• hos bir asker icin cok gerzek bir sekilde askerden kacmaya calismistir.. 8 ekim gibi inzibatlara giderek "simdi bi arkadas kaccakmis bizim, ne olur onun cezasi? yani sonucta savasmaktan iyi demi öyle icerde yatarsin sonucta oh savas bitince cikarsin" demistir.. jurnali alan genc eddie, once albayina gidip "ya beni cephe gerisi goreve verin, korkuyorum silahtan ben" demis, teklifi reddedilince de 9 ekimde inzibatlardan birine bir pusula yazip "ben kactim, gorusuruz" demistir.. üsleri "yapma evledim" deseler de "gel yirtalim pusulayi pasa pasa savas" deseler de "yok haci, kafaya koydum ben gidicem" demiştir de ayak diremiştir.. askeri savciliga kadar sevkedilen eddie slovik, askeri savcinin "bak git cepheye düsüreyim iddianameyi" teklifine karsilik yine orjinal metniyle "i've made up my mind. i'll take my court martial." yani "yok babacim ya yok.. ver cezami gideyim yatayim" gibi bir şeyler demiştir..

tabii eddie'nin bölüğünde bu çakallik yayilinca birden 10 arli 50 lerli 100 erli gruplar halinde firarlar baslamistir.. zira hartgen ormanina kisin ortasinda bir saldiri düzenlenecek ve kayip sayisi acaip artacaktir.. millet korkmus, "bak eddie ne güzel yatiyor icerde" fikrini kafasina koymustur..

işte bu fikri mahvetmek acisindan, direk general eisenhower "kurşuna dizin göteleği" tarzinda bir emir vermiştir.. ve garibim eddie, 2 dünya savasinda kaçma suçu yüzünden idam edilen tek asker olmuştur..
  • bu über salaklik tabii ki kamuoyunda yanki bulmuş ve insanlar kulaktan kulaga eddie slovik'in hikayesini anlatir olmuslar.. 60'li yillarin baslarinda frank sinatra yasakli senarist albert maltz ile, eddie slovik'in hayatini konu alan bir film yapmaya karar vermiş.. mamafih zaten kennedy'e büyük destek vermesinden isgilli olan mccarthy medyasi ve holivud frank sinatraya direk "komunist" damgasi yapistirmis.. sonrasinda da bizzat kennedy vazgecirmis sinatrayi bu film fikrinden dolayi..

rahmetli kurt vonnegut slaughterhouse 5 kitabinda bu eddie slovikten garip bir bicimde bahseder.. kitabinda kilgore trout'a "biz enayimiyiz de savasiyoruz" repligini bile ettirtir..
  • amerikan ordusunda 1899'dan bu yana ordudan kaçtığı için idam edilen yegane askerdir eddie slovik.. 10 ekim 1945 yilinda yani savasin son günlerinde askerden gacmistir bu 25 yaşındaki delikanli.. tabi cakal "yahu iki ay yatarim, sonra kazaniyoruz nasil olsa, af cikar saliverirler" diye düşünmüştür.. oysa ki o donemde askerden kaçma oranları acaip arttigi icin, kendisi tüm askerlere göz dagi verilmesi icin bizzat general ayzenhavir'in emri ile idam edilmistir..
  • 78 yıl önce bugün amerikan iç savaşı'ndan beri kurşuna dizilen ilk amerikalı asker olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap