şükela:  tümü | bugün
  • yeryuzunun en saglikli cerezi...***
  • japonca yesil soya fasulyesi. en populer cerezlerden biridir ickinin yaninda ozellikle izakayalarda. genelde taze bir bicimde kabuklariyla ustu tuzlanmis bir sekilde gelir ve sadece icindeki tohumlari yersiniz. acaip bagimlilik yapar, bu kadar saglikli biseyin boyle lezzetli olmasi ilginctir.
  • cerezden gereksiz yag yerine gerekli protein almanizi sagladigi icin, nefis bir secenektir.
  • superdir, lezzetlidir de edamamenin fazlasi da findigin fistigin fazlasi gibi zararli olabilir. hersey tadinda guzel diyor, aman edamameye abanmayin, kusunuz kalkmaz diye abartarak sizi su entrye ugurluyorum.
    (bkz: soya/#9903590)
  • kabuklarini yemeye kalkmayin (zaten sert, pek yenemiyor) maymun olursunuz.
  • japon restoranlarinda istah acici olarak gorev goren bir sebzedir. genelde sicak olarak servis edilse de dusuk kaliteli bazi yerlerde soguk olarak da karsiniza gelebilir. uzerine tuz serperler masaniza getirmeden once. oylesi guzeldir zaten. ben de evde yapayim dedim; ama markette yesil soya bulabilene ask olsun.
  • son derece basit bir o kadar da lezzetli olan edamame icin bir kac oneri siralayalim..
    - 5 dakika pisirilmesi gerekenlerden alin, hazir pismis olanlarindan uzak durun lezzet acisindan
    - kaynatip suyunu suzdukten sonra direk uzerine kosher tuz dokerek yiyebilirsiniz, son derecede sahane olur.. yok ben biraz daha alengirli severim diyorsaniz bir miktar karabiber, soya sosu, tuz, cayenne pepper, paprika ve kimyonu bir kapta karistirip edamamenin uzerine boca edebilirsiniz..
    - ocaktan almadan once bir iki tane deneyin tam pisip pismedigini anlamak icin, cok ya da az pismisi hic cekilmez..
  • bir oturusta bes tabak yenebilecek kadar sahene biseydir. fasulyenin varabilecegi en lezzetli noktadir. muhtesemdir. accaip lezzetlidir. olsa da yesektir.
  • japon isi fink bakla.
  • pıtır pıtır yerken kendimi durduramiyorum ben bunu. soya fasulyesini nerden alacagimi bilsem her yemegin yanına haslayip servis edesim, hatta film izlerken patlamis misir yerine yiyesim var.