şükela:  tümü | bugün
 • ingilizce karsiligi 'reincarnation of the impure soul' olmaktadir. edo reincanation yada rebirth anlamina gelen
  kelimedir.
 • 4. ninja savaşı şerefine kabuto tarafından boku çıkarılan teknik. biz orochimaru ilk iki hokageyi geri çağırdığında heyecan yapmıştık "vay bee" demiştik. ama zaman geçtikçe biz de alıştk galiba bazı şeylere: danzou'nun orasından burasından sharingan çıkarması gibi, kabuto'nun çat diye şimdiye kadar ölen tüm ninjaları diriltmesi de o kadar alay konusu oluyor bence.

  bir de geri çağırılan ruhların tam olarak kontrol edilebilmesi ve kişiliklerinin ortadan kaldırılabilmesi için kunai ile kafalarına bir seal sokulması gerekmekte. kabuto daha bunu yapmadığı için çağırdığı ruhlar kendilerinin ve içinde bulundukları durumun bilincindeler şimdilik. asuma'nın kötü bir şeyler olduğunu hissetmesi, diğerlerinin kendi aralarında konuşmaları da hep bu yüzden.

  ilerleyen zamanda göreceğiz bakalım kabuto neler planlıyor bu ruhlarla.
 • kishimoto sensei bence edotensei'yi aşırı derecede kullanarak özelliğinin ve kalitesinin yitirilmesine ve okuyucu gözünde değersiz görülmesine sebep olmuştur.
 • orochimaru tarafından değil 2. hokage senju tobirama tarafından yaratılmış ölü çağırma tekniğidir. diğer jutsuların aksine kan değil direk ölü beden gerektirir. çağırılan kişinin bedeni normal yollarla öldürülemez ya tekniği yapanın durdurulması gerekir ya da bedenin seal edilmesi gerekir. shiki fuujin ile seal etmek mümkünse de bu seal yapanı da öldürdüğü için gereksizdir. daha basit seal yöntemleri de kullanılabilir.
 • düşüsene atatürk'ü felan diriltiliyoruz :p
 • bir kuchiyose (çağırma) tekniğidir ve kinjutsu (yasaklı teknik) sınıfına girmektedir.

  ölü ruhların yattıkları yerden cebren ve hile ile çağrılması esasına dayanan bu teknik, aslen nidaime hokage olan senju tobirama tarafından bulunmuş, orochimaru tarafından geliştirilmiş ve kabuto yakushi tarafından da mükemmel denilebilecek formuna ulaştırılmıştır.

  --- spoiler ---

  tobiramanın bu teknikle neler yaptığını bilmiyoruz ancak orochimaru ustası hiruzenle olan dövüşünde önce ilk 2 hokageyi bu teknikle diriltmiş, sonra sasukenin hesaplaşmasında ilk 4 hokageyi birden diriltmiştir. hele kabuto bu tekniği 4.büyük ninja savaşı sırasında arşa çıkarmıştır; eski akatsuki üyeleri, birkaç eski kage, eski jinchurikiler ve eski kekkei genkai sahibi ne kadar shinobi varsa kuchiyose eyleyerek 5 büyük ulusun ve shinobi dünyasının başına bela olmuştur.

  bu tekniği bozduğu bilinen iki shinobi uchiha itachi ve uchiha madaradır. hatta obito madaraya ''bu tekniği ancak sen bozabilirdin'' demiştir.

  --- spoiler -

  kanımca naruto evreninin en baş belası tekniği olsa da itachinin dediği gibi her tekniğin bir zayıf noktası vardır.
 • uçhiha madara tarafından bile gaddarca bir teknik olarak tanımlanmıştır. işin ironik tarafı, hikayede saygı duyulan senju'lardan birisi tarafından bulunmuş ve bilinen kullanıcıların hepsi konaha'dan çıkmıştır. tobirama'nın karakterini düşünürsek, bunu normal görebiliriz. çünkü onun iyi kötü kavramı, daha çok düzen üzerine oturtulmuştu.
 • naruto evreninin en ilginç tekniklerinden biridir. ölüleri diriltip ölen kişiyi tekniği uygulayan kişinin emrine amade eder. dirilen kişi bilinci olduğu halde bir türlü emirlere karşı gelemez. istemeden emirleri uygular.

  nice hokage, kage, akatsuki üyeleri bu tekniğe boyun eğdi ama uchiha itachi tarafından bozulmuş naruto evrenin en güçlü tekniğidir. itachi birgün ölünce bu teknikle çağrılacağından emin olduğu için ölmeden önce tedbirini almıştır.
 • --- spoiler ---

  tobiramanın bu teknikle neler yaptığını bilmiyoruz demişim bir önceki giride. aslında bir fikrim oluştu. dışarıdan her ne kadar sert ve kuralcı bir görünümü olsa da bence tobirama pamuk gibi bir adamdı kendi içinde. daha önce uchihalar ile olan sayısız savaşta hem hashirama hem de kendisi bir sürü kardeşini kaybetti. kaybettiklerinden benim bildiğim sadece itama ve kawarama var. onları görmeyi o kadar çok istedi ki, belki de bu durum bu tekniği bulmasına sebep oldu. yani tobirama bence bu tekniği savaşlarda ölen kardeşlerini görmek, onlarla eksik kalanları konuşup vicdanını rahatlatmak için buldu. biraz da abisi hashirama için yaptı bunu. hatta bu iddiamı hashiramanın tobiramaya sasukenin hesaplaşmasında ''sana şu tekniği ulu orta yerde kullanma demiştim'' şeklinde fırça kaymasıyla da destekleyebilirim.

  --- spoiler ---