şükela:  tümü | bugün soru sor
 • discovery channel'daki wheeler dealer programında karşımıza çıkan yıldız tornavida ile motor avansı ayarlamak da dahil tüm otomobili tamir edebilen sempatik usta.
 • wheeler dealers adlı programda milyonların gözü önünde emeği sömürülmektedir.

  dipnot: sonunda programdan ayrılmış, zincirlerini kırmıştır.
 • london south bank üniversitesi "ürün tasarımı" bölümü mezunu bir mühendistir aynı zamanda. kendi şirketi olan "cummfy banana limited" ile tanıtım, organizasyon ve açılışlar için özel araçlar tasarlamakta ve imal etmektedir. guinness rekorlar kitabına da girmiş bir abimizdir. 'fastest furniture' kategorisinde kendi tasarladığı araç ile 148 km/h yapmıştır. wheeler dealers programında her türlü mekanik sorunun üstesinden kolayca gelmekte ve işin ilginci "ben motordan anlarım sadece, kaporta neyin bilmem" ya da "ön takım benim işim değil" dememektedir. eleman; motor, kaporta, ön takım ve hatta aracın yolcu mahali de olmak üzere her türlü konuda üst düzey bilgi sahibidir. gün gelir şanzıman onarır. gün gelir ön takımı komple söker ve değiştirir nebleyim gün gelir aracın bütün döşemelerini sıfırdan kendi kaplar.şahsım adına hayran olunası bir kişiliktir kısaca.
 • bütün bir oto sanayini tek bünyede toplamayı başarmış abimiz. normalde sanayiye gittiğinde herşeyin yeri-ustası farklıdır. ancak bu abi motor toplar, kaporta boya yapar, rot-balans ayarı yapar, elektrik tesisatı döşer kısaca herşeyi yapar. önünde saygıyla eğilinecek bir şahıs.
 • türkiyede böyle bir usta yoktur. olsaydi çoktan körelmişti.
 • mekanik ustası, kaporta kalfası, boyacı çırağıdır.
 • iş gücünün ucuz olduğu ülkemizde bile yüksek maliyetli olan oto veya ev onarımı işçilikleri, batıda bu işleri yapacak fazla meslek sahibi olmadığı için ekstradan maliyetli, ve hatta uçuktur. hal böyleyken sıradan vatandaşlar ev veya arabalarının ağır bakım veya tamirini de kendileri yapmak durumundadır. bunu yapmak zorunda olan, fakat el becerisine güvenemeyen kişilerin imdadına bu tür programlar yetişir. bu yüzden edd usta arabayı komple demonte etse bile "-sıkmayın canınızı, siz bunu süper yaparsınız olm!" der.
 • caner eler'e benzettiğim ve arabaları tamir ederken bir anda fransa bisiklet turundan veya nba koferans finallerinden bahsedeceğini düşündüğüm yetenekli mühendistir. wheeler dealers programında araçları neredeyse fabrikadan çıktığı haline geri döndürmesine rağmen zerre işçilik parası almamaktadır.
 • hastasıyım... garajına çırak alsa beni keşke...
 • tek başına oto sanayi sitesi olan adam.

  motor indiriyor, şanzıman indiriyor, elektrik tesisatı onarıyor, yürüyen aksamı onarıyor, kaporta düzeltiyor, iç döşemeyi değiştiriyor, boya yapıyor, pasta cila atıyor.

  çok ağır işleri bile lastik değiştirme rahatlığıyla yapıyor. yapamadığı bir iş var mı merak ediyorum.

  bu adam günlerce uğraşarak berbat halde olan aracı ayağa kaldırırken, partneri mike çıka geliyor "edd baksana aracımız için süper bir ön ızgara aldım" diyor. ben edd yerinde olsam o ızgarayı mike'a takardım, adam yine iyi dayanıyor.