şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başarılı tarihçilerimizden. çok genç yaşta profesörlük ünvanına kavuşmuş bir akademisyen. boğaziçi üniversitesindeokuduktan sonra, eğitimine fransa'da devam etmiş, 1989'da boğaziçiye dönmüştür. 18., 19. yüzyılcıdır. son dönemde 19. yüzyıla kaydığını söylemiştir. tarihi sanat olarak gören; çok çok iyi bir tarihçidir. osmanlı bankası araştırmalarıyla epey vakit geçiren; fransiz anadolu arastirmalari enstitusunde ve türkiye toplumsal ve ekonomik tarih vakfı'nda çalışmalarını sürdüren edhem bey'in okuldaki lakabı 'edhem, je t'aime'dir.
 • eserleri

  osmanlı'ndan günümüze voyvoda caddesi
  edhem eldem
  osmanlı bankası tarihi araştırma merkezi ve tarih vakfı'nın
  ortak projesi olarak yayımlanmıştır.
  istanbul, 1999
  isbn 975-93692-0-6

  nakden tarih ve tarihten izler sergilerinin devamı “bankalar caddesi” projesinin önemli ayaklarından biri olan “osmanlı’dan günümüze voyvoda caddesi” kitabı, türkiye’de tek bir sokak üzerine odaklı ilk sergi örneğinin kitabı olmasının ötesinde bir dönemin salt ekonomik ve tarihsel olaylarını değil, sosyal ve toplumsal boyutlarına da ışık tutan bir eserdir. 33 binanın tarihleri çerçevesinde sayın prof. dr. edhem eldem tarafından hazırlanan bu eser zengin içeriğinin yanı sıra okuyucuya görsel bir ziyafette sunmaktadır.

  osmanlı bankası tarihi
  edhem eldem
  osmanlı bankası tarihi araştırma merkezi ve tarih vakfı'nın
  ortak projesi olarak yayımlanmıştır.
  istanbul, 1999
  isbn 975-333-111-8

  osmanlı bankası, yüz elli yıla yaklaşan alışılmadık uzunluktaki ömrüyle modern çağın en büyüleyici bankalarından biridir. hem yabancı hem osmanlı olan, bir devlet bankasının imtiyaz ve yükümlülüklerine sahipken özel bankacılığın gereklerini de yerine getirmeye çalışan bu bankanın karmaşık tarihi, gerek imparatorluğun son elli yılı, gerekse cumhuriyetin kuruluş döneminin tarihiyle iç içe geçmiştir. bu kitap, bankanın mali rol ve işlevlerini temel alarak, dönemin siyasi, toplumsal ve ekonomik bağlamıyla karmaşık ve muğlak ilişkisini de göz ardı etmeden, 1856'daki kuruluşundan cumhuriyetin ilk on yılında uğradığı dönüşümlere kadar osmanlı bankası tarihinin izlerini sürüyor.

  çalışan kadından bir kesit: (1911-1934)
  osmanlı bankası
  kadın personeli
  laurence ammour,
  lorans tanatar baruh
  tarih ve toplum, mart 1999, no: 183, istanbul

  osmanlı bankası banknotları (1863-1914) osmanlı bankası arşivi ve tahsin isbiroğlu koleksiyonundan
  edhem eldem,
  osmanlı bankası yayınları,
  istanbul, 1998 isbn 975-7306-48-7

