şükela:  tümü | bugün soru sor
  • https://www.youtube.com/watch?v=nn3fpkpcw90

eczacılar her gün 30-40 kişinin olmayan ilaçları sorduğunu söylüyor
    döviz fiyatındaki dalgalanmadan ötürü ciddi ilaç sıkıntısı yaşanıyor
    piyasada muadili olmayan ilaçlar yavaş yavaş tükenmeye başladı özellikle şeker ilaçları antidepresanlar ve göz damlasında eksiklik var
    2018 in ilk 10 ayında 3 milyar euro’luk ilaç ithal ettik
    ilaç üreten bir ülke olmamıza rağmen hammaddenin çoğu ithal
    eczacılar şimdilik sorunu stok paylaşımı yaparak çözmeye çalışıyor
  • kardesimin 14 senedir kullandigi epilepsi ilaci karbelax piyasada yok.sabime yazdik 4 ocak tarihinde yetkililerle gorusmus ilac turkiyeye gelmiyor deniyor.20 tane eczaneye sorduk depoda da yok.isler iyiden iyiye cigrindan cikti.
  • bu sabah haberturk'te, para gündem adlı programda türk eczacı iş verenler sendikası başkanı nurten saydan'ın anlattıklarını dinledikten sonra şoke olduğum sıkıntı.

sıkıntının ana sebebi ilaç ithalatında yüce devletimizin belirlediği euro kurunun 2,69 tl olması. arada seçimler var tabi, halkın zamları en fazla hissedeceği alanlardan biri ilaçlar ve yüce devletimizi yönetenler sorunu çözmek yerine, "oyları" alana kadar her zamanki gibi örtmeyi tercih etmişler. işin tuhafı eczaneler arası ilaç takasını da yasaklamışlar. bunun mantığını çözemedim, bilen varsa yeşillendirsin mesaj kutumu lütfen.

kanser ilaçları vs. hadi daha karmaşık ve zor bulunan ilaçlar diyelim (ki kesinlikle böyle bir kategorisi olmamalı ama var malesef). ya hu anti-viral ilaçlar bile bulunamıyormuş. hem de kış vakti! göz damlaları, göz için antibiyotikli merhemler bulunamıyormuş.

19 şubat'ta yeni kur belirlenecekmiş! kardeşim merkez bankasının kârını 3 ay erkenden hazineye aktarırken eliniz titremiyor da bu kadar ciddi bir mevzuyu niye sallıyorsunuz?? nurten hanım yayın sırasında resmen yalvardı şu tarihi öne çekelim en azından diye. inşallah duyan (umursayan) birileri olur!
  • döviz kurları nedeniyledir. ilaç fiyatları belirlenirken kullanılan döviz kurunu devlet senede 1 kez belirliyor. bu süre biterken artık komik durumda kalan kur nedeniyle yabancı firmalar ilaç getirmiyor. yerli firmalarda zaten ham maddeyi dışarıdan aldığı için ilaç üretemiyor. ilaç yerine asfalt, hava alanı, köprü, kenevir kullanabilirsiniz.
  • bugün alerjim için kullandığım bir hapı alayım dedim. eczacı yok dedi. muadili varsa, ondan alayım dedim, o da yok dedi. tam bu sırada başka birisi de bir ilaç soruyordu, o da yokmuş.

sağlıkta devrim dedikleri bu olsa gerek. sahi bir de hastanede sıra beklemiyorduk di mi!!. ha, gılışdar ssk'yı batırdı bir de.

sırf oy için, rant için, koltuk için yapılana bakın. acil bir hastaya allah kolaylık versin. insanlar ilaç bulamıyor ve belki de bu yüzden allah korusun ölen de olabilir, ilacını kullanamadı diye hastalığı kalıcı olanlarda olabilir.

birisi cehape desin, diğeri beka desin dursun. halk ise ilacının derdine düşsün!!.
  • şubatta ilaçların zamlanacak olmasından kaynaklanan durumdur. ithal ilaçlarda sgk euroyu 2,50 liraya sabitledi, şu an euro 7 lira civarı. ilaç firmaları hayır kurumu değildir, kar elde etme amacı olan işletmelerdir. zararına kimse mal satmaz.. özellikle ithal ilaçlar top yekün zararına satılıyor. şu an için ilacı piyasaya vermemek firmalar için en doğru hareket maalesef..
  • uzun yıllardır ilaç sektöründeyim bu denli piyasa yoku olduğu dönemi hatırlamıyorum.

mesela insülin nasıl olmaz aklım almıyor. kalp ilacı nasıl olmaz aklım almıyor.

bir yandan da kızıyorum.

geliyor eczaneye, ilaç yok diyoruz. sebebini soruyor geri zekalıya anlatır gibi tek tek anlatıyoruz sebepleri. dönüp '' kimseyi suçlamayın siz saklıyorsunuz ilaçları, devletimiz çok yaşasın.''diyor ve kapıyı çarpıp çıkıyor.

işte o an var ya o an çok tehlikeli oluyorum, ince bir çizgide kalıyorum. şeytan diyor aç kapıyı at kafasına bir şey. sonra diyorum lanet olsun ne halin varsa gör.

bir de bu ara ilaç farkları acayip yüksek çıkmakta.

geliyor hasta, reçeteyi veriyoruz. atıyorum 25 tl ilaç farkı çıktı. ''ama ben emekliyim'' diye başlıyor. yine tek tek geri zekalıya anlatır gibi anlatıyorum. ''her şey de devlete suç bulmayın, alsınlar helal olsun'' diyor. bakıyorum cebindeki para en fazla 100 tl ya var ya yok. hak ediyorsun da diyemiyorsun malum (bkz: hasta her zaman haklıdır) olayı var.

gerçekten anlamıyorum bu insanlara ne oldu da böyle algıları kapandı, kafaları durdu, gözleri bu denli kör oldu.

yine de üzülüyor insan, elimde olmadan üzülüyorum. neyse yine sinirlendim akşam akşam.

not: bu arada ilaç bulmada sıkıntı yaşayanlar için elimden geleni yaparım. biliyorum ki çok fazla mağdur var.