şükela:  tümü | bugün
 • 3 yasinda menenjit geçirip kör olmus, sonra 7 yasinda kendiliginden görmeye baslamistir tekrar. ama hayati boyunca talihsizlikler, acilar pesini birakmamistir. küçük kizini yine menenjite kurban vermistir. ve cenazesini kaldiracak parasi bile yoktur o zamanlar.
  hayatim adli otobiyografisinde geçen çok içli bir hikayedir bu: sabah saatin dördünde öyle ümitsizce para ararken, kendisi gibi fakir arkadaslarinin yardimlari da yetmezken ve cenaze masraflari için gerekli 10 frankin eksikligini hissederken bir adam laf atar arkasindan, "benimle birazcik eglenmek için ne istersin?" diye. "10 frank" der o da. küçük bir otele giderler. yabanci 10 frank'i pesin verir hatta. ve yapamayacagini anlar o zaman edith. aglamaya baslar adamin karsisinda; ve hikayesini, çocugunu kaybettigini, topraga verecek parasi bile olmadigini anlatir. ve adam parayi alarak gitmesine izin verir...
  söyle yazar piaf (ki fransizca serçe demektir piaf): "iste, bugüne kadar darda kalanlara en ufak bir karsilik bile beklemeden yardim etmemin asil nedeni bu adamdir. peki, bu adam bana bir fahise gibi davranmis olsaydi... belki de bugün birçok insanin vücudunu, birçogunun da ruhunu son anda kurtaran biri olmayacaktim. bugün dahi, bana başkalarina yardim etme duygusunu saglayan bu insana minnettarim".
  bilmiyorum, hislenirim ben...
 • 5-6 yaşından beri dinlediim tek şarkıcı...babam bana "bak kızım bu edith piaf, çok büyük şarkıcıdır, ama eski fahişedir, demek istediim, insanların ne olduğu önemli deil, yaptıkları işler önemlidir " diye ders vermişti, düşündükçe kopuyorum şimdi..
 • entrysi girilmemis olmasi uzucu.
  kaldirim sercesi... olaganustu ses. fransızca'nın mukemmeliginin diger adı. chansonun en buyuk adıdır.
  "sous le ciel de paris
  marchant des amoureux"
  (paris gogunun altında sevgililer yuruyordu.)
 • o yaptıgı anlamlı metaforlardan biri ;
  'aşk ılındı mı ya ısıtmak gerekir yada vazgecmek , aşk buzdolabında saklanmaz.'
 • son röportajında şöyle demiş:

  - bir kadına öğüt verecek olsaydınız, bu ne olurdu?
  - sev.
  - bir genç kıza?
  - sev.
  - peki bir çocuğa?
  - sev.
 • ayni zamanda, la vie en rose'u söyleyen kadindir... inanilmaz bir şekilde, 28 entry boyunca bundan bahsedilmemiş,
  acaba ben mi yanılıyorum?
 • "er ryan ı kurtarmak" adlı filmde tanklar gelirken çalarlar ya bunu.uff. aman aman bi yandan sasılan yer biyandan edith piaf
 • tek bir kelime fransızca bilmememe rağmen, bütün şarkılarını anlayabildiğim kadın. sesi, herhangi bir dille sınırlanmayacak kadar büyük.
 • 11 ekim 1963’den beri père lachaise'de* oscar wilde ile beraber uzanmış geceleri yıldızları sayıyorlar.

hesabın var mı? giriş yap