şükela:  tümü | bugün
 • edgar allan poe hakkında türkçe bilgilere ulaşılabilecek facebook sayfası.

  https://www.facebook.com/…-türkiye-491341694257213/
 • an itibariyle açılmış sayfadır. tüm kaynakları ekleyip öyle açma fikrimiz olduysa da, daha fazla bekleyemedik, heyecan yaptık! iyi gezintiler, içerik genişlemeye devam edecektir!

  http://www.facebook.com/…oe-türkiye/491341694257213
 • söz verdiği üzere öykü tahlillerine eleonora tahlilinden sonra devam etmiş sayfa. kuyu ve sarkaç analizi eklenmiştir:

  http://www.facebook.com/…kü-analizi/500001106724605
 • --isme dair, hakkında kısmından--

  neden edgar "allan" poe değil?

  allan, poe'nun, bilindiği üzere üvey babasıdır. üvey babasının ismi ikinci isim hanesine yazılmıştır.

  poe kırılgan, muhtaç, bir o kadar mağrur bir insandı. bütün sivri ve törpülenmiş yönlerine rağmen üvey babası ile iyi/kötü bir ilişkisi vardı. ne yazık ki bu ilişkinin iyi yönleri kötü yönlerine nazaran çok daha fazla idi.

  poe, kumar ve alkol sorunu olan bir insandı. çoğu zaman kumarda kaybettiği paralardan ötürü uzun aylar boyunca fakirlik çekerdi. ve çoğu zamanda üvey babasından para isterdi.

  işte bu para isteme dönemi öyle uzun ve meşakkatli idi ki, okuyucularını bile derinden üzen satırlarla açıklanmıştı. üvey babası ile olan mektuplaşmaları, üvey babasını defalarca hayal kırıklığına uğramış poe için oldukça sıkıntılıydı.

  üvey babası birçok kez kendisine destek çıkmış olsa da sonunda o'ndan umudunu kesmişti. poe buna rağmen oldukça kibar, içli, mahzun mektuplar yazmaya devam ediyordu. ne var ki cevaplar kesilmişti, poe'nun üvey babasıyla olan ilişkisinin artık tamamen kesildiği gibi.

  poe-allan ilişkisi poe'nun çocukluk döneminde dahi inişli çıkışlıydı. ne kadar başarılı bir öğrenci de olsa poe, kolej yıllarında başına bela almayı alışkanlık haline getirmişti bile.

  poe aslında üvey babasına gözle görülür bir sevgi beslemezdi. bizzat sert tartışmalara girer, düşüncelerini onaylamaz, kendi düşünceleri hakkında da o'ndan hiç onay alamazdı.

  üvey babası ile ilgili birçok anısı konuşulabilir, tartışılabilir poe'nun. bir poe hayranı olarak allan'ın, poe'nun hayatında pek önemli bir yer tuttuğuna inanmıyorum. poe'nun da bunun farkında olmasına rağmen, ısrarla allan ismini kullanmaya devam etmesini de hiç anlamamışımdır. ama poe'nun üzerimizde bıraktığı etkilerden birisi de bu değil midir zaten? kendisini herşeyine rağmen anlayamıyor olmamız.

  ben yine de poe'ya olan saygımdan, üvey babasına olan antipatimden, sayfa ismini edgar allan poe diye uzunca yazıp, üvey babasını onurlandırmak istemedim. her ne kadar poe kendi yaşamında üvey babasını -bildiğimiz kadarıyla- kendince cezalandırmamış olsa da...

  --isme dair, hakkında kısmından--
 • (bkz: #49499688)
 • (bkz: #51527184)
 • (bkz: #52199791)
 • (bkz: #52807120)
 • (bkz: #53236172)
 • (bkz: #55368765)