şükela:  tümü | bugün
 • istanbul surlarının bir büyük kapısı (topkapi,silivrikapi,mevlanakapi)bu yol eski edirne asfaltina çıkmaktadır.minibus seferleri,sultançiftliği tarafından buraya kadar yapilmaktadir.sürekli, trafik sıkışıklıgı yaşanır.
 • istanbul'un en orta yeri sayılabilecek, istenilen yere en rahat toplu ta$ıma aracı bulunabilecek yerdir.. kariye müzesi burada bulunur..
 • simdi bir tramway hatti dösenen ve geceleri biri bagirsaklarinizi sökse kimsenin göremeyecegi mekan. dört tarafı mezarliklarla cevrilidir. edirnekapidan hem tuzlaya hem kadikoye hem uskudara hem de avrupa yakasindaki herhanginbir semte ulasmak icin vasita mevcuttur. 1999 depreminde kapi(!)nin solundaki kale tamemen cökmustur. sol taraftaki sale ise ağır hasarlı oldugundan önündeki yaya kaldirimina celik kafes inşa edilmiştir 5 senelik bir periyodun ardindan iki kalede restore edilmistir.
  is merkezleriyle unlu demirkapi ve topculara yakinligi ile bilinen edirnekapiya suan en yakin rayli sistemler bayrampasa hafif metro istasyonu ve topkapi ile arasinda olan ulubatli istasyonudur. edirnekapida birde buyuk bir minibus trafigi vardir. fakat sultanciftligine kadar gidecek olan trawayin hizmete girmesinden sonra bu minibuslerin akibeti belirsizdir. suan cevreyoluna trafigi rahatlatacak genis bir gecit insa edilmekte heralde bir 3 yil icinde suanki akbabalarin bile yasayabilecegi durumda olan edirne kapi yurune bilir hale gelecektir.
  bu yol direk olarak eski edirne yolu diye bilinen yola cikmaktadir. ve tramway istikametinin buyuk kismi bu yolu kapsamaktadir.
 • gecenin bir yarisi alkollu iken mecidiyekoy'e gitmek icin genelde binilen edirnekapi otobuslerinin son duragi. dur iki dakika gozleri kapatayim derseniz mecidiyekoy'de degil edirnekapida acarsiniz gozleri hic sasmaz*
 • gerek bizans gerekse de osmanlı zamanında*, e5'e kolayca çıkılabilirliği, haliç köprüsüne yakınlığı ve hafif metro ile havaalanına kadar ula$ılabilmesi nedeniyle, sefere giderken/$ehre dönerken sıkça kullanılan bir kapıymı$.
 • kyk'ya ait bir yurdu da var buranin.
 • edirnekapı'nın tam ortasında, yönünüz fatih tarafına bakacak şekilde dikilirseniz, sağ tarafınız cevizlibağ-bakırköy yönünü, sol tarafınız okmeydanı-şişli yönünü arkanız sultançiftliği-habipler yönünü gösterecektir. böyle pusula gibi bi yerdir işte.

  ayrıca 87 numaralı iett otobüsüyle taksim'den, 28 numaralı iett otobüsüyle beşiktaş'tan varılabilir.

  (bkz: edirnekapı şehitliği)