şükela:  tümü | bugün
 • 1950 yilindan beri edinburgh kalesinde duzenlenen, yillik ortalama 250.000 biletli seyircinin ve 100 milyon civarinda televizyon izleyicisinin seyrettigi, devasa boyuttaki geleneksel, muzikal, iskoc askeri gosterisi. tattoo kelimesi 17. ve 18. yy.'lardan kalan ve "musluklari kapatin!", yani "yatma zamani!" anlamina gelen lowlands lisanindaki "doe den tap toe!" komutundan gelmektedir. biletleri her sene aylar oncesinden tukenen gosteri, iskoc ekonomisinin onemli gelir kaynaklarindandir. yillar icinde diger ulkelerden katilimcilara da acilan show su anda otuz ayri ulkenin ordularindan gelen performanscilar ile yapilmaktadir.
 • görülmesi gereken bir gösteri..
  paran olacak, basacaksın her masraf için, gideceksin izleyeceksin..
  peeeh..
  al sana bir "gelecekte yapmak istediklerim listesi" eklemesi daha..
 • bu yılki son gösterisini izledim, müthiş bir şov. şansımıza iç organlarımıza kadar ıslatan bir yağmur vardı, içeride şemsiye açmak zaten yasak. bir ara kafamızdan aşağıya kova kova su döküyorlarmış gibi hissettik. gösteriden sonra 15 gün süren ağır bir hastalık geçirdim, yine de değerdi...
 • bu yılki gösterinin izleyicilerinin yaş ortamaları 85 gibi birşeydi. gösteri başlamadan önce seyircilerin doğum günü kutlandı, geldikleri ülkeler tek tek okundu. ülke bandolarının yaptıkları şovlara ilintili kale duvarlarında projeksiyonla gösterilen çizimler çok güzeldi, özellikle hollanda bandosunun bisikletlerle yaptığı şov ve brezilya bandosuyla çıkan bembeyaz tenli kütük sambacı kızlar dikkat çekti. gösteri sonunda yanımızdaki yaşlı teyzelerin ters ellerimizi alıp sallamalarıyla arkadaşlık şarkısına eşlik etmemiz ve tüm tribünün aynı hareketle dalgalanması enteresandı. bizim stadlarımızda böyle bir görüntü olsa geberene kadar gülerdik. gideceklere önemli bir tavsiye, yaz ayıdır demeyin, battaniye falan ne bulursanız götürün zira donuyorsunuz.
 • edinburgh military tattoo, 1950 yılından beri kale’de düzenlenen, 200.000 biletli seyirci ve milyonlarca tv izleyicisine ulaşan geleneksel müzikal, iskoç askeri gosterisidir ve ekonominin de önemli bir gelir kaynağıdır. ağustos ayında yolu edinburgh'a düşeceklerin evvelden bilet ayarlamaları gerekir.
  şu gezi yazısında edinburgh hakkında diğer öneriler de var: havadaki leylek / edinburgh