şükela:  tümü | bugün
  • günlerdir düşünüyorum sözlük. öncelikle edebiyatın ne olduğunu belirtmek gerekiyor. edebiyat nedir ? en basit anlamıyla yazıdır.
    evet her yazı ve metin edebiyattır. iyi veya kötü ama öyledir. literature, letter'dan yani harfden gelir.
    yazı neden gereklidir ? iletmek dertlerimizden biri ve bunun alıcısı olduğunu bilmek isteriz. biraz da yazma eylemi buradan gelir.

peki edebiyatın gerekliliğinin sebeplerinden biri, iletme isteğimiz olabilir mi ? evet. bir diğer sebebin, edebiyatın kendi içinde özerk oluşu olduğunu düşünüyorum. edebiyat yaparken kimse sana "o iş öyle olmaz, dur göstereyim" diyemez. biraz daha sanki yazarın bir hiyerarşi içinde olmadığı bir yerdir. bizi özgür ve yaratan kılar.

not : tüm bu yazılanlar genel-geçer değildir ve yazarın düşünceleri de uzun vadede değişime açıktır.
  • edebiyat hiç olmamış olsaydı, insanlık yine yoluna devam ederdi ama şu anki konumunda olur muydu? sanmıyorum.

bana kalırsa edebiyat, ilkel insandan modern insana geçişin kaçınılmaz bir sonucudur. edebiyat gereklilik değil, zorunluluktur.

bu konuyla ilgili birçok fikir yazısı bulunabilir. mario vargas llosa nın bu konuyla ilgili bir makalesini paylaşmak isterim. biraz uzun. merak eden ve vakti olanlar okuyabilir.

“kitap okumayan, edebiyata el sürmemiş bir insanlık, kaba ve ilkel dili yüzünden ürkütücü iletişim sorunları yaşayan bir sağır-dilsizler topluluğuna döner. aynı şey bireyler için de geçerlidir. hiç okumayan, az okuyan ya da yalnız süprüntü okuyan insan, engelli bir insandır”

not: burada "sağır-dilsiz-engelli" terimlerinin, mecaz anlamıyla kullanıldığına eminim.

mario vargas llosa

makale
  • edebiyata
    ve sanata
    dokunursan eğer
    senin ecdadını
    sikerim.
  • dilin var oluşunun gerekliliği gibi bir şey.
  • edebiyat insanlığın varoluşunun bir sonucu olduğu için ikisi birbirinden ayrı düşünülemez. günümüzde edebiyat dendiğinde insanların aklına yalnızca "roman" geliyor, oysa edebiyat en başta "yazın" demek hatta latince'de litterae"harf" anlamına geliyor. dolayısıyla edebiyat insanlık tarihinde yazının bulunmasından -ki bundan önce de insanlar bir şekilde kendilerini çizerek ifade ediyorlardı ve bu çizimler betimleyici ve işlevsel çizimlerdi bunları da yazı kapsamına alabiliriz- günümüze kadar insanlıkla birlikte ve bütünlük içerisinde var. o yüzden edebiyat hakkında konuşurken 21. yüzyıldan baktığımızın farkında olup neye edebiyat dediğimizi belirtmemiz gerek.