• oradan bunu nasıl çıkarttın sen ya. vallahi tebrikler.

tanım: bir siyasetçinin cinsiyetçilik içermeyen beyanı
    edit: arkadaşlar bu zorlama bir yorum. bir de kişi yaptığı işle bilinir. kılıçdaroğlu; kadını yoldaşı gibi gören bir siyasetçi. malzeme çıkarmaya çalışmak doğru değil.
  • çünkü kadının doğası diye bir şey de var erkeğin doğası diye bir şey de. iyice boku çıkmış bir zamanda yaşıyoruz artık. hayır görüyoruz tam mesai çalışan yeni annelerin stresini sıkıntısını. kör müsünüz anasını satayım. başka bir dünyada mı yaşıyorsunuz. kadın işe gelir gelmez süt saatini dört gözle bekliyor. yarım saat daha çocuğun yanında kalma derdinde hep. hala cinsiyetçilik cinsiyetçi söylem. kadın başka erkek başka. ister kabul edin ister etmeyin.
  • inşaat ameleliği, maden işçiliği gibi kadının doğasına uygun olmayan işlerden örnek verse cinsiyetçi olmayacaktı ama doğasına uygun olanlardan örnek verince cinsiyetçi oldu.

not: amacım kılıçdaroğlu'nu savunmak değil bu arada, söylemek istediği şeyi "kadın doğası" lafını etmeden de söylebilirdi ama buradan cinsiyetçilik çıkarımı yapmak da saçmalıktır. herkes neyin ne olduğunu biliyor ama itiraf etmek istemiyor.
  • ülkede cinsiyetçilik o kadar köklü, muhafazakârlık o kadar yaygın ki... sırf bu sözü chp başkanı söyledi diye savunan muhafazakâr chp’liler bir yana, bu sözde ne sorun olduğunu dahi anlayamayan zekasızlar bir yana, al topla bunları vur akp’lilere, yok bir farkları... ama muhafazakârlık lafından anca dinciliği anlayanlar kimi konularda ne kadar da benzer olduklarını yirmi yıldır anlamıyorlar, bilmiyorum bir yirmi yıl sonra anlarlar mı?

topunuzdan bir kurtulabilsek keşke...
  • sjw tiplerin bugün de mağdur olduğu bir söz. yanlarında sesli osursan hem nemden hem sesten psikolojileri bozulacak tipler, içerisinde kadın geçen her cümleyi cinsiyetçi sanar elbet.
  • yazıyı okudum. iyi niyet. kötü tanımlama. söyleyeceklerim bu kadar.
  • başlık altına doluşmuşlar hemen, kaçın kurtarın kendinizi.
    (bkz: kafa siken feminist zırvaları)
  • gerçekten yorucu artık bu tarz beyanlar ve komik. bu zihniyet hiç bitmiyor hala kadınlık cinsiyet rolü üzerinden ahkam kesilmesinin mantığını gerçekten anlayamıyorum. bu cinsiyetçilik değilse nedir ?
    belli bir pozisyona başvururken bütün yetkinlikleriniz diğer adaylardan daha iyi bile olsa hala ayrım yapılıyor ve bu çok yorucu. çok değil daha bir süre önce yalnızca kadın olduğum için teknik ayrıntı sorgulaması yapılmadı bana mesela. benle beraber aynı ortamda bulunan erkek adaylara ise sorulan teknik soruların cevaplarını ben biliyordum, çift taraflı haksızlık yapılmış oldu yani.
    kadın doğasına ne uygun ? üresin, yemek yapsın, ev işlerini görsün mü uygun ?
    aynı işte çalışacak bir erkek adayın evinden uzakta olması sorun olarak görülüp sorulmuyor da neden bana çocuğun olunca ne yapacaksın, ailenden uzakta olunca ne olacak soruları soruluyor ? niçin sorun olsun cevabı alınınca da ‘feminazi’, ‘dominant’ ‘erkek gibi kadın’ etiketleri geçerli oluyor ?
    aslında kafalarda varolan düşünce eşitliğin olmayışı ve belli görev ve sorumlulukların yalnızca cinsiyete özgüymüş gibi davranılması.
  • sene 2020 olmuş siyasiler şu konuda ne konuşması gerektiğini bir türlü öğrenemediler.doğasına uygun olabilir,olmayabilir ama sen bunu kadına sana şu uygun diyerek dikte edemezsin , etmemelisin.en kötüsünden , en iyisine aynı dili kullanmaktaki bu ısrar nedir yahu.
  • açık seçik, ayan beyan, cinsiyetçi soylem ve düşünce. kadına bir doğa atfedip bunun üzerinden uygun meslekler listesi çıkarmanın da cinsiyetçilik oldugunu hala izah etmek mi gerekiyor gerçekten? hemen elimin altındaki bir alıntıyı atayım şuraya:

‘’les clivages observés correspondent à la bonne vieille division entre les qualités naturelles traditionnellement attribuées aux uns et aux autres : aux garçons, les professions productives de l’industrie et du bâtiment ; aux filles, les soins du corps, de la couture, du ménage et du secrétariat.’’ (christian baudelot-roger establet, allez les filles saife:160)

meali: "gözlenen ayrımların (iş hayatındaki cinsiyete dayalı ayrımdan bahsediyor) cinsiyetlere atfedilen geleneksel doğal vasıflarla uyum gösterdiği gözleniyor. oğlanlar inşaat ve endüstrinin yaratıcı mesleklerindeyken, kızlar sağlık, dikiş, ev işleri ve sekreterlik..." (cümleyi de çok saçma yerden alıntılamışım*)
hesabın var mı? giriş yap