şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: mr hyde)
 • bir yazar.
 • 1. clarendon earlü (18 şubat 1609 - 9 aralık 1674) ingiliz devlet adamı ve tarihçi. ingiltere kraliçeleri ıı. mary ve anne'in büyükbabasıdır.

  edward hyde, wiltshire bölgesinden henry hyde ve mary langford'un üçüncü oğludur. henry'nin ağabeyi lawrence hyde dönemin önemli bir savcısıdır. hyde ailesinin uzunca bir süre boyunca chesire norbury bölgesinde olduğu bilinir.

  ilköğretimini gillingham'da alan edward, 1622 yılında magdalen hall, oxford'a girer. ailesi tarafından din adamı olması planlansa da iki ağabeyinin vefatı üzerine aile malvarlığının tek varisi konumuna gelince hukuk eğitimi almasına karar verilir. genel kültür ve akademik hayata daha meyilli olduğundan dolayı avukat olduktan sonra da daha çok bu alanlarda faaliyet gösterir. zamanının en önde gelen edebiyatçıları ve aydınlarıyla vakit geçirir, çok iyi bir yazar ve hatip haline gelir.

  1633 yılında baroya alınan edward kısa sürede başarılı olarak meslektaşları arasında iyi bir şöhrete sahip olur. 1634 yılı aralık ayında halktan gelen dilekçelerin işleme konmasından sorumludur. londra'daki ve portland'daki tacirler arasındaki anlaşmazlıkları çözmesiyle iyice gözönüne gelir. bu dönemde ünlü din adamı william laud ile fikir ayrılıkları olsa da iyi ilişkiler geliştirir.

  1640 yılı nisan ayında hem shaftesbury hem de wootton bassett bölgesinden parlamentoya seçilir. wooton bassett bölgesinden vekil olmayı kabul eden hyde ilk başlarda ı. charles idaresini aşırıya kaçmadan eleştirir. daha sonra monarşi yanlılarının tarafına doğru kayar. 1641 yılında kralın gayrıresmi danışmanı olur. 20 mayıs 1642 tarihinde londra'dan ayrılarak kralla york kentinde bir araya gelir.

  edward hyde ilk başlardaki krala karşı muhalif tutumuna rağmen parlamento saflarında savaşan arkadaşlarına olan öfkesinden dolayı çok sayıda dostuyla arasını bozmuştur. john pym'in idam edilmesinin ardından parlamento liderlerini eleştirmiştir. en iyi arkadaşı olan falkland lordunun da newsbury muharebesinde hayatın kaybetmiş olması onu duygusal olarak yaralamıştır. iç savaş sırasında 22 şubat 1645 tarihinden itibaren kralın konseyinde görev almıştır. 3 mart günü maliye bakanlığına getirilmiştir. monarşi yanlıları arasında ılımlılardan birisi olarak bilinir. ılımlılığı ve kraliçe henrietta maria ile husumeti nedeniyle zamanla gözden düşmüş ve kralın konseyinden uzaklaştırılmıştır. 1646 yılında jersey'e kaçmıştır. kralla görüş ayrılığına sahip olmalarına rağmen kendisine çok bağlı kalmış, idamını hayretle karşılamıştır. ıı. charles'ın 1649-1651 dönemindeki tahta çıkma çabalarına destek vermez. hyde bu dönemde iç savaşın tarihini yazmaya başlar. hyde 1651 yılında sürgündeki krala katılır ve zamanla onun danışmanlığına kadar yükselir.

  1660 yılıyla başlayan restorasyon döneminde kralla beraber ingiltere'ye döner. daha sonra kral ıı. james olacak olan ıı. charles'ın kardeşi york düküyle kızı anne'i evlendirdiği için kraliyet ailesine daha da yakınlaşır. anne hyde'ın iki kızı da kraliçe olacaktır.

  3 kasım 1660 günü hyde wiltshire kontluğundaki hindon'un baronu olur. ertesi yıl cornbury vikontu, clarendon earlü olur. 1660-1667 arasında oxford üniversitesi yönetiminde görev alır. iç savaş ve sonrasındaki dönemdeki tüm suçlular için genel af kapsamındaki breda anlaşmasının hazırlanmasında görev alır. 1663 yılında yeni dünya'da çok büyük toprakların sahibi ilan edilir. bu dönemde hem kral hem de kamuoyu önünde edward hyde'ın itibarında düşüş görülür. edward hyde tarafından ayarlanmış olan kralın evliliğinden çocuk sahibi olamaması, hanedanı kendi kızlarının çocuklarından devam ettirme girişimi olarak yansıtılır. ayrıca inşa ettirdiği piccadilly'deki görkemli malikane rüşvet iddialarının ortaya çıkmasına yol açar. sağlığı da bu dönemde gut hastalığı nedeniyle sorunlu hale gelen edward hyde zor durumda kalır. hollanda-ingiltere savaşlarındaki başarısızlıklar, 1665 yılında londra veba salgını ve 1666 yılındaki büyük londra yangını üstüsüte gelince tasfiyesi kaçınılmaz hale gelir. kral tarafından görevlerinden alınan hyde, eşinin aniden hastalık sonucunda hayatını kaybetmesiyle çok sarsılır. görev yaptığı dönemde usulsüzlükleri mercek altına alınınca 1667 kasım ayında fransa'ya kaçar. yaşamının bundan sonrası sürgünde geçen hyde hep ingiltere'ye dönebilme umudunu taşımıştır. ingiltere ile ilişkileri soğuk olan dönemin fransa kralı xıv. louis sürekli olarak fransa'da kalmasına izin verir. sürgünde görece rahat yaşayan hyde çocuklarını göremese de ingiltere tarih yazımına kendini adar. 9 aralık 1674 günü rouen'de ölür. cenazesi ingiltere'ye götürülür ve 4 ocak 1675 günü westminster abbey'de toprağa verilir.

  edward hyde iki kez evlendi. ilk eşi anne 1629 yılındaki düğünden hemen kısa bir süre sonra hayatını kaybetti.ikinci evliliğini 1634 yılında frances aylesbury ile yapan hyde'ın bu evlilikten altı çocuğu olur:
  henry hyde, clarendon earlü olarak en büyük oğul ve varistir, önemli bir siyasi isim olmuştur
  lawrence hyde, rochester earlü, ikinci oğul
  edward hyde, üçüncü oğul, parlamento üyesi olduktan hemen sonra 20 yaşında ölür
  james hyde, dördüncü oğul, yirmili yaşlarında boğularak ölmüştür
  anne hyde, en büyük kızı, kral ıı. james ile evlenmiştir. clarendon bu sayede kraliçe ıı. mary ve anne'in dedesi olmuştur
  frances hyde, küçük kızı 1675 yılında thomas keightley ile evlenmiştir