tüm yönleriyle bu vatana ve insanlığa adamıştı
  • aktif siyaseti bitirince açıklamıştı prim kasmamak için . bu barış pınarı harekati zamanlarında kıbrıs fatihine de (erbakan )la beraber unutulmaması, başlığı görüp, okuyanların ruhlarına fatiha okuması yada dini ritüelleriniz neyse ( mum yakmak, çaput bağlamak vs de olabilir karışmam) istirhamım ve dileğimdir. benzer başlık iki yıldır ölüydü. lazarus’u dirilten isa misali reankarnasyon yapmaya çalıştım konuya. saygı , sevgi ve muhabbetle
  • dincilerin hoşuna gitmeyecek bağıştır.

halbuki o arsayı kat karşılığı bir yandaş müteahhite verseydi rahmetli ecevit’in arkasından dua edeni daha fazla olurdu.
  • ecevit'in insani yönünü takdir etmemizi sağlamış olaylar silsilesi
  • valla kime ne bırakmış ise bırakmış.kaldi ki diyanet'in de zaten paraya çok ihtiyacı var ya.. neyse..

öbür taraf var ise kendisine hakkımı helal etmiyorum. bugun ne yaşıyorsak mimari ecevit'tir..

yok öyle, öldükten sonra badem gözlü olmak..
  • ecevit diyanete neden miras bıraksın neden?

diyanetin ecevit'e faydası ne oldu da miras bıraksın,bu başlığı açan arkadaşa zonguldak madenleri girsin.
  • gülüp geçiyorum madenler bana girerse işçi maaşlarını karşılayacaksa üstteki küfreden suser kabul ettiğim dir. eğer kabul etmezse bana ettiği küfrü üzülerek kendisine iade edeceğim zira diplomalı siyaset bilimci, uluslar arası ilişkiler uzmanı, sosyal bilgiler öğretmeni ve aynı zamanda adalet öğrencisiyim , belgesiz konuşmam ve tartışmaya açığım .neden ve belgeler entryde açıkça meydandadır . saygıyla edit: https://youtu.be/os7bdlm-i8m