• genelde hülya koçyiğit'le birlikte oynadıkları ve yeteneksizlik paydasında buluştukları filmlerle hatırlanan oyuncu. yeşilçam seviyesine göre bile oldukça yapmacık, donuk birisiydi. güzel sesli (kimsenin adını bilmediği) dublajcı bir abimizin kadife sesi üzerine poz atardı film boyunca. bir dönem de milletvekili olup rektör bir bayana gider yaptığını hatırlıyorum.
  • 1984 ya da 85 yazı olacak...
    babam iett'den emekli olmuş, yalova'ya köyüne dönmüş, baba mesleği, hayvancılık yapıyor...
    uzak bir akrabamız büyükada'da kafe ve dondurma tezgahı işletiyordu. o zamanın şartları günlük süt bulamıyorlar, babamdan rica etmişler.
    her sabah, yalova'dan büyükada'ya 30 kiloluk bir bidonla süt götürmeye başladım. liseye yeni başlamış cılız bir çocuğum...
    5'de kalkıyorum, 5.30'da köyden minibüsle yalova'ya geçip, 6.15 şehir hatları vapuruna biniyorum.
    ikinci ya da üçüncü gündü, yine uyku sersemi, büyükada'da vapurdan indim. bidonu çekelemeye çalışıyorum, bir el uzandı, "yardımcı olayım" dedi. başımı kaldırdım, ediz hun'la gözgöze geldik.
    şaşırdım, "gerek yok, estağfurullah" diyebildim. tekrar, "yardımcı olayım isterseniz" dedi. "hakikaten gerek yok" dedim, gülümsedi, "peki, kolay gelsin" deyip, bizi indiren vapura doğru ilerledi.
    yaz boyunca her gün, her sabah vapurla büyükada'ya gittim, sanırım, o da öğretim üyesi olduğu okula gitmek için sabahları iskeleye geliyordu ve bu vesileyle karşılaşıyorduk. karşılaştığımız her sabah, aramızda, birkaç saniye süren benzer diyaloglar yaşandı.
    nezaket, saygı ve insan sevgisinin öyle büyülü bir etkisi var ki...
    geçenlerde, kadıköy çarşıda bir arkadaşımla yürürken karşıdan geldiğini gördüm, selam verenler ve bir şeyler soranların tümüne aynı saygı ve nezaketle cevap veriyordu, o günleri hatırladım.
    saygıyı ve hayranlığı yalnızca mesleki başarılarıyla değil, şahsiyetiyle de hak ettiğini düşünüyorum. türk sinemasının yaşayan abidesine selam olsun...
  • yetmez ama evet döneminin evet diyenlerinden;

"anayasa paketini okuyan kimse referandumda “hayır” diyemez..." @
  • " bilirsiniz benim için ‘romantik jön’ derler. ama sadece romantik jön olmadık. vurmalı, kırmalı filmlerde de yer aldık. hatta şimdi sağ kolum tam açılmıyor geçmişte oynadığım filmlerde sandalye yemekten. kavga sahnelerinde dayak atmaktan daha önemlisi dayağı yiyebilmektir, o yumruğun şiddetiyle yere düşebilmektir. düşerken sürekli dizinle bir koruma güdüsüyle hareket ettiğimiz için kolumda bir deformasyon oldu. her oyuncunun standartı olur. bu sadece bizde değil amerika’da da öyle. örneğin, cary grant ve clark gable. bunlar sadece romantik roller oynamıştır. randolph scott, gary cooper veya john wayne bunlarsa kovboy tiplemelerde yer alan akötürlerdir. bu yüzden her oyuncunun kendine has standartı olmalı. bunda elbette seyirci de çok önemli. çünkü izleyenler sizi kafasına uygun gördüğü tiple kazıyor. biz de mecburen bu duruma şartlanıyoruz. benden kötü adam olur mu? olmaz!"
  • codefiction diye programlama üzerine konuşulan bir podcast'te ismi geçen büyük oyuncudur. powerapp
  • hem gençliği hem yaşlılığı oldukça karizmatik olan ama daha da önemlisi tam bir beyefendi olan yeşilçam aktörüdür. takım elbise bir colin firth 'e bir de kendisine bu kadar yakışıyor.
  • yetmez ama evetçidir.
  • 2005 veya 2006 olması lazım. bakırköy'de deniz otobüsü bekliyoruz. hala yerinde duruyor mu bilmiyorum, girişinde çay bahçesi tarzında bir kafe vardı. arkadaşlarla çay içiyoruz. bir deniz otobüsü yanaştı, yolcular inmeye başladı. öyle ki; yaklaşık 70-80 kişi grup halinde yürüyor, aralarında babanız olsa seçemezsiniz.

arkadaşlardan birisi fark etti önce; "aaa ediz hun değil mi bu?", diğeri ekledi, "hayret yahu, hala çok yakışıklı". dönüp baktığımda, kalabalığın arasında olağanüstü sırıtan dalyan gibi bir adam gördüm; ayarında hafif bronz bir ten, üzerinde mavi renk italyan işi olduğu belli iki düğmeli jilet gibi bir ceket, "jön geliyor açılın" diye bağırıyor resmen.

günümüzde star kavramının kalmadığını beyan ediyordu alenen. şahsen nasıl birisi olduğunu, karakterini bilemesek de, görseli ve karizması ile birinci sınıf bir aktör olduğu kesin.
  • 11 haziran da birgün'e verdiği röpörtajı buradan okuyabileceğimiz oyuncu, siyasetçi ve çevreci.
  • yakasından paçasından, tepeden tırnağa beyefendilik akan aktör. günümüz oyuncularında bu beyefendiliğin muadili yok. eskiden asalet daha fazlaymış. şimdi mısır patlağı gibi ortalığa dökülen oyuncular yetmezmiş gibi şarlatanlık videoları çekenler ünlü kategorisinde. makyaj videoları çeken antipatiklerin bile hayranları var. entry'mi yazarken argo bir kelime yazmıştım, sildim. ediz hun nasıl bir saygı uyandırdıysa bende, ya okursa diye utandım, düzelttim. adam ne güzel bir anne babanın ellerinde yetişmiş. aşağıdaki videonun şu kısmında anlayacaksınız.

https://youtu.be/apzmjwcgei8?t=1663
hesabın var mı? giriş yap