şükela:  tümü | bugün
  • modern bir pygmalion öyküsü. michael caine ve julie walters'ın oynadığı film.
  • willy russell yazdığı oyun. filme çevrilmiş yamulmuyorsam 1982 yılında oscar almıştır. konusu gençliğinde okuyamamış eğitim aşkıyla yanıp tutuşan, yeni evli rita'nın eğitim sürecidir. bu dönemde kocasıyla tartışmalar yaşar, ders aldığı hocasıyla arasında geçen diyaloglar ilgi çekicidir. 2001 de sahneye koymuştuk bu oyunu , o yüzden filmi defalarca izlemiştim. ince bir mizah duygusu vardır , filmin tamamında . izlemeyenlere tavsiye edilir...
  • "kendimi bulmaya çalışıyorum. bu arada başkasını nasıl bulurum ki? "*
  • julie walters'a hala nasıl oscar kazandıramadığını anlayamadığım harika film. oyunculuk harika, kurgu harika, mimikler harika ve o senenin tüm adayları içerisinde julie walters en iyisiyken bu ödülü alamamıştır, ilginç.

bu da zaten son da olmayacaktır. billy elliot filminde oynadığı karakterle yine oscar adaylığı almışken, onu da kaybetmiştir. bu kadın oscar alamadan ölürse bana dert olacak, evet.
  • şahane bir film, lakin tek sorunu a patch of blue'daki gibi, yükselen duygusal gerilimi hakkıyla bağlayamayışı (telefon 'gag'ının aksine!). sanıyorum başyapıtları iyi yapıtlardan ayıran nüans da bu. bari uyarlandığı oyundan farklı bir alternatif son çekselerdi diyor insan.

--- spoiler ---

sanata ruhunu verenlerin harici yaşamda anlam bulamayışını frank üzerinden film boyunca görsek de, trish'in kurtarıldığı intiharı sonrası ağlayarak rita'ya serzenişi mesajı daha keskin şekilde veriyor: "her şeye sahip olduğumu düşünüyorsun, değil mi? şiir ya da müzik dinlediğimde yaşayabilirim. görüyorsun hayatım, geri kalan zamanda sadece benim. bu yeterli değil." evet, arafa hoşgeldiniz. wittgenstein aksine ıkınsa da, sartre haklıydı: "cehennem, başkalarıdır."

--- spoiler ---
  • lewis gilbert'in yönettiği 1983 yapımı film. 1984'te bafta'yı kazandı.
  • ogretmenlerin izlemesi gereken filmlerden biri.

trailer

http://www.imdb.com/title/tt0085478/
  • oyundaki frank karakteri kendisine güven ve disiplin eksikliği olan bir profesördürdür. diğer bir yandan da alkoliktir. rita karakteri ise eğitim görmeyi çok isteyen bu konuda çok hevesli bir ev kadınıdır. profesör olarak illa da frank ile çalışmak ister. frank’in profesörlük hayatı iyice monotonlaşmış, artık işini sadece para için yapıyor hale gelmişken bu durum rita’yı tanıdıktan sonra değişiyor. tekrardan işine olan sevgisi geliyor ve rita'ya çok güzel şeyler öğretiyor. rita sonunda azmi sayesinde istediğini elde edip eğitimli bir insan haline geliyor.