şükela:  tümü | bugün
 • ks. elektronik diferansiyel kilidi

  abs kilitlenmeyi önleyici fren sistemi bulunan araçlarda ilave olarak elektronik diferansiyel kilit sistemi de bulunabilir.

  edl sistemi, uygun olmayan yol koşullarında bile, çekişi, hızlanmayı ve dik rampaları tırmanmayı kolaylaştırır ve hatta mümkün kılar.

  edl sistemi otomatiktir. sürücünün herhangi bir şekilde müdahale etmesine gerek olmaz. sistem abs kilitlenmeyi önleyici fren sistemi sensörlerini kullanarak çekiş tekerleklerinin hareketini izler.

  yaklaşık 40 km/s'lik (25 mph) bir hıza kadar, çekiş tekerleklerinin hızları arasındaki yaklaşık 100 rpm'lik bir fark, tekerleği yavaşlatır ve diferansiyel üzerinden diğer çekiş tekerleğine daha fazla çekiş kuvveti uygulayarak dengeler.

  bu işlem, sistemin ürettiği bir ses ile fark edilir. edl sisteminden en iyi şekilde yararlanmak için, seyir halindeyken gaz pedalını ve debriyajı yol koşullarına uygun olarak kullanmak gerekir.

  kaygan zeminlerde, örneğin karlı ya da buzlu yollarda hızlanırken, gaz verme işlemi dikkatle yapılmalıdır. lastikler edl sistemi devredeyken bile patinaj yapabilir ve çekiş dengesi azalır.

  fren uygulanan tekerleğin fren diskinin aşırı ısınmaması için, olağandışı yüklenme söz konusu olduğunda, edl otomatik olarak kapanır. bu durumda araç çalışmaya devam eder ve edl sistemi olmayan bir araç özelliği taşır. bu yüzden, gösterge panelinden edl'nin kapanıp kapanmadığı anlaşılmaz. fren soğuduğunda da edl otomatik olarak tekrar devreye girer.
 • edit decision listin kisaltilmisi. film ve video montajlarinda kullanilan bir terim. kesip bicmenin hangi noktalarda yapilacagini gosterir.
 • avid edit sistemlerinde, offline edit yaparken yani bilgisayarda yapilan edit'in direk videoya aktarildigi degil de yapilan editlerin bir listeyle print edilip, ordan bir online edit studyosunda gerceklestirilmesini saglayan liste. daha once de belirtildigi gibi edit decision list. yaptiniz editler avid programinda edit decision list olarak print edilir, daha sonra online bir fasilitede bu listeye gore filmin ya da videonun masteri (yani orjinali) edit edilir, kesilir bicilir, film son kivamina gelir. boyle bir seydir.
 • ks. emc disk library. emc nin üretmekte olduğu vtl lerin ortak adıdır. modeline ve konfigürasyonuna göre kapasite olarak 4 tb dan başlayıp 674tb a, hız olarak da yine modeline ve konfigürasyonuna göre saniyede 2200mb (evet saniyede 2.2 gb) yedekleme yapabilme hızına çıkabilmektedir. spindown teknolojileri ile yedek alınmayan saatlerde disklerini standby a çekerek %40 lara varan elektrik tasarrufu sağlamaktadır ki bu çok göz önünde olan bir maliyet olmasa da günümüzde hem firmaların toplam sahip olma maliyetlerine verdikleri önem hem de çevreye duyarlı (bkz: green it) bilişim ürünleri konularında oldukça iddiali sonuçla çıkarmaktadır.
 • the english defence league (edl): 2009'da kurulmuş sacma bir politik grup. "muslumanlardan nefret ediyoruz" diye yola çıkanlari var. şu sıralar; "ben british'im ama edl'in beni temsil ettiğini hic sanmıyorum," diyen kizgin twittlerle protesto edilmekteler.
  bbc belgeseli, "young, british and angry"e konu olmustur.