şükela:  tümü | bugün
 • 12 nisan 1875'de istanbul’da doğmuş 9 mart 1964'de yine istanbul’da hayata veda etmiştir. bestekar, maestro ve musiki hocası olarak hayatını sürdürmüştür. babasının ölümünden sonra 13 yaşında italya'ya gidip, beş sene venedik'te okumuş, sonrasında ise konservatuvarın kontrpuan ve füg bölümlerinden mezun olup maestro unvanını almıştır. 1905'te istanbul'a dönmüş, union française'in yeni kurulan gallia korosuna yönetmen olarak atanmıştır. 1912-1921 yılları arasında, darü'ı-elhan'da armoni, kontrpuan ve piyano hocalığı yapmıştır. 1923-1933 yılları arasında ise, belediye konservatuarı'nda armoni ve kompozisyon dersleri vermiştir. konservatuvarın kadınlar korosunun kuruculuğunu ve orkestrasının yönetmenliğini de yapan edgar manas 1937'de patrikhane meryem ana kilisesi'nin koğtan korosu'nun yönetmeni olmuş ve yirmi yıl bu görevde hizmet vermiştir. ermeni okullarında solfej dersleri de vermiştir.

  istiklal marşı'nın orkestra düzenlemesi de ona aittir.

  ilk bestesi "menune valsi"dir.
  diğer besteleri arasında kuddas-ı şerif ayini, oratoryo, çocuklar için iki operet, "andante symphonique", "tantum ergo", "quartette", "prens adaları" (piyano için), "suite"(üç kısımlı), prelüdler ve fügler "rapsodie de l'orient", "symphonique allegro", beş ermenice ve 1934'te seslendirilen "ahmet", ''kara tavuk'' ''aşkın'', ''yalı havası'' ve "dama çıkma" adlı beş de türkçe şarkısı vardır.
 • ermenidir. soyadı da manas destanınan geliyor olmalı.
 • babası antuan manas 1870'lerde şehremaneti (belediye) meclis üyeliği yapmıştır.
 • şu sıralar keşke yaşasaydı dediğimizdir. zira; fransızlara ''tehcir'' hakkında en güzel cevabı verecek kişidir, kanımca.
 • 1922 yılında istiklal marşımızın orkestrasyonunu yapan ermeni şahıs.

  1912-1933 yılları arasında istanbul konservatuvarında hocalık da yapmıştır.