• 1961 yılında istanbul'da doğdu. üniversite eğitimine, ingiltere'de brighton polytechnic'de başlayıp amerika'da university of miami'de devam etti. aynı zamanda tekstil- ihracatla uğraşmakta. makaleleri ve öyküleri beyoğlu ve şalom gazeteleri ile birçok dergilerde yayımlanmakta olan anter, 5 lisan bilmekte. evli ve üç çocuk sahibi olan yazar, yaşamını istanbul ve new york?ta sürdürmekte.

eserleri:

kumbara
    lilly "ben bir arap yahudisiyim"

http://tinyurl.com/ks5hrp
  • ikilem (üçünden biri), okuması en zevkli kitabıdır. bir erkeğin aldatıldığını farkettikten sonraki hallerini aşama aşama ve şaşkınlıkla öğrenme fırsatı verir. okuyun derim ben.
  • inkar kitabı ile harikalar oluşturan yazarımız.
  • "mutluluk insanın ayağını yerden keserken, kader adamın ayağını yere bastırır ve uyandırır. insanoğlu bilmez ki her mutluluk kadehinin dibinde keder tortusu yatmaktadır." diyen yazar.
  • "akıllı kadın, erkeğini serbest bırakır.. daha akıllı kadın, erkeğini serbest olduğuna inandırır." demiş yazar.

ayrıca (bkz: ikilem) adlı kitabını bilhassa beylerin okumasını şiddetle tavsiye ederim...
  • inkar kitabını sonuna az bir şey kala bıraktım. varoluşçuların okumasına gerek yok bence bu kitabı, basit kaçıyor. felsefe ve psikolojiye yeni giriyorsanız yardırın. tümden gelmeye çalışan bir yazar. ortaya güzelleme yapmış bir çeşit.

edit: sondaki .
  • yazmak istediğim bir öyküden dolayı,
    bir arkadaşım sayesinde bu akşam kendisiyle
    facebooktan tanıştım.

öykümü gönderdim.
    üstatla, sanki 40 yıllık iki dost gibi konuştuk.
    gördüm ki güzel insanlar kendilerini
    iki kelimeyle bile,
    binlerce km öteden bile belli edebiliyorlar.

sağolasın üstat.
  • " acıların ağırlığı kıyaslanmaz
    herkes kendi taşıdığı yükü bilir "
  • herkesle aynı şekilde yatıp kalmanın ve herkes gibi düşünmenin kuvvet verdiğini zannedenler aslında güçlerini azaltıp potansiyellerine sınır koyar hale gelirler.
    devamlı benzer tip insanlarla birlikteysen onlar gibi olmaya meyilli olursun.çoğunluğun düşündüğü senin düşüncen olur ,kalabalıkların davranışı senin davranışın haline gelebilir.
    hayatını birinin eline vermek ,hayat hikâyeni bir başkasına yazdırmak demektir.
    o zaman yaşam ,kalem tutan elinden çıkar.sen kalemi bir başkasına uzatır, hayatın gidişatını da ona teslim edersin .
    bu yüzden insanlar oynayamayacağı roller üstleniyor.keşke verilen rolü oynamakla yetinseler ,bari oyun oyuna benzerdi o zaman.
    kendi hayatının filminde başrolü oynamak yerine figüran olmakla yetinme .
    adın anılmaya değer oluncaya kadar üzerinden geçmesi gereken zamanı düşün.bütün bunları sorgulamadan yapansan şayet alışkanlık başlar ve sen yeniden uykuya dönüp uyuyan olursun.
    yaşamazsın sadece çarkın içinde dönen olursun…

eddi anter
    kabile / sf 157/158
  • en son kitabıyla gönüllere hitap eden bir yazı şekli ile bizi bizden alan yazarın ''ben benim'' i herkesin okuması gereken bir kitap... tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap