şükela:  tümü | bugün
 • assos yakınlarındaki babakale burnu ile ayvalık arasında uzanan sahillerin ve sahilin hemen ardındaki deniz parçasının adı. altınoluk, küçükkuyu, akçay, burhaniye, ören gibi tatil mekanları bu körfezin kıyılarındandır. ayrıca çevresi hemen hemen tamamiyle zeytin ormanları denebilecek sıklıkta zeytinliklerle kaplıdır (yazlıkları görmezden gelirsek).
 • ilk çağlardan bu yana "rüzgarlar vadisi" olarak anılan yer.bu yüzdendir ki körfeze yakın ilçelerde ve köylerde geceleri ince yorganlar kullanmak gerekir.bu durum yaz gecelerinin daha bir çekilir hale gelmesini sağlasa da özellikle sahilde sabahlama girişimlerinde sabaha karşı daha bi dikkatli olunmalıdır.
 • şahane körfez, böyle tatlı havayı başka bir yerde bulamazsınız.
 • körfezin kuzey sahili ki altınoluk küçükkuyu beldelerini kapsayan kısımdır, kumsal, otoyol, apartmanlar şeklinde olan yerleşim düzeniyle oldukça çirkin gözüküyor. insanların ellerinde simitler, şemsiyeler, izmir - çanakkale yolundan karşıdan karşıya koşturmaları hem tehlikeli hem komik oluyor. yol iki şeritten dört şeride çıktığında daha da tehlikeli olacak.
 • poyrazlı gün batımlarına karışan rakı kokusudur..efil efil..
 • kaz dağı ve madra dağından kökünü alan buz gibi artezyenlerin tam göbeğinden fokur fokur kaynadığı körfezdir. yüzerken birden buz gibi bir akıntıya denk gelmeniz hatta müteşebbis türk insanının denizin ortasına monte ettiği bir borudan tatlı su içmeniz mümkündür. körfez belediyelerinin bölgenin biraz geç açılan yapılaşma ve turizm furyası sebebi ile "arıtma tesisi" ve "çevre koruması" konusunda en azından türkiye geneline göre daha iyi bir karneleri bulunmaktadır. denizi son 35 senede kirlenmiş olsa da hala rahatsız edici bir kirlilik söz konusu değildir. her noktasından rahatça denize girilebilir
 • tahtakuşlar köyünün yukarısında ki şarlak'ta bir yandan mangal yapıp diğer yandan rakınızı yudumlarken kuşbakışı görüntüleyebileceğiniz yer, memleketim.
 • turkiye'nin meksikasidir bu bolge, insaatindan nakliyesine, garsonundan kaptanina tum insanlarda bir siesta ruhu hakimdir.

  is yaptirmak inanilmaz zor yore insanina, projeli adam gibi operasyon yurutmek imkansiza yakin zaten.. surekli olarak soz verirler vefakat sozunu tutan pek cikmaz.
 • yazın en sıcak olduğu gecelerde bile sıcaktan bunalmanız, rüzgarın olmadığı birkaç gün dışında imkansızdır burada. çevresinin bir bölümünü kaz dağları kaplar. yeryüzündeki saklı cennetlerdendir. kaz dağlarının eşsiz güzelliğini arkanıza alıp her daim serin ve berrak olan bu körfezde yüzebilir, rüzgar sörfü yapabilir veya güneşlenebilirsiniz. henüz bodrum ve benzeri tatil yörelerinin şanını yakalayabilmiş değildir. iyi ki de yakalayamamıştır.
 • zeytinlikleri sanayi üretiminin yanısıra madencilik ve inşaat faaliyetlerine açan yönetmelik yargıya taşındı. gümçed edremit körfez şubesi ve 17 zeytin üreticisi adına danıştay'da açılan iki ayrı davanın dilekçeleri edremit adliyesine sunuldu. gümçed ve zeytin üreticileri, anayasaya aykırı olduğu öne sürülen yönetmeliğin iptalini istiyor.

