şükela:  tümü | bugün
  • kimi yazarlara göre edit ahlakı denen bir kavramın gerektirdiği bir çeşit eylem.
  • çaylakken en çok yapmak istediğim şeydi lan. entryden sonra enterı gömüp afilli afilli "edit:imla yazmak". her yere yazasım geliyor.
  • sözlüğü 9 senedir takip ettiğim halde uymadığım eylem. zaten sözlüğü uzun süredir takip edenler bunun uyulması gereken bir eylem olmadığını, toplu alımlardan sonra uçmaktan ölesiye korkan bir kısım ekşi sözlük yazarının "aslında formata hakimim de imla hatası yaptım" anlamında not düşme ihtiyacından doğduğunu bilir.

iyi geceler.
  • yapmadığım eylem bana ne milletin enrtysini neden editlediğinden,sözlük etiğiymiş,hayır marjinallikle bir alakası yok bu kural değil ki uyalım haa açıklayan açıklasın beni alakadar etmez ama yapmayanlara da "ergenler sizi bıdı bıdı"tarzı çıkışlarla olayı ergenliğe bağlamak saçma tıpkı yapanları eleştirmek gibi.
  • çok saçma bir uygulama. bazen ben de yapıyorum ama tamamen buradaki genel uygulamadan etkilendiğim için. aklıma gelirse, bilinçliysem yapmıyorum. neden insan yazdığı yazıyı editledikten sonra gerekçe yazma gereği duyar ki? kimden korkuyorsunuz? gerekçe girmeyince ne oluyor? ya da olacak? cia bizi mi takip ediyor? facebook, hesabımızı marslılara mı satacak? sebep nedir yahu? yap editini geç kenara.. bu hesap verme zorunluluğu türklerin içine işlemiş belli ki..

kaldı ki yazılan gerekçelerin doğru veya yanlış olduğunu kontrol edebilen birisi mi var? herkes "edit:" yazısındaki gerekçeyi okuyup "dur ulan bakayım doğru mu yanlış mı yazmış buraya" deyip kontrol mü ediyor? neyin kafasına sahibiz?

not: bahsettiğim editler entry'e yapılan eklemeler için olanlar değil.
  • bir tür kendini ifade edememe ya da eksik görülmeme korkusundan kaynaklanan eylemdir.

oysaki öyle lüzumsuz bir iş ki bu. çünkü zaten entry'nin düzenlenme zamanını sözlük size veriyor. ve hatta düzenlenen entry'nin önceki hallerini de orada gösteriyor. yani aklı başında bir insan sizin o yazıyı neden düzenlediğinizi, geçmişine bakarak zaten görebiliyor. ayrıca böyle bir açıklama çabası ise kişisel eksik hissini gün yüzüne çıkarıyor.

örneğin yazıyı imla için düzenleyen arkadaşlar bunu belirtme zorunluluğu hissediyorlar. sanki onlara "yanlış yazmış da sonra düzenlemişsin ne kadar da eziksin" diyenler çıkacak gibi... böyle diyen olmasa da başka bir eleştiri getirilecek gibi...

son sözde, eleştirilmekten korkmaktan kaynaklı bir eylem bu bence. korkmamak gerek. yazıya sondadan eklenen ve özellikle açıklanması gereken bilgiler dışında böyle şundan düzenledim, bundan editledim demek gerçekten de çok kötü görünüyor. ve ne yazık ki yazanı da eksik gösteriyor, kişisel güven hususunda...