şükela:  tümü | bugün
  • yazdığı suicide isimli kitabından 10 gün sonra intihar eden fransız yazar. bu aralar intiharının aşamalarını en ince ayrıntısına kadar anlattığı bu kitabını sel yayıncılık bastı.
  • "peru'ya gitmedin, siyah potinleri sevmedin, pembe çakıllı bir yolda yalınayak yürümedin. yapmadığın o kadar çok şey var ki insanın başı dönüyor, çünkü bizim de yapamayacağımız ne kadar çok şeyin olacağını gösteriyor. zamanımız yetmeyecek. sen beklememeyi seçtin. sonsuz sanıldığı için yaşama tutunulmasını sağlayan gelecekten vazgeçtin. insan tüm yeryüzünü kucaklamayı, tüm meyvelerin tadına bakmayı, tüm insanları sevmeyi isteyebilir. bizi umutla besleyen bu yanılsamalara sırt çevirdin."

"ıntihar ederek, geçmişini karartmış, geleceğini ortadan kaldırmıştın."
  • otoportre kitabı, "yalnızca bir kez yalan söylemeden, 'ölüyorum.' diyebileceğim. yaşamının en güzel günü belki de geçti." olarak sonlanırken, intihar kitabını yazdıktan 10 gün sonra intihar etmiştir.

otoportre'de kendisini tüm açıklığıyla, intihar kitabında ise intiharını tüm tasırımıyla anlatıyor.

kendisini okurken lillies of the valley işin fonotiği gibi geliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=je0lfe0mhju
  • "...dünyaya uyum sağlayamadığını hissetmek seni şaşırtmıyordu da dünyanın, içinde yabancı gibi yaşayan birini yaratmış olmasına şaşıyordun. bitkiler intihar eder mi? hayvanlar umutsuzluktan ölür mü? onlar ya işler, ya yok olurlar. sen belki de evrimin en zayıf halkası, kaza sonucu ortaya çıkmış bir iziydin. bir daha canlanmamaya yazgılı, geçici bir anomaliydin..."
  • "çıkışta insanlar birbirine bakamıyordı. kendilerini suçlu hissediyormuş gibi. neden suçlu hissedeceklerdi ki? annen, başı önünde, üvey babanın koluna yaslanmış, ağır ağır yürüyordu. baban ise geride duruyor kendini herkesten suçlu hissediyordu. ama gerçekte içindeki suçluluk duygusuyla seni son kez aşağılamıştı: kendini sorumlu kılarak kendine mal ediyordu senin ölümünü." demiş intihar kitabının 22. sayfasında.

yaklaşık 10 dakikadır kitlenmiş sayfaya bakıyorum ben de.