şükela:  tümü | bugün
 • 1908 kanada dogumludur, asıl adı luciano scripanti dir.
  50 li yılların en onemli hollywood yonetmenlerinden biridir. filmlerinin sosyal ve politik konulara egilmesi nedeniyle "amerikaya karsi çalışmaları arastırma komisyonunun agına takılmıştır.

  ilk yonetmenlik denemesi 1935 tarihli "the hawk"tır.
  1943 te "hitler's children ile dikkatleri uzerine cekmiştir.
  1947 tarihli "crossfire" adlı filmiyle en buyuk basarısını elde etti. bu filminde amerikalilarin kazanılan savastan sonrakörü körüne kapıldıgı iyimserliği elestirel bir biçimde sorgulayarak ulkede var olan ırkcı/milliyetçi eğilimlere dikkatleri çekti. bu yapımın ardından yukarıda bahsi gecen komisyona cagirildi, ancak cagriyi reddederek komisyonu anayasal bulmadıkları için ifade vermeyi reddeden on sinemacıdan oluşan "hollywood ten" grubuna katılmış oldu. bunun ardından da işini kaybetti ve ingiltere ye yerleşti. bu ulkedeki ilk yapıtı olan "give us this day" adlı eserinde new york un ekonomik ortamını yerden yere vurdu.

  1951 yılında pasaportunu yeniletebilmek için abd ye donmek zorunda kalınca ifade vermek durumunda bırakılan dmytryk ifade vermeye razı olarak "kara liste"den silindi ve bu olaydan sonra hemen hemen hiç rahatsız edilmeksizin çalışmalarına izin verildi.

  50 li yılların ikinci yarısında cektigi filmlerde yine kritik konulari islemesine ragmen eski filmlerine kıyasla cok daha yumusak bir ifade goze carpıyordu.

  80 li yıllarda aralarında yonetmenlik,kurgu ve oyunculuk konusundaki "sinemacılık uzerine" adlı yapıtının da bulundugu mesleki kitaplar kaleme alan dmytryk 1999 da hayata gozlerini yumdu.
 • kurgu üzerine yazmış olduğu eserlerle dikkat çeken yönetmen ve film kuramcısı.
  sinemanın en önemli öğesinin kurgu olduğunu savunmuştur.
 • oyuncu olan karısıyla birlikte yazdığı sinemada oyunculuk kitabı ufacık tefecik ama içi dolu turşucuk bir kitapdır. eğer okursanız 127 sayfaya nasıl bu kadar şey sığdırabilmişler helal olsun demeniz kuvvetle muhtemeldir.
 • (bkz: mirage)
 • senatör mccarthy’nin estirdiği anti-komünist terör dalgasıyla birlikte 1947’de kara listeye ismi kazınan ve hollywood onları arasına alınan yönetmen.

  edward dmytryk bugün her biri klasik sayılabilecek filmlere imza atmıştır.. bunlardan en ünlüsü bir philip marlowe öyküsü olan murder, my sweet’tir (1944). film birçok eleştirmen tarafından en olgun marlowe uyarlaması olarak kabul görmüştür.

  daha sonraları cornered (1945), crossfire (1947), obsession (1949), mirage (1965) gibi nitelikli filmlere imza atarak şöhretini genişletmiştir.

  ayrıca sinema üstüne birkaç kitap da kaleme almıştır.
 • sinemada kurgu adlı kitabı oldukça bilgi verici ve faydalı olan bir zamanların sıkı yönetmeni. sinemada kurgunun detaylarını ve kurguya yaklaşımı hem kamera arkasından hem de sinema salonunda izleyen bir seyircinin gözünden tek tek anlatan iyi de bir sinema kuramcısıdır.