şükela:  tümü | bugün
 • sestod tipi bir protozoadır.
 • bir tür sestoddur. genelde karaciğerde tutulur, sonra akciğere ulaşır. akciğerde nilüfer belirtisi adı verilen bir görüntüyle tanınır. cerrahi müdahale ve albendazol etkin tedavilerindendir.
 • helmintlerin cestoda sınıfı, taenidae familyasında bulunan bir parazit türü.
  son konak olarak köpek, kurt, çakal, tilki gibi karnivorları kullanırken, arakonak olarak koyun ve sığırlar başta olmak üzere aralarında insanın da bulunduğu çok geniş bir memeli grubunu kullanır. arakonaklarda oluşturduğu hastalığa kistik ekinokokkozis ya da kist hidatik adı verilir. insanların da aralarında bulunduğu arakonaklar hastalığa enfekte köpeklerin dışkılarıyla etrafa saçılan parazit yumurtalarını bir şekilde (enfekte köpeğin dışkısıyla bulaşık sebze, meyvenin yıkanmadan yenmesi gibi) alarak yakalanırlar. insanlar yumurtaları aldıkları zaman karaciğer ve akciğer başta olmak üzere pek çok doku ve organda kistler şekillenebilmektedir. insanlarda hastalık bazı durumlarda ölümcül olabilmektedir. tek tedavi yolu cerrahi müdahaledir. hastalıktan korunmak için enfekte köpeklerin uygun ilaçlarla, düzenli aralıklarla sağaltılması ve enfekte olabilecek köpeklerle yakın temasta olan kişilerin hijyene biraz daha dikkat etmesi gerekmektedir.
 • patolojik sonuçlarına da göre bir "örümcek maymunu"nu 2 ayda götürebildiği anlaşılmaktadır. yaklaşık 2 kg'lık maymundan, yaklaşık ağırlığı kadar kist çıkmıştır.
  http://c1301.hizliresim.com/15/q/j7qmx.jpg
  ek3: http://s22.postimg.org/dg608jfpd/j7qmx.jpg

  ek: evcillerinize diğer aşılarıyla birlikte iç parazit aşılarını da yaptırın, unutmayın.
  ek2: evde, doğası gereği maymun gibi bakımı zor canlılar beslememeniz tavsiye olunur.
 • sızıntı dergisinin yayınladığı bir araştırmada ayrıntılı biçimde açıklanmıştır.
 • enfeste hayvandan geçmesi söz konusu, dolayısıyla bakımı iyi yapılan ve evlerde yaşayan köpeklerde pek de rastlanma ihtimalinin olmadığını düşündüğüm biricik helmint. *
 • echinoccoz'a neden olan silahlı bir sestodtur. (bkz: parazit)
 • diger sestodlarin aksine larvası ile insanları enfekte eder.
  ınsanda kistik ekinokokoz yani kist hidatik'e sebep olan formu metasestod formudur.
  kesin konağı köpek, sokak köpeği sevilmesiyle bulaşması olası.