  --- spoiler ---

  kazdağlarinin en önemli değeri zeytinlikler

  danıştay'a açılan dava için edremit adliyesine verilen dilekçelerin ardından güney marmara doğal ve kültürel çevreyi koruma derneği (gümçed) edremit körfez şubesi tarafından yapılan açıklamada, kazdağı ve madra dağı'nın eşsiz doğası ve barındırdığı kültürün yanında, hem ekolojik, hem de sosyo-ekonomik yönden en önemli değerin zeytinlikler olduğu kaydedildi. zeytinlik alanların 4086 sayılı kanun ile 3573 sayılı 'zeytincilik kanunu'na eklenen hükümler ile korunduğunun altı çizilen açıklamada, bu hükümlere göre zeytinlikler içinde ve zeytinliklere en az 3 km mesafede zeytinlerin gelişmesini olumsuz etkileyecek kimyevi atık bırakan ya da toz ve duman çıkaran tesisin yapılamayacağı ve işletilemeyeceği kaydedildi.

  yöre halki çokuluslu tekellerin saldirisina direniyor

  söz konusu yasal hükümlerin zeytinlikleri koruma altına alarak aslında kazdağı ve madra dağı'nda yaşayan tüm canlılarla insanlığın haklarını ve geleceğini korumakta olduğu ifade edilen açıklamada, "söz konusu hükmün değiştirilmesi ve zeytinlik alanların kirli sanayiler ve madencilik faaliyetlerine açılabilmesi için, çokuluslu maden tekelleri, yerli işbirlikçileri ve onların emrindeki açgözlü hükümetler 2000 yılından bu yana 4 kez girişimde bulunmuştur. fakat her defasında güzel edremit körfezi bekçilerinin, edremit körfezi halkının, sektörün tüm kesimlerinin kazdağı ve madra dağı'nın hukuk mücadelesi, hak mücadelesi, yaşam mücadelesi galip gelmiştir" görüşüne yer verildi.

  yönetmelikle zeytinliklerin yüzde 60'i statü dişi kalacak

  zeytinciliğin korunması için yıllardır sürdürdürülen kararlı mücadeleye rağmen
  yağmacıların hevesinin hala sönmediğinin öne sürüldüğü açıklamada, gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı'nca hazırlanan yönetmelikle 25 dekarın altındaki zeytinliklerin 'zeytinlik' statüsünden çıkartıldığı vurgulanarak bu oranın ülkedeki tüm zeytinliklerin yüzde 60'ını kapsadığı belirtildi.

  küçük zeytinlikler köylünün elinden alinacak

  yönetmelikle birlikte zeytinliklerin tüm kirli sanayilerin ve maden şirketlerinin, enerji yatırımcılarının ve imar rantçılarının talanına açıldığı öne sürülen açıklamada, "ayrıca 25 dektardan küçük olduğu için zeytinlik statüsünden çıkarılacak alanların yağmacı sermaye tarafından köylülerin elinden alınması kolaylaşacak, önü açılan kirli faaliyetlerle doğal peyzajın bir parçası olan zeytinlik dokusu bozularak iklim ve doğal yaşam zarar görecektir" denildi.

  kirli eller çekilinceye kadar mücadele edeceğiz

  yönetmeliğin zeytinlik sahalarının korunması ve zeytincilik sahalarının daraltılmasının önlenmesi amaçları taşıyan 3573 sayılı zeytincilik yasası'nın yanısıra daha önce alınmış danıştay kararları, uluslararası anlaşmalar ve anayasa'ya aykırı olduğu iddia edilen açıklamada, "biz bu ülkenin vatandaşları olarak, tüm dünyanın göz bebeği olan bu eşsiz coğrafyayı koruyan ve gelecek nesillere taşınmasını sağlayan yasal güvenceler istiyoruz. bu nedenle, söz konusu yönetmeliğin iptali için bugün burada hukuki mücadelemizi başlatıyoruz. yağmacılar, altıncılar, rantçılar kirli ellerini dağlarımızdan tamamen çekene kadar da mücadeleye devam edeceğiz. bir zeytin ülkesi olan güzel edremit körfezinde yaşayan herkesi mücadelemize destek vermeye, kazdağı'na madra dağı'na ve kutsal zeytin ağaçlarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz" görüşüne yer verildi.

  --- spoiler ---

  yusuf yavuz
hesabın var mı? giriş yap