• brecht'in sinemaya uyarlanmış hali de denebilir. şöyle söyleyeyim: sophokles'in unutulmaz trajedisinin brecht temelli film uyarlaması. pasolini izlemek her zaman sabır ister ama neticede güzel filmdir.
  • 1967 tarihli pasolini filmi (bkz: pier paolo pasolini).
  • pasolini'ye gore otobiyografik bir ozellik tasiyan film. yonetmen filmde kendi oedipus kompleksini anlatmakta olup filmin basinda 1920 italya'sinda dogan filmin bas karakterinin kendisi oldugunu soylemistir.
  • medea kadar olmasa da tagedya bilinmiyorsa akmaz, gitmez bir film. mitolojiyi filme çekmek yetenek isterse izlemek de sabır ister diyim.
  • ünlü yunan trajedyası vasıtasıyla insanoğlunun evrensel ve zamandan bağımsız bilinçaltını, birazcık da kader hususunun matematiğini inceleyen bir pppasolini filmi.

festival dahilinde gösterilen bu filme 6-7 yaşlarındaki erkek çocuğunu getiren anneyi de gördüm ya, ne diyim... (bkz: oedipus kompleksi) insan gideceği film hakkında önceden ufak bir bilgi sahibi olur be abla. umarım çocuğu salo'ya da götürmezsin.

ayrıca filmden çıktıktan sonra içerdiği mantık hatalarından ve abartılı teatral sahnelerden bahseden pek çok kişi vardı. antik bir trajedya, mitolojik bir hikaye izlerken ne bekliyordunuz?

(bkz: dostlar festivalde görsün)
  • film pier paolo pasolini'nin yapimi da italyan olunca adi da haliyle italyanca edipo re olmustur. basrollerinde franco citti, alida valli ve silvana mangano vardir. biraz kendice yorumlamistir pasolini.
  • unutamadığım 2 filmden biridir.

(bkz: oedipus rex)

"- bu düzen sahip olma ve yok etme üzerine kurulu."
  • yönetmen: pier paolo pasolini
    yapım yeri ve yılı: italya ve fas /1967
    süre:104 dakika

fonda mağrib’in muhteşem görüntüleri ile sophokles'in ünlü trajedisinin p.p. pasolini yorumu.

**
    oidipus’un kelime anlamı “şişik ayaklı” demekmiş.

**
    işe yaramıyor, beni ittiğin boşluk asıl senin içinde.

**
    oidipus: neredeyiz?
    angelo: sıra sıra ağaçların, ufak nehirlerin olduğu yemyeşil bir ovadayız.
    oidipus: bir zamanlar benim olan ama artık göremediğim ışık, beni son kez aydınlatsın. işte geldim. hayat, nerede başladıysa orada biter.
  • 1967 yapımı pier paolo pasolini filmi.
    oedipus kompleksi ne isim veren klasik trajedi kral oidipus eserini konu edinir. ancak klasik bir uyarlama yerine 3 farklı zaman diliminde ve antik yunan dan bambaşka bir yerde geçer film.
    aslında fikir baya güzel ve eser de başarılı. ancak ortadaki zaman dilimi filmin neredeyde yüzde 90'ını kapsıyor. keşke diğer zaman dilimleri daha uzun olsaydı.
  • oedipus tyrannos.

"bu kuralı hem romancı hem de ressam olan italyan film yönetmeni pier paolo pasolini kral oidipus filmiyle yıkmıştı. (...) filmde oidipus'u oynayan genç oyuncu, kendinden daha yaşlı ama çok güzel annesi silvana mangano'ya sarılıyor, onu öpüyor, onunla sevişiyordu." orhan pamuk - kırmızı saçlı kadın

(bkz: kral oidipus), oedipus rex, oedipus
hesabın var mı? giriş yap