şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 15 ağustos 1885 ile 16 nisan 1968 tarihleri arasında yaşamış amerikalı romancı, öykü ve oyun yazarı.

  ukteyi hanging rock diye biri 3 ay önce vermiş.
 • 12 yaşlarında okuduğum saratoga güzeli (saratoga trunk) isimli romanındaki "man servant" cupidon'un kafasının şeklini ve işleyişini tarifi hayatımı değiştirmiş yazar.

  yıllar ve yıllar sonra sidney dekker'in buggy mental model üzerine yazdıklarını okumak kendisini yad etmeme neden olmuştur.

  cupidon'un boyu malum, omuzları dar ve başı omuzlarının üzerinde bir kubbeye benziyor. cupidon , at yarışlarında, barlarda, arka sokaklarda, uygunsuz evlerde, pazar yerlerinde ve günlük yaşamda edindiği bilgi kırıntılarını o kubbe gibi başında öyle yerleştiriyor ki, gerçeğin ta kendisini elde ediyor.

  display determination'ın hayatımda özel bir yeri var bu nedenle konu üzerine algım açık.

  (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=fzboefuefhy) 1:30 dan itibaren. bu sahneyi izleyince birden bire cupidon düşmüştü aklıma.

  tom clancy'nin, agatha christie'nin, conan doyle'un romanlarında kahramanlarına yaptırdıkları hep "display determination."

  "display determination" bir nato tatbikatı. yıllardır oynanır. durum değerlendirilmesi diye çevrilebilir ki senaryosu da tatbikatın adı ile uyumlu. ancak türkiyede işler normal yürümediğinden tatbikatın adı "kararlılık gösterisi" olarak bilinir.

  ek : edna ferber deyince rock hudson ve liz taylorun karşı karşıya geldiği meşhur "giant" (devlerin aşkı) filmini anmamak olmaz.
 • o meşhur giant'ın uyarlandığı kitabın yazarı.