şükela:  tümü | bugün
 • atabet ül hakayık adlı müthiş (hiç değilse adıyla sanıyla) eseri yazan kimse...
  (bkz: edip)
 • şairdir.herkesin bir zamanlar kulağına teğet geçmiş atabet ül hakayık bu kişinin eseridir.hayatına dair diğer ayrıntılar tarihçiler tarafınan es geçilmiştir.belki de gaibin tabanında bir garip sos idi kendisi.eseri bir hakikatin eşiğinde belirirken o tarih denilen kara kaplının içinde saf ve temiz bir şair olarak kaldı. hayatını merak etmem de tamamen magazin icabıdır , yanlış anlaşılsın isterim..
 • "dostum diye inanıp sır söyleme sakın
  ne kadar olsa da inanılır ve yakın
  sırrın sende bile durup gizlenmezse,
  durur mu hiç dostunda bunu iyi düşün."

  mısralarını ilkokulda okuyup etkilenmemden dolayı paranoyak olmamda etkisi olan atabet'ül hakayık'ın yazarı. çeşitli kaynaklarda şair olmadığı vurgulansa da genelde şair olarak anılır.
 • özbekistan'ın semerkant şehrinin yüknek köyünde doğmuştur.
 • edip ahmet yükneki'nin hayatı hakkında az bilgi olsa da 12. yüzyılda karahanlılar döneminde yaşadığı ve iyi bir öğrenim gördüğü bilinmektedir. "edipler edibi" diye de anılan bu yazar-şairin doğuştan kör olduğu söylenir. yazmış olduğu atabetül hakayık türk edebiyatının ilk türkçe yazılan islami ürünlerindendir.

  didaktik tarzda yazmıştır. bilginin önemi gibi konuları işlemiştir, hem dörtlük hem beyit kullanmıştır. buradan da bir geçiş edebiyatı dönemi şaiiri olduğu anlaşılmaktadır. islami dönemin 2. edebiyat ürünüdür.atabetül hakayık türk edeiyatı`nın en önemli eserlerindendir...

  (bkz: atabet ül hakayık)