şükela:  tümü | bugün
 • alman sanatci, elektronik muzik insani; tangerine dream isimli olaganustu muzik toplulugunun kurucusu. solo albumleri de vardir; ama neticede tangerine dream farkli bir olay.
 • alman muzik adami, tangerine dreamin kurucusu.bir kaza nedeniyle (düşme) ciddi kiriklar mevcut oldugundan ameliyat olmus, dolayisiyla td ile konserlere devam edemeyecekmis. umarim iyilesmistir ve yoluna devam eder.
 • olağanüstü bir insan, bir müzisyen. new age'in yaşayan efsanesi. 1967 yılında kurduğu tangerine dream ile muazzam albümlere imza atmıştır.

  kendisi sigara, alkol ve uyuşturucu karşıtı söylemleriyle de bilinir. vejateryenliği de ayrı bir konu. el'an 69 yaşındadır ve aktif müzik hayatı devam etmektedir.
 • kendisi hayatını kaybetmiştir. çok büyük müzisyendi. ölümsüz eserler bırakarak gitti. gerçekten üzücü.
 • üç gün önce pulmoner emboli teşhisiyle aramızdan ayrılan müzik insanı.

  "there is no death, there is just a change of our cosmic address."
 • sessiz sedasiz gitmis muzik dehasi.
 • müzik dünyasında en az 50 -yazıyla elli- lady gaga veya 10 -yazıyla on- tane michael jackson değerinde güzide bir abimizken, kimse farkında bile olmadan göçüp gitmiştir.

  ambiance elektronik müziğin öncüsü tangerine dream grubunun beyniydi. işte bu yüzden ömür boyu yaşayacak, en azından ben ölene kadar adamların kırk yıl önce çıkardıkları albümleri bile keyifle dinleyeceğim, ben öldükten sonra da mutlaka dinleyenler olacağı için belki yolunu açtıkları müziğin ilk örnekleri 250 yıl sonrasına kadar dayanacak. ani gidişi çok üzmüştür.
 • uzun bir aradan sonra, -çoktandır prog rock tarzı müzik dinlemiyordum, hatta bu müzikten gına gelmişti, uzaklaştım,- hadi bir tangerine dream nostaljisi yapayım edasıyla, bir tevafuk eseri, youtube vesilesiyle cyclone ve force majeure albümlerini dinlemek -ki bu albümlerini çok sevdikten sonra diğer albümlerini dinlemeye tenezzül dahi etmemişimdir tangerine dream in- için nete gireyim dedim ki, albümlerin altında yapılan bir iki yorumda için " r. i. p. edgar" şeklindeki yorumları görünce, tangerine dream in beyninin ölümüne, aramızdaki hukuktan ötürü zerre kadar da olsa önce şaşırdım ve biraz üzüldüm.

  toprağın bol olsun progressive elektronik müziğe duygu veren adam! bana pink floyd un hiç olduğunu idrak ettiren büyük müzisyen!

  notalarınla kalbimde yarattığın kasırga ve tufanların (cyclone) müsebbibül esbabının önlenemez kudret (force majeure) olan allah olduğunu daha iyi anlamışsındır şimdi.