şükela:  tümü | bugün
 • senaryoda 'erkek dış ses' manasına gelen kısaltma...
 • enformasyon destek sistemi (eds) : konsan(izmir) tarafından teksil fabrikalarına yönelik yazılmış mrp yazılımı
 • "elektronik denetleme sistemi" gibi bir şeyin kısaltması. devlet baba pek yakında büyük şehirlerde her bir trafik ışığının kenarına, köşesine kamera yerleştirecek. böylelikle "amirim kuran musaf çarpsın sarıda geçtim" diyen vatandaşlara "al kardeşim ! kol gibi kamera kaydı" denilebilecek. ilk örneğine barbaros bulvarının yıldız mevkiinde rastlamış olmakla beraber vatana millete hayırlı olmasını temenni ederim.
 • barbaros bulvari uzerinde eşşek kadar bir yazi ile kendini belli eden sistem.
  sistem teknolojik ama yazi yine en kayganindan.. motosikletler icin minik tuzakciklar seklinde.

  artik duserken kameraya gulumseriz.. nah yapabilen olursa ekstra puan var.
 • anadolu'dan avrupa'ya geçtikten sonra, mecidiyeköy sapağına yaklaşırken, balmumcu katılımının hemen öncesinde emniyet şeridinde kocaman yazısı bulunan sistem. herhalde emniyet şeridinden geçen ayılar ancak okur diye eşşek kadar yazmışlar..
 • trafikte kural ihlali yapanlara ceza kesilmesi ve trafik kural ihlallerini azaltmak için istanbul yollarında ve emniyet şeritlerinde nal gibi ve bol sayıda yazılı olan elektronik denetleme sisteminin kısaltması.
  ancak merak ettiğim konu şudur ki;
  binlerce sürücü koyun gibi yavaş akan trafikte şerinde ilerlemekte iken ya da acil işine rağmen boş yolda kırmızı ışık sayacınının sıfırlanmasını saniye saniye melul melul bakarak izleyen sivil vatandaşın yanından, mevzu bahis vatandaşların ödediği vergilerle alınmış ve emniyet şeridi ihlali yapan resmi plakalı araçlar, sivil plakalı ancak mavi tepe lambalı (ya da kırmızı-mavi lambaları motor bölümüne konulmuş, son model audi, mercedes, bmw) geçen araçların dokunulmazlığı ne zaman bitecektir? o araçların da polis tarafından durdurulup ya da eds sayesinde ilgililerine ceza kesileceğini göreceğiz? kısacası bürokrat sultası ne zaman bitecektir? (bkz: cevabı bilinen sorular)
 • günümün belki 2-3 saatini trafikte harcıyorum. zaman zaman bu süre uzuyor veya kısalıyor. bizzat kendi adıma konuşuyorum, trafikte kalmak beni hiç bir zaman büyük sıkıntılara sokmuyor. beni sıkıntıya sokan tek şey kendini uyanık zanneden ve bu uyanıklığın verdiği güvenle başkalarının hakkını yemek konusunda en ufak bir beis görmeyen trafik canavarları(küfürlü konşumamak için trt jargonuyla trafik canavarı diyorum). bu adamlar şehirdeki denetim boşluğundan yararlanıp trafikte her türlü terbiyesizliği yapıyorlar. emniyet şeridinde 120 basmaktan tutun da sol şeritte tamponunuza tampon dayayıp selektör yapmaya, trafikte pervasızca önünüze kırmaktan kırmızıda geçmeye kadar trafiği terörize etmeye dair aklınıza gelebilecek her şey.

  herhangi bi bankada vs kuyrukta arkadan gelip önünüze geçmesi mümkün olmayan biri trafikte arabanın içinde olmanın verdiği rahatlıkla sizin sağınızdan emniyet şeridinden geçip ilerde şeridinize girerek alenen hakkınızı gaspedebiliyor. işin kötü tarafı istanbul trafiğinde araç sayısı arttıkça "nerde çokluk orda bokluk" hesabı bu faaliyetleri yapan adam sayısı da artıyor. normalde bunları yapmayan adamlar da "ulan herkes yapıyor ben niye yapmıyorum ? enayi miyim ben? " diyerek
  diğerleri gibi davranmaya başlıyor.

  belediye, çözemediği trafik sorunu yüzünden insanların gittikçe afedersiniz hayvanlaştığını farketmiş olacak ki her yere polis dikmek yerine kamera yerleştirdi. emniyet şeridine me girdin ? "şak" fotoğrafını çekiyor, kırmızı ışıkta mı geçtin ? "şak" 1 tane daha. 2 gün sonra "hızlı yaşa, genç öl" fotografın çiçek gibi cezayla evine geliyor.

  bendenizse bizzat gözetlemeden, güvenlik kamerasından, mobeseden falan hazetmeyen bir insanım. kolluk kuvvetleri tarafından izlenmek en nihayetinde kötü bir his. amma velakin bu eds çıktı çıkalı kimsenin emniyet şeridine girdiğini görmüyorum. kırmızı ışıkta geçen adam da görmüyorum. geçen bi taksiye bindim. adam yeşilden sarıya dönerken öyle bir fren yaptı ki direk ön cama yapıştım. noluyor dercesine baktım taksiciye. adam "kamera var abi direk kesiyorlar cezayı" dedi.

  yani diyeceğim odur ki eds bence iyi bir şey. panoptikon toplummuş, big brother is watching you'ymuş afedersiniz hepsinin o entel gödlerine koyayım. iki tane kamera koydular, trafikte herkes bayramda giydirilmiş çocuk gibi oldu. trafik yine yok mu ? var. ama ben bekliyorsam herkes bekliyor. kimse kimsenin hakkını yemiyor(biraz daha yazarsam gözcü gazetesinden gelip köşe yazarlığı teklif edecekler).
 • elektronik denetleme sistemi. 12 nisan 2007 itibarı ile uygulanmaya başnamıştır.

  kendini uyanık sanan ibneleri, fotoğraf yolu ile tespit edip adreslerine zenci yar.ğı gibi yollanan cezalar sonucu ,emniyet şeridi ve kırmızı ışık ihlallerini büyük oranda düşüren sistemdir. bazı magandalarda ibnelik kalıtsal olduğu için bu oran henüz sıfıra çekilememiştir. zira kurallar dahilinde hareket eden sürücülerin kendilerine sövmesi gayet hoşlarına gitmektedir.

  bu sınıfa dahil olanlar özellikle

  -tepe lambası kullanan maganda
  -taksi
  -servis
  -halk otobüsü
  -belediye otobüsü

  kullanmakta olan şoförümsü yaratıklar olup,bu ibneler sayesinde sistem kendini çok çabuk amorti etmektedir.

  sistemin işleyişi çok basit

  kural ihlali yapan taşıtları yoldaki dedektör algılıyor ve kamera devreye giriyor.

  kamera çekilen resmi merkeze gönderiyor.
  özel bir yazılım gelen resimdeki plakayı otomatik olarak tespit ediyor.
  tespit edilen plaka cezayı kesecek polis amca tarafından kontrol ediliyor.

  eğer doğru tespit edilmişse resimlerin çıktısı alınıp, ceza makbuzuyla birlikte adrese postalanıyor

  aylar sonra gelen edit: resmi plakalı araçlara da eds ile ceza yazıldığına şahit oldum..süper süpeeeer..
  (bkz: gote giren şemsiye açılmaz..)
 • istanbul'da çok etkili bir şekilde işlemeye başlayan servistir: http://www.gazeteport.com.tr/…uncel/news1/gp_115192
hesabın var mı? giriş yap