şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1923 paris doğumlu ünlü fransız fotoğraf sanatçısı. bizim kitapçılarda, fotoğraf sanatı isimli güzel bir kitabı vardı, şimdi de satılıyor mu bilmiyorum. tekniğin yanısıra deneyimlerini de anlatıyordu, fotoğraf sanatıyla ilgilenmek isteyenler için güzel bir başlangıç olabilir. 1999 yılında yaşamını yitirmiştir.
  • ikinci dünya savaşından sonra luxemburg parkında gezerken , üstünde kurumuş ölü yapraklar olan küçük bir kızın resmini çeken ,tesadüfleri çok iyi kullanan fransız fotoğraf sanatçısı .
  • 1923-99 yılları arasında yaşamış fransız fotoğrafçı, fotomuhabiri. bazı şiirsel fotoğrafları destansı güzellikte. galerisine buradan ulaşılabilir. birçok kitabı da var ama türkçeye önsözünü sabit kalfagil'in yazdığı fotoğraf sanatı çevrilmiş yalnız.
    ''edouard boubat was a french postwar photographer known for his poetic images of nature, animals, and portraits. instead of espousing a political agenda, his photographs prioritized the vitality of life without being sentimental. “there is something instinctive about the moment you choose to 'take' a photograph,'' boubat said.
    “it's not the result of thought or reflection. the strength of the composition is always born of the instant of the decision. it reminds me of archery. there is the tension of the bow and the free flight of the arrow...'' (artnet'ten alıntıdır)