  "bu kitapta, 1863'ten 1914'e kadar uzanan ihraç imtiyazı kapsamında osmanlı bankası'nın tedavüle sunmuş olduğu bütün banknot ve değerli evrak toplanmıştır. böyle bir çalışmanın gerçekleştirilmesi arkasındaki başlıca neden, bu konudaki büyük bilgi eksikliklerini, hatta yokluklarını, tamamlamaktır. gerçekten de, osmanlı bankası'nın ihraç faaliyeti hakkında genel anlamda bazı bilgiler bugüne kadar mevcut idiyse de, bunlar aslında son derecede yetersiz kalmaktaydı. en basit bir örnek vermek gerekirse, banka tarafından ihraç edilmiş çoğu banknotun tam olarak hangi tarihlerde ve kaç adet olarak tedavüle çıkarıldıkları bilinmekte, tedavülden çekilmeleri, iptal edilmeleri ve nihayet imha edilmeleri konusunda ise hemen hemen hiç bir bilgi bulunmamaktaydı. bu eksikleri tamamlayabilecek olan tek kaynak ise, bu banknotları ihraç etmiş olan osmanlı bankası'nın kendi kayıtlarıydı. 1997 yılında osmanlı bankası ile türkiye ekonomik ve toplumsal tarih vakfı tarafından yürütülen proje kapsamında bankanın arşivlerinin tasnif ve düzenleme çalışmaları sayesinde ise bu belge ve kayıtlar teker teker ortaya çıkmıştır. artık bugün, elli yıldan fazla sürmüş olan bu ihraç faaliyetinin en ince noktasına kadar bütün seyrini takip etmek, ihraç edilmiş olan her banknotun öyküsünün ihraçtan imhaya kadar anlatmak mümkündür." (edhem eldem, s.13-14)

  banque impériale ottomane.
  inventaire commenté des archives.
  (bank-ı osmanî-i şahane. açıklamalı arşiv envanteri)
  edhem eldem
  istanbul, ifea - osmanlı bankası collection varia turcica xxv, 1994.

  bulgur palas'ta bulunan ve 1856-1933 dönemini kapsayan arşiv belgelerinin kağıt üzerindeki tasnifi 1989 yılında osmanlı bankası ile fransız anadolu araştırmaları enstitüsünün ortak çabalarıyla gerçekleştirilmiştir. kitap bu çalışmanın ürünüdür.

  135 yıllık bir hazine osmanlı bankası arşivinden tarihten izler
  edhem eldem,
  osmanlı bankası a.ş., istanbul, 1997.

  "osmanlı bankası'nın belleğinde bir gezinti olarak nitelendirebilecek bu sayfaların amacı, her türlü malzemeden yararlanarak bu kurumun tarihle kesiştiği noktaları canlandırmak yoluyla, okuyucuyu, metin ve görüntü eşliğinde, bu tarihi birikim ve sürecin birer enstantanesiyle başbaşa bırakmaktadır. ümid edilen, bu kitabın okura hem bir tarih kitabının hem de bir fotoğraf albümünün keyfini verebilmesidir." s. 15-16.
 • kendisini fransiz tarihci olarak gormek isteyen zihniyetin hevesli ve hirsli ama bir o kadar da kiskanc ve haset sahibi oldugu da burada belirtilmelidir.* istedigi yerde calisabilecek kalitedeki ender tarihcilerimizdendir.
  ve evet 6 senede bitirdigi rekorlar kiran doktora tezi french trade in istanbul in the eighteenth century'nin (kritik bir) okumasini yaptiginizda osmanli modernlesmesini (dis etkenler ve kendisi disa bakan ic etkenler*) merkeze alarak aciklamasi da calismanin yapildigi donem ve akademik ortam* göz önüne alinirsa son derece makuldur.

  [edit: edit if you must]
 • dersten rüzgar gibi geçer...
  derslerine girmeyi can attigim hocaydi.
  butun sene ayni kot'u gordum ustunde..
 • mimar sedad hakki eldem'in yegenidir.
 • süper karizmatik, süper zeki ve bilgili , insana yarısı bile olabilsem gam yemem dedirten hoca(m) , sayesinde hayatımın en zorlu sınavlarını geçirsemde açtığı her dersi alabilmek için ugraştıgım tarihi bana daha da sevdiren ama herşeyden önemlisi insan gibi bir insan yüce şahsiyet
 • bir dönem boyunca avrupa sosyo-ekonomik tarihi dersini aldığım, osman hamdi bey ile de akrabalığı bulunan, derslerinin tadına doyum olmayan, kendi dünyasında, keyifli ve çok hareketli tarihçi insan.
 • ana dili fransizcadir.