şükela:  tümü | bugün
 • yaratıcı düşünme teknikleri konusunda dünyaca ünlü kişi. altı şapkalı düşünme tekniği kitabı yeni bir düşünme tekniğini basit ve 6 farklı renkte şapka örneği ile anlatmaktadır. kitap remzi kitabevinden 1997 'de cikmistir.
 • bir dizi beyin ile ilgili kitabı çıkmış olan doktor yazar (bkz: lateral thinking)
 • çocuklar sorun çözüyor (children solve problems) adlı, beyaz nokta vakfı tarafından türkçeye çevrilmiş olan kitabıyla da tanınmış konuşmacı, danışman, araştırmacı yazar. ayrıca düşünsel araştırma üzerine dünyada başka bi sürü vakfın da kurucusu ve/ya yöneticisi.

  eğitimin yaratıcılığı nasıl zedelediğini ortaya çıkartan çalışmalar yapmıştır. eğitim danışmanlığı merkezinde yürüttüğü bir tasarım projesi sırasında dünyanın değişik ülkelerinden 4-12 yaş arası çocuklara çizdirdikleri resimleri çocuklar sorun çözüyor adlı kitabında toplamıştır. kitapta çocuklara 5 sorun verilmiş, soruna buldukları çözümü resimlerle ifade etmeleri istenmiş ve çözüm yollarının yaratıcılığı analiz edilmiştir.

  kedi ve köpeğin kavga etmesini engelleyin, köpeğin postacıyı ısırmasını engelleyin, bir fili nasıl tartarsınız, bir uzay aracı dizayn edin ve uyku problemi olan bir insanın uyumasını nasıl sağlarsınız sorularına çocukların bulduğu çözümlerin yüksek maliyetli olmasına karşın çok zekice ve pratik olmasını inceleyerek, eğitildikçe insan beyninin yaratıılıktan uzaklaştığını, okul sisteminin ezberci eğitime yönlendirip insanın beyin kapasitesinin gittikçe daha az bir bölümünü kullanmasına neden olduğunu tartışır.
 • rol yapmanin onemini ve egoya faydalarini vurgulayan, bir noktada 'inanmak icin secde et sonra inanacaksin' in farkli bir bicimini soyleyen, salgilanan kimyasallarin dusunme ve duygulari nasil etkiledigini ve bunun tam tersinin de mumkun olabildigini belirten, po (provakatif operation) teknigini yaratan -ki bu yaratici dusunme akabinde yanlamasina dusunmenin bir teknigidir- bi de tabii 'okullarda insanlar baskalarinin dusuncelerini ogrenmekten kendi kendilerine dusunmeye vakit bulamazlar' diyen, bati usulu dusunmenin eksiklerini anlatip duran, harbi, kafa acan, kalip disi dusunmeyi korukleyen, uzakdogululari bir kez daha sevmeme sebep olmus olan, organize, hukumetlerin ve sirketlerin gunumuz icin pek bir ihtiyac duydugu, bi ton kitabin ve teknigin ureticisi insan.
 • "mantıklılığın sınırları deneyimlerimiz tarafından çizilmiştir. bu sınırlar içinde kaldıkça değişim yapmanız mümkün olmaz. aykırı düşünün. fikirlerinizi kışkırtın. kışkırtıp orijinal şeyler yaratın. orijinal fikirler siz onları kışkırtmadıkça ortaya çıkmaz." demiş ve ilham kaynağı olmuştur..
 • simplicity adlı kitabın başında basitliğin kurallarını 278. sayfada maddeler halinde açıklıyorum, kitabı okumak istemezseniz direk bu sayfaya atlayın diyen ilginç bir insan.
 • dunyanin en onde gelen otoritelerinden ve paralel dusunmenin fikir babasi ve yaratici dusunce teknikleri uzerine olarak taninan yazar. dr.edward de bono der ki; 'sokrat, eflatun ve aristo dan olusan uclu cete nin kati kurallari, tum dunyada isadamlarinin dusunme bicimine hukmediyor. bu, sadece dogru ve yanlis uzerine odaklanan ve tamamiyla modasi geçmis bir dusünme bicimi.'
 • lateral thinking deyimini literatüre kazandırmış, altı şapkalı düşünme tekniği, rekabetüstücülük, bütünleşmiş değerler vs. gibi çok önemli kavramların yaratıcısı, ibm, du pont, ford gibi birçok dev şirketle abd, kanada gibi ülkelere danışmanlık hizmetlerinde bulunmuş, üniversitenin birinci sınıfında hocam serdar öge sayesinde kitaplarıyla haşır neşir olduğum yazar, bir bakıma bence kısmen sosyolog-psikolog yönlerini de bünyesinde barındıran dahi insan. kitaplarının özellikle üniversitelerde iktisadi idari bilimler fakültelerinde hatta bütün fakültelerde okutulmasını ısrarla arzuladığım yazardır ayrıca. sur/petition(rekabetüstü) eserinde şöyle demiştir kendisi:

  ''bir keresinde, detroit dışındaki en büyük ford şirketi olan ingiliz ford'un pazarlama bölümü için bir seminer veriyordum. avrupa pazarlarında rekabeti tartışıyorduk. ford'un ingiltere'nin kent merkezlerindeki otoparkların çoğuna sahip olan ncp şirketini satın alması gerektiğini söyledim. ncp bir ford şirketi olursa, kent merkezlerindeki tüm otoparkların girişlerine, bu otoparkları ancak ford marka arabaların kullanabileceğini belirten bir duyuru konabilirdi.''
 • yazarin 1991'de cikan kitabi icin

  (bkz: altı ayakkabı uygulama tekniği)
  (bkz: six action shoes)
hesabın var mı? giriş yap