şükela:  tümü | bugün
  • bir medya ve politika terimi. kapalı bir grupta görüş bildirilmesi ve bilgilerin sürekli aynı fikirlere sahip kişilerle konuşulmasından dolayı, bir yerden sonra fikirlerin ekstremleşmesi ve karşıt görüşlere sağırlaşılması durumu. biraz daha açık anlatmak gerekirse, etrafı bol miktarda yalaka ve yardakçıyla çevrili türkiye gibi ülke liderlerinde ve politikacılarında sık görülen bir hastalıktır. bizim siyasiler evet efendim sepet efendimcileri severler. dolayısıyla, "efendim şunu şöyle yapmasak", "bu pek doğru olmadı sanki" diyen adamı etraflarında bulundurmazlar. kimsenin kendilerine acı gerçeklerden bahsetmesini sevmezler yani. bu sefer de "benim her dediğim doğru demek ki, etrafımdaki herkes öyle diyor" diye diye tanrı kompleksine girerler. böyle adamların çakılıp yanması genelde çok ani ve acı olur.

ben recep tayyip erdoğan'da bu echo chamber etkisinin çok acı bir formunu gözlemliyorum. etrafındaki danışmanlar kızı sümeyye, yiğit bulut gibi, evet efendim adamlarından oluşuyor. aralarında gerçekten donanımlı, daha da önemlisi "recep sen ne yapıyorsun allahaşkına" diyecek cesarete ve karaktere sahip kimse yok. olsa da sesi "evet efendim" seslerinin arasında boğuluyor. recep tayyip erdoğan'da daha da acı olan adamcağızın belirgin bir şekilde kendini bu odaya kapatmak için aktif çaba göstermesi. hiçbir şekilde çatlak bir ses, acı gerçekleri kendine anlatan bir yorum duymaya tahammülü yok. varsa yoksa pohpohlanmak istiyor. bu da muazzam ama son derece kırılgan bir egoya işaret ediyor. bu da türkiye gibi komplike bir ülkenin yöneticisi konumundaki bir adam için çok, çok tehlikeli bir durum.
  • capulcularda da gorulen bir etki. facebook'ta insanlar birseyler paylasip duruyorlar. arkadas listelerinin %90-95'i zaten kendisi gibi dusunen insanlar. dolayisiyla kendi kendine propaganda yapmis oluyorlar. mesaj guclendikce gucleniyor. ama aslinda ulasmasi gereken aliciya ulasmiyor. belli bir alana sikisiyor. sonra "benim cevremde bunlara oy veren kimse yok. nasil secim kazaniyorlar" oluyor. (bkz: pauline kael) garibim ses yalitimi da manifesto uzerine manifesto basiyor bunla ilgili.

turkcesi de yankı odası etkisidir benim bildigim kadariyla.
  • özetle, sanal ortamda kullanıcıların yalnızca kendi görüşlerini destekleyen fikirleri takip etmeleri sonucunda karşıt görüşlerden haberdar olamamaları; böylece de demokrasinin bir numaralı taşıyıcısı internet mitinin çökmesidir.
    yankı odası etkisi, internet ortamında karşıt görüşlerin dolaşıma girdiği ve yeni medyanın kamusal alanın bir taşıyıcısı olduğuna dair iyimser görüşlere yönelik bir eleştiri niteliğindedir.
  • medya aleminde şişirilen haberi şişiren tayfa. yanlı bir medya grubunun yanlı bir haberi yayına sunarken destekleyip, büyütüp, bire bin katarak yayınlaması için oluşturduğu tim.