şükela:  tümü | bugün
 • 1987 yapımı robert townsend filmi. film diyorum çünkü filme çekilmiş, ama aslında eddie murphy'nin delirious'tan yıllar sonraki bir standup gösterisinin çekimidir. kesinlikle görülmeye (veya dinlenmeye*) değer. richard pryor taklitleri ve bill cosby'e verdiği ayarlar geçekten çok başarılı.

  quote: "we're makin' a movie tonight, and you're all gonna be in the shit. except, only i'm gettin' paid for the motherfucker" (ve tipik eddie murphy gülüşü).
 • kadinlar ve erkekler hakkindaki gozlemleri inanilmaz komik ve bir o kadar yerinde olan 1989 yapimli standup gosterisi/film. ozellikle beyazlarin dans stilini taklit ettigi sahnelerde insan gulmekten nefes alamiyor.
  edit: hala sasiyorum hakkinda bu kadar az entry girilmis olmasina.
 • kadınlar ve erkekler hakkındaki yapılan yorumlar, vs... cem yılmaz tarafından bir hayli esinlenilmiştir. eddie murphy delirious ile birlikte seyredilirse gülmekten "eight pack" çıkarttırıyor. o derece acayip, o derece müthiş.(şu iki şovu bir daha seyredeyim en iyisi.)
 • ne kadar cinsiyetçi, elitist, sonradan görme bir beyinden çıkmış olsa da izlerken gülme garantili bir gösteri.
 • 1987 yapımı, buram buram 80'ler kokan, gülmekten yerlere yatıran eddie murphy'nin stand-up gösterisi. kadın erkek ilişkilerine dair yaptığı süper tespitler, afroamerican/italianamerican esprileri, akıcı konuşma ve taklit yeteneği ile "eddie murphy nasıl eddie murphy olmuştur?" 'un cevabını verir nitelikte bir yapım. neredeyse 30 yaşındaki bu gösteri, günümüzde hala geçerliğini koruyan ve korumaya da devam edecek olan ibretlik tespitler içerir. eğer dikkat edilirse, memleket sınırları dahilinde stand-up gösteri faaliyeti sürdüren bir kısım komedyenin bu gösteriden ve eddie murphy'den ne derece etkilendikleri de görülebilir.

  (bkz: what have you done for me lately)
  (bkz: i want half)
 • salt komedi. mizahın mizah olduğu yıllardan. her erkeğin mutlaka izlemesi gereken.

  bugünün feministleri, sjwleri, ekşicileri beğenmez, çünkü zorlarına gider. bugün internette kadına, eşcinsellere, zencilere, italyanlara yönelik tespitte-eleştiride bulunan kişilere, hatta geçtim basit internet kullanıcılarını, çağın filozofuna bile mizojinist, seksist gibi etiketler yapıştıranlar gerçeklerin bu kadar güzel bir dille anlatılmasına tahammül edemez.

  bu yüzdendir ki eddie murphy'nin adını charlie chaplin kadar duymayacaksınız. bu yüzdendir ki bugün bu mizahı yapmaya çalışanlara hemen "offensive!", "cinsiyetçi!", "ırkçı!" şeklinde saldırılıyor. ve bu yüzden böyle komedyenlere ve böyle efsane şovlara sahip çıkmalıyız.

  özetle böyle bir adamı, böyle bir stand-up gösterisini uzun yıllar daha göremeyeceğiz. kıymetini bilelim.
  izleyin izletin efenim. eddie murphy raw türkçe altyazılı

  2 yıl sonra gelen edit: elbette offensive mizah, dark humor yapan bir dünya komedyen var ama benim bu entryde anlatmak istediğim bu yaptıkları esprileri espri olsun diye değil de, örneğin çocuk tecavüzü gibi herkesin şaka olduğunu bildiği şakaları yapmak yerine gerçekten anlamını deşerek, ırkçılık olsun espri olsun diye değil, yaptıkları şakaları gerçek anlamıyla kast ederek yapan birisi eddie murphy. bu hayranlığım o yüzden yoksa kadınları veya zencileri espri konusu eden bir dünya adam var, ama hiçbiri eddie murphy gibi bu şakaları kast ederek yapmıyor.