şükela:  tümü | bugün
 • bir roman olmasa da ilginç bir hikayeye sahip olan anzac askeri.

  gelibolu çıkarmasından 6 ay kadar sonra, 1 kasım 1915 yılında iskenderiye'deki montazah plajında içinde not bulunan bir şişe bulunur. şişeden çıkan notta şu kelimeler yer almaktadır.

  "am prisoner about 2 miles from where we landed between... e r c adams aıf"

  "çıkarma yaptığımız yerin 2 mil kadar ilersinde esir alındım... e r c adams avustralya imparatorluk kuvvetleri"

  adams çıkarmanın ilk günü yani 25 nisanda birliğiyle birlikte-7. tabur- bugün balıkçı damları olarak anılan yerin bir kaç yüz metre ilerisine yoğun türk ateşi altında çıkarma yapmış, ancak o an ki kargaşada pek çok anzac askeri gibi balıkçı damları'ndan conkbayırı'na uzanan zorlu arazide kaybolmuş ve kendisine dair hiç bir iz bulunamamıştır..

  adams'ın birliğindeki yaklaşık 1000 kişiden 70'i çıkarmanın bu ilk günlerinde hayatını kaybetmiş, 244 ü yaralanıp savaş dışı kalmış ve 277'i kaybolmuştur ki bu rakam da savunma pozisyonundaki türklerin anzac hatlarında yarattığı dehşet ve korkunun yerinde bir göstergesidir. belirtmekte fayda var, bu dehşet karşısında anzaclar arazinin binlerce türk tarafından savunulduğu izlenimine kapılsa da tüm anzak koyu ve civarındaki türk kuvveti karaya çıkan anzacların 3'te biri kadardır.

  alınan bu nota karşılık ailesi her ne kadar adams'ın yaşadığı ümidine kapılsa da savaşın bitimine kadar kendisine dair hiç bir ize ulaşılamamıştır. savaşın bitimiyle beraber türk kaynaklarına erişebilen aif kuvvetleri de adams'a ait bir iz bulamamış ve kendisinin notu yazdıktan hemen sonra yani çıkarma günü ya da bir türk esir kampında öldüğü düşünülmüştür. asıl trajik olansa adams'ın 8. taburdaki büyük kardeşi de çıkarmanın ilk günü vurularak hayatını kaybetmiş ve bugün sheel green cem. olarak anılan yere gömülmüştür.