şükela:  tümü | bugün
 • eau de parfum yani edp gerçek parfümden sonra içeriğindeki esans miktarının %10 ile %20 arasında olduğu koku çeşididir. edt lere göre daha uzun süre kalıcıdır ve kokuları daha baskındır. yaklaşık 6-7 saat vücuttan kokusu gitmez.

  eau de toilette yani edt ise esans miktarının %4 ile %10 arasında olduğu koku çeşididir. hafif ve spor kokular genelde bu gruptadır. edp ye göre biraz daha az kalıcığı vardır ve yine edp'ye göre daha uygun fiyatlıdır. yaklaşık 3-4 saat vücutta kokusu durur ve genellikle yaz aylarında, çalışma ortamlarında kullanımı tercih edilir.

  edit: ukteyi veren nonlelikeyou bir parfüm eksperi olup, bana sadece ufak bi bilgilendirme yapmak düştü :) kendisini severek takip ediyoruz.
 • eau de parfum is "for people" and eau de toilette is "for toilets." şeklinde özetlenebilecek bir durum.

  böyle söyledikten sonra da insanın edt alası gelmiyor.
 • biri toilet diğer parfume. adından da anlaşılacağı gibi parfume yani edp daha kalıcı ve daha pahalıdır
 • (bkz: eau de parfum)
  (bkz: eau de toilette)

  tek bir marka için konuşursak edp her zaman daha kalıcı olandır, edt uçar gider. bu yüzden edp pahalı, edt ucuzdur. tabi markadan markaya değişir. bazı markaların edt'si bazı markaların edp'sinden bile daha kalıcıdır.
 • parfüm deliliğinden parfüm manyaklığına evrildiğim sürede öğrendiğim en önemli şeylerden biri de edp (eau de parfüm) ve edt (eau de toilette) farkıydı. bir de bizim ülkede pek bahsi geçmeyen edc (eau de cologne) var. burada klasik kolonya değil, bir parfümün en seyrek formundan bahsediyorum.
  aslında bir parfümün 4 şeklinden söz edebiliriz yoğunluk açısından:
  saf parfümde (pure perfume) parfümün esansının konsantrasyonunun % 15-30 arası olacağını anlamalısınız. parfümün en güçlü formudur, ciltte uzun süre kalma özelliğine sahiptir ve "derinlik" dediğimiz özellik en yoğun bu formda görülür. cildin yağ , yani parfüm tutuculuğa etki eden en önemli kriterine bağlı olarak 6 + saat kalabilir, bu yüzdendir ki çok kuru ciltler parfümün kokusunu içeren bir losyonla nemlendirilirse çok daha kalıcı olur. kofre setlerindeki vücut losyonunun amacı budur, hatta bazıları tek başına parfüme gerek bırakmayacak kadar güçlü olabilirler.

  edp ise saf parfümün % 8-15 esans oranına sahip olanıdır. kalıcılığı hala yüksek olup 3- 5 saat arasıdır ama bu rakamlar sadece ortalama değerlerdir ve cilt tipinize göre bir güne kadar kalan parfümler olabilir, hatta palto, kaban, fular, atkı gibi sık yıkanmayan giysilere sıktı iseniz haftalarca çıkmayabilir.

  edt, edp' nin daha hafif formu olup % 4-8 arası parfüm konsantrasyonuna sahiptir ve kalıcılığı 2-4 saat arasındadır. burada çok önemli bir yanılgıya dikkat çekmek istiyorum, oranlar arasındaki rakamsal fark dışında dikkat etmeniz gereken çok daha önemli bir faktör daha var: çoğu (genel adıyla kullanıyorum) parfümün edt versiyonu edp'nin sadece parfüm esansı bakımından "seyreltilmiş" şekli değildir. içerikte de oynamalar vardır, örneğin çok çok sevdiğiniz bir shalimar parfümünüz var, bu parfüm son derce yoğun vanilya, tütsü ve deri kokusuna sahiptir, yani kış için uygun gibi görünmektedir. çok sevdiğiniz parfümünüzü yazın kullanmak ama etrafa boğucu bir hava da yaymak istemiyorsunuz diyelim bu nasıl yapılabilir? parfümün edt ya da varsa edc şeklini kullanarak, bu ise içerikteki ağır esansların çıkarılması ama yerine kokunun karakteristiğini bozmayan daha hafif öğeler konulması ile elde edilir. yine shalimar örneğini verirsem, edp baş döndürücü, afrodizyak etkili iken edt' si daha hafif, neşeli ve kolay taşınır karakterdedir. edp shalimar oryantal- baharatlı sınıfında iken edt' si sadece oryantal olarak sınıflandırılır, edp içinde üst, orta, alt notalar olarak 18 değişik koku var iken edt içindeki sayı 7 olup parfümün karakteristiğini kaybettirmeyen daha hafif ve ancak dikkatli burunların algılayabileceği farkı yaratır. edp hayvansı- tütsülü- vanilyalı bir bomba iken edt daha çiçeksi ve uysaldır.

  güçlülük bakımından her ne kadar edp avantajlı gibi görünse de edt parfümleriyle fazla iddialı "kokmak" istemeyenlerce tercih edilebilir.
  kendimden örnek verecek olursam burberry brit benim ve kızımın her zaman edt' sini tercih ettiğimiz bir koku, brit edp aşırı "gürültülü" ve boğucu iken edt çok daha sofistike ve klas kokuyor. ve yine içerikleri aynı değil, ikincisinin daha" taze" havası farklı içerik eklenme-çıkarılması ile sağlanıyor.

  edc' ye gelince % 3-5 arası parfüm konsantrasyonuna sahiptir ve 2 saat kalıcılığa sahiptir. yine burada da bir istisnadan bahsetmek istiyorum, oryantal sınıfındaki bazı parfümlerin edc' leri veya bundan bağımsız olarak kendileri sadece edc olanlar edp kalıcılığına yakın güçte olabilirler. bu yazıyı yazacak havaya girmek için ( evet, mod değiştirme amaçlı kullanırım parfümleri) sürdüğüm tabu edc olmasına karşın bir kalıcılık bombası, sahip olduğum bir çok edp kadar hatta daha güçlü. yani "en seyrek şekli, dur boca edeyim" demeyin, her parfümde işlemeyebilir.

  hepinize misk,amber, tütsü kokulu geceler dilerim....
  edit: imla
 • aşırı gereksiz versustur. edp kışın, edt ise yazın tercih edilmesi gerekir.
 • teorikte edp'nin içindeki esans oranının fazla olduğu iddasından dolayı kalıcı koku isteyenlerin edp,fiyat performans isteyenlerin edt diyebileceği versusdur....