şükela:  tümü | bugün soru sor
  • doktordan daha çok doktor oldukları için galiba.

reçete ne yazıyorsa onu ver kardeşim yokluğundan değil elinde kalanı çıkarma derdinde.
  • doktor ile eczacının ayrı mümessillerle daha samimi olduğuna delalettir.
  • aynı formülasyonda ve daha ucuz markalı olanıysa alkışlanacak durumdur.
  • muadil ilaç vererek giderilecek bir hastalıktır.
  • artık dijital ilaca geçildiği için, hastaların çoğu kez doktorun ne ilaç yazdığını bile bilmeden eczacı ne verirse almak zorunda kaldığı durum.

düzeltme: dijital ilaç değil, dijital reçete olacak o.

edit: geyik olsun diye mi yazıyorsunuz, ciddi misiniz anlamadım ama yazılı reçetelerdeki ilaçların da okunamadığını söyleyen mesajlar alıyorum sabahtan beri.

öncelikle, doktor el yazısını fazla efsaneleştirmişsiniz. yazısı gerçekten kötü olanlar olsa da, çoğunun ne yazdığı aşağı yukarı anlaşılıyordu. ayrıca ilaçları bilen, reçeteye baktığı zaman doktorun hangi ilacı verdiğini anlayabilen çok insan var. o da olmadı, doktorun el yazısını tek başına anlayamasa bile aldığı ilacın adıyla karşılaştırdığında aynı olup olmadığını anlamak için ortalama bir zekaya sahip olmak yeterli.
  • çok da alkışlamayın bence. toplum sağlığını, sağlık ekonomisini düşündüğünden değil düpedüz işine öyle geldiğinden muadil ilaç veriyordur köftehor. :)

herkesin kendini düşündüğü ahlaksızlığın norm ahlak olduğu iğrenç mi iğrenç bir ülke; türkiye.

ilaç aldığınıza şükredip yolunuza gitmenizi öneririm çünkü bunlarla mücadele edilemez.
  • doktorların hep orjinal ilaç yazdığını zanneden zavallı beyanıdır.

ayrıca eşdeğer ilaca ruhsat verilirken içindeki etken maddenin oranıyla birlikte biyoyarlanımın da test edildiğinden habersizdir bu garibim bu konuları bilmeden gelir burda ezbere bik bik öter.

bilgisizliğini iyice kanıtlar şekilde dolorex ile parol ün eşdeğer oldunu yazmış cahil kardeşim benim , sizin gibilere başlık açma fırsatı verenlere sövüyorum ben size değil. eczacı istese bile dolorex yerine parol veremez çünkü sistem eşdeğer görmez. ayrıca 1000 lik antibiyotik yerine 500 lük veriyorlar yazmış o da tamamen yalandır yine dolorexte olduğu gibi sistem bunu eşdeğer görmediği için veremez.

arkadaş yazdıklarının bazılarını silmiş , ilk hali şu şekildeydi
  • eger belirli bir eczaciniz varsa fiyat farki ciktigindan ya da uretimde olmadigindan veriyordur. muadil ilaclarin icerikleri aynidir zaten sadece firmalari farklidir. dert edilecek bir durum degil. ayrica depolarin ve firmalarin bazen fiyat yukseltmek icin veya zam gelecekse ellerindeki ilaclari eczanelere vermediklerini de belirtmek isterim. eczaci yakini olarak ogrenmenizi isterim efenim. he para kirma derdinde olanlari yok mu, illa ki var.
  • göründüğü gibi masum bir durum değildir. büyük bir oranı, reçetede yazan ilacın bulunmamasından ziyade bulundurulmamasıdır.

bir çok ilaç şirketinin yarış içinde olduğu şu dönemde, özellikli ilaçlar hariç, doktorların yazdığı ilaçların ellerinde olmaması anlık durumlar haricinde kabul edilemez. tamamen mümessiller ile yaptıkları ticari ortaklıklar olarak yorumlanmalı ve alınmamalıdır.

doktorların da mümessillerle anlaşarak, aynı ticari ortaklıklara girdiği dikkate alınarak, etik olanı, sadece hasta muadilini sorarsa muadil ilaç teklifinde bulunmalarıdır.