şükela:  tümü | bugün
 • metisten çıkan iki ciltlik "bolşevik devrimi" çalışması ile dikkat çeken, ama bence, en iyi çalışmalarından biri "romantik sürgünler*" olan tarihçi yazar kişi...
 • (bkz: edward kerr)
 • 1892 doğumlu, 1982 ölümlü (tarihlerdeki uyum bile ekstra bir durum sözkonusu olduğunu belli ediyor lakin bunu öldüğünde insanlık anca farketmiş, kendisi de farketmiştir belki bilemiyorum)
  ingiliz tarihçi yazar.. 1919'da versay'daki barış konferansına da katılmış, dışişlerinde çalışmış, the times'da yayın yönetmenliği de yapmış önemli bir şahsiyettir zira türkçe'de de basılan "tarih nedir?" çalışması bugün sosyal bilimlerle oyalanan kişilerin başucu kitabı niteliğindedir..
  dostoyevski hakkındaki biyografik çalışması da iletişim yayınları tarafından basılmış, carr'ın en kapsamlı çalışmaları sovyetler birliği ve ekim devrimi üzerine olmuştur, vakti zamanında sovyetler birliği dairesinde çalıştığından dolayı olsa gerek..
 • bilkentin simdi ismini hatirlayamadigim ingiliz siyaset bilimcisi bir makalede carr'i yerden yere vurmustu. 80 yasinda kanser olan karisini birakmis ve baska birisi ile evlenmis gibi bir suru sey. olay bu zatin rusya tarihi ile ilgili kitabina carr'in "this is not a very good book" demesi ile alevlenmis. butun kitaplarina acimasizca saldirmasina ragmen** "what is history" adli kitabina hic dil uzatmamisti. carr'in tarih felsefesini bir tarihci olarak incelidigi "tarih nedir?" adli kitabi iletisimce basildi. bu konuda en onemli eserlerden biri kabul edilir.
 • vakti zamaninda ismini hatirlayamadigim zat simdi utanarak soylesemde norman stone'dur.
  (bkz: o senin babandi yavrum)
 • yazarin bolsevik devrimi isimli aslinda uc cilt olan fakat turkceye iki cildi cevrilen kitabi sovyetler birligi tarihini anlamada bir mihenk tasi teskil etmis olup, bu alanda yapilan en bilimsel ve objektif calsimalardan biri olarak kabul edilir. kitap oyle bir etki uyandirmistir ki, sscb'nin yikilmasinin ardindan onun tarihini yeni bir perspektifle yazmak isteyen ve "revizyonist" isimiyle anilan hemen butun tarihciler oncelikle carr'in bu kitabiyla hesaplasmak durumuna kalmislardir. yazar halk dilinde i eyc kar olarak da anilmaktadir.
 • tarih nedir adlı yapıtyla meslekten olmayanları da tarih konusunda aydınlatan, biyografileriyle ünlü yazar. doğan avcıoğlu, milli kurtuluş tarihinde bolşevik devrimi kitabına çok sayıda gönderme yapar.
 • realistleri ve utopyacıları eleştirir. realistler sadece var olanı tespit etmekte ama onun olması gereken noktasına çözüm üretmemektedir, utopistler ise sadece olması gerekenın altını çizerken gerçekçi yaklaşmamaktadırlar. işte bu noktada her ikisinin bir sentezi olan durumun olması gerektiğini ön görür. ulaslararası ilişkiler ancak bu şekilde daha iyi hale g etirilebilinir düşüncesini savunur.
 • tarih biliminin bir kronoloji degil, diyalektik iliskiler bütünü oldugunu kendi örnek çalışmalarıyla gözler önüne koyan bilim adamı. metodoloji acisindan yalcin kucuku anımsatan bir tarzı vardır. romantik sürgünler de sergey nechaev i anlattıgı bölüm roman gibidir.

hesabın var mı? giriş yap