1. şu fakiri bir "ekol" hem "normal" hem de "süperiör" nasıl olur diye yıllardır düşüncelere sevk eden eğitim yuvası.
  2. cahit arf da milli eğitim bakanlığı desteği ile burada okumuştur 2 yıl ve dönüşünde kastamonu lisesi'nde matematik öğretmenliğine tayinini istemiştir(!). düşünün böylesine bir zekanın vatan sevgisinin boyutlarını..
  3. uluslararası burslu ogrenci alımı da yapan normal super okul. ancak basvuru icin posta posta belge ister, 200 basvurunun 30unu sınava cagırır, 10unu secer (tum okul icin). simdiye kadar hic bir turk ogrencinin dosyası kabul edilmemistir. sınava cagrılan ogrencileri acıklamaları bile aylarca surmustur, suruyor, sinir bozuyor, asabiyet yapıyor, ay bunaldım, mail bakiim ben...
  4. sartre'ın, derrida'nın ve onlar gibilerin gelip geçtiği okul. bazıları da sadece şöyle bir uğramışlar ve uğramakla yetinmişlerdir. genellikle okulu kazananlar (ki bunlar öte kişiliklerdir en azından zeka açısından) dönüp lisenin son iki senesini bir daha okurlar. okula girmek ve çıkmak zor, okulu yarım bırakmak ise normal kabul edilir. önünde fotoğraf çektirmek havalıdır!
  5. esasinda bir yuksek ogretmen okulundan baska bir sey degildir.
  6. son sınıf öğrencilerine "küp" mezunlarına "arşiküp" diyorlarmış bu okulun insanları.

ama te ne zaman. tee fukosu, derida'sı okulun avlusunda "gövdem bu kağıt bu ateş!!! hayır! kaçmaaa!" diye diye bağıra çağıra birbirine girdiği zamanlarda ağaçların arkasından birbirlerine el salladığı zamanlarda,

althusser'in varoluşsal buhranlar geçirdiği ve dersleri ekip okulun psikoterapi revirine gidip kafa dinlediği,

sartre ile canguilhem'in kürsüde peygamber gibi cirit attığı zamanlarda.

sanki çok biliyormuşum o zamanları, zaman makinem varmış gibi bir atmosfer estirmek istedim şahsen..

ecole normale superieure hakkında bilgi verin