• evereste ilk cikan kisi. bu sayede sir unvani almistir.
 • alalade bir adam olarak aricilik yaptigi gunlerden, kralicenin onunde diz cokup sir unvani aldigi gunlere kadar hic mutevaziligini bozmamis bir guzel adam. oglu da yillar sonra cikmistir ayni zirveye, hatta babasini telefonla aramis da zevzeklik etmistir.

  kendisi sirf everestin zirvesine cikan ilk insan unvani ile yilar boyu bal kaymak yiyerek yasabilecekken kalkip kendini serpalara adamistir. onlar icin okul, hastane ve bir cok gerekli sey yaptirtmistir. kendisinin de dedigi gibi: "everest'e tirmanmaktan daha guzel seylerdi bunlar, onlarla hatirlanmak isterim"

  ayrica ,yillar sonra, ayni daga tirmandigi takim arkadasinin esi ile evlenerek ne kadar cakal oldugunu da kanitlamistir. (bkz: cakal seni)
 • tenzing norgay ile birlikte 29 mayis 1953 te everest zirvesine ilk kez ayak basan dagcidir.
 • 88 yasinda olmus yeni zelanda'li...
  tekrar tekrar cikip da ne yapicam demis zamaninda reuters muhabirine
  http://www.japantoday.com/jp/news/424719
 • 19 temmuz 1919 - 11 ocak 2008 bu gun malesef hayata veda etmis guzel insandir. enginlere ozlem icinde olan ruhunun, sonsuz enginlikte sad olmasi dilegi ile.....

  (bkz: http://news.sbs.com.au/…f_sir_edmund_hillary_537814)
 • fahri nepal vatandaşıydı rahmetli. unutulmayacak...
 • hayattayken yeni zelanda banknotlarinin ustune resmi basilan ilk yeni zelanda vatandasi.
 • 8850 metre rakımlı zirveye, 29 mayıs 1953'te, yerel saatle 11:30'da ulaşmıştır. inişe geçtiklerinde bir ara maskesini çıkartarak, tenzing norgay'a dağcılar arasında slogan olan "herifi yere serdik..." sözünü sarfeden kişidir. 4 yıl sonra da güney kutbu'na ilk kez araçla gitmeyi başaran ekipte yer almıştır.
 • everest'e tırmandıktan sonra da bir çok kez nepal'e ve hindistan'a gitmiştir. amerika, avustralya, isviçre gibi ülkelerden topladığı bağışlarla nepal'de bir çok okul ve hastane yapımına sebep olması onu nepal'lilerin kalbinde ayrı bir yere koymuştur.
  ülkeyi ziyaretlerinden biri, ayrılıkçı milislerin geniş bir bölgeye el koymaları ve bu bölgeden kimseyi geçirmedikleri zamana denk gelir. hillary'nin bu bölgeden geçmesi gerekmektedir ve sadece ismi bu bölgeden geçmesi için yeterli olacaktır. yeni zelanda ile hindistan arasında - direk devlet başkanlarıyla görüşerek- süper ilişkilerin kurulmasında etkin olur.
  maceralarıyla ilgili yazdığı beş altı kitabı vardır.
  'view from the summit' en çok bilinen kitabıdır. dağcılık ile meşgul olanların işine yarayabilecek, diğer okurları da dağcılık konusunda biraz olsun gaza getirebilecek bir kitaptır.
hesabın var mı? giriş yap