şükela:  tümü | bugün
 • "kendimi bulmaya çalışıyorum. bu arada başkasını nasıl bulurum ki? "` :oyundan`
 • modern bir pygmalion öyküsü. michael caine ve julie walters'ın oynadığı film.
 • şahane bir film, lakin tek sorunu a patch of blue'daki gibi, yükselen duygusal gerilimi hakkıyla bağlayamayışı (telefon 'gag'ının aksine!). sanıyorum başyapıtları iyi yapıtlardan ayıran nüans da bu. bari uyarlandığı oyundan farklı bir alternatif son çekselerdi diyor insan.

  --- spoiler ---

  sanata ruhunu verenlerin harici yaşamda anlam bulamayışını frank üzerinden film boyunca görsek de, trish'in kurtarıldığı intiharı sonrası ağlayarak rita'ya serzenişi mesajı daha keskin şekilde veriyor: "her şeye sahip olduğumu düşünüyorsun, değil mi? şiir ya da müzik dinlediğimde yaşayabilirim. görüyorsun hayatım, geri kalan zamanda sadece benim. bu yeterli değil." evet, arafa hoşgeldiniz. wittgenstein aksine ıkınsa da, sartre haklıydı: "cehennem, başkalarıdır."

  --- spoiler ---
 • kendini arayışın, bulduğunda neye dönüşeceğine ve neye dönüşmüş olduğuna dair blake ve ispanyol şarabı kokan film.

  --- spoiler ---

  söylenecek daha iyi şarkı buldun mu? söylemek için başka bir şarkı buldun.

  --- spoiler ---
 • bu tarz güçlü mesajı olan ve bu mesajı dozunda mizahla harmanlayarak, vuruşunu hafifleterek ve klişelerle de hafiften dalga geçerek veren filmlere objektif bakamadığımı hatırlattığı gibi; eğitimin gerçekte ne olduğu (başkalarının düşüncelerini harmanlayıp sunmak mı yoksa özgün fikirlerini koruyabilmek mi; veya ikisini bir arada yapabilmenin mümkünlüğü, birinin geçici seçimi), iletişimi, kendini aramayı, varlığı... pek çok şeyi düşündüren film.

  rita/susan'ın aksanı (yerel ağzı, her neyse) da filmin bonusu* .
 • willy russell yazdığı oyun. filme çevrilmiş yamulmuyorsam 1982 yılında oscar almıştır. konusu gençliğinde okuyamamış eğitim aşkıyla yanıp tutuşan, yeni evli rita'nın eğitim sürecidir. bu dönemde kocasıyla tartışmalar yaşar, ders aldığı hocasıyla arasında geçen diyaloglar ilgi çekicidir. 2001 de sahneye koymuştuk bu oyunu , o yüzden filmi defalarca izlemiştim. ince bir mizah duygusu vardır , filmin tamamında . izlemeyenlere tavsiye edilir...
 • julie walters'a hala nasıl oscar kazandıramadığını anlayamadığım harika film. oyunculuk harika, kurgu harika, mimikler harika ve o senenin tüm adayları içerisinde julie walters en iyisiyken bu ödülü alamamıştır, ilginç.

  bu da zaten son da olmayacaktır. billy elliot filminde oynadığı karakterle yine oscar adaylığı almışken, onu da kaybetmiştir. bu kadın oscar alamadan ölürse bana dert olacak, evet.
 • lewis gilbert'in yönettiği 1983 yapımı film. 1984'te bafta'yı kazandı.
 • ogretmenlerin izlemesi gereken filmlerden biri.

  trailer

  http://www.imdb.com/title/tt0085478/