şükela:  tümü | bugün
 • amerikalı (yanılmıyorsam) yarbay.
  order to die size olmeyi emrediyorum adlı kitabın müellifidir.
  kitap birinci dünya savaşında osmanlı ordusunu anlatır.
  edward j. erickson'un takdire şayan yanı; bu konuda en kapsamlı eser olan; general fahri belen'in "birinci cihan harbinde türk harbi" adlı beş ciltlik dev eserini, daha okunabilir ve hakim olunabilir boyutlara indirmiş olmasıdır.
  atasearşivini de tekrar tetkik edip, bulduklarını başka müeliflerin eserleri ile (özellikle batılıların) tartma gayreti bu araştırmayı, bizim tarihçilerimiz için, aşılması gereken bir konuma getiriyor.
 • 2013 yilinda yeni bir kitabi yayinlanmistir. kendi tercumemle: "osmanli ve ermeniler: ısyan bastirma uzerine bir calisma". yazar ortada arf 'in manifestosu, silahlanmis ermeniler, terorist faaliyetler, van isgali varken, osmanli ordusunun nasil bir tepki vermesini beklerdinize kendi askeri birikimine ve anlayisina dayanarak bir aciklama getiriyor.
  yazar ermeni tehcirini sunlarla karsilastiriyor: ıspanya-kuba(1895-1897), abd-samar (1899-1901), abd-nisei (1942), abd-vietnam (1965-1968), ıngiltere- boer savasi (1899-1901), rusya-yahudiler (1915), ıngiltere-malaya (1952-57), fransa-cezayir(1956-1969). bunlarin yaninda almanya'da olanlarin tamamen farkli bir statude oldugunu belirtiyor (genocide).

  bu kitap tamamen askeri bir analizdir, sivil taraftan olaya bakis yoktur.

  amazon kitap

  ottomans and armenians: a study in counterinsurgency

  review
  "ed erickson's ottomans and armenians is courageous and provocative. whether or not one agrees with the author's military-strategic interpretation of the catastrophe which befell ottoman armenians in the first world war, it is impossible to ignore the depth of his research and the cogency of his argument. this book is essential reading for anyone wanting to get to the bottom of what really happened in 1915 and why." - sean mcmeekin, koc university, turkey, author of the berlin-baghdad express and the russian origins of the first world war

  "readers offended by dispassionate analysis of late ottoman history should avoid this book. readers who value such analysis or have a serious interest in the history of irregular warfare, however, will find it enlightening, informative, and readable." - douglas streusand, marine corps university, usa, author of ıslamic gunpowder empires: ottomans, safavids, and mughals

  "this carefully-researched study provides irrefutable evidence that the sole motive of the ottoman military command in recommending the 'relocation' of armenians in 1915 was the threat to the war effort from armenian insurgent groups mobilized with the support of russia...this is a truly ground-breaking work, the first treatment of the 'armenian question' from the perspective of the ottoman military. propaganda takes one hit after another from the hard facts fired with deadly precision by the author. ed erickson's book changes the discourse permanently, and anyone, historian or general reader, trying to get to the truth of what happened during the first world war should read it." - jeremy salt, bilkent university, turkey, author of the unmaking of the middle east, a history of western disorder in arab lands

  about the author
  edward j. erickson is a professor of military history at the command and staff college, marine corps university, usa. he retired from the us army as a lieutenant colonel and served in artillery and general staff assignments in the united states, europe, and the middle east. he is widely recognized as one of the foremost experts on the ottoman army during the first world war. some of his publications include ordered to die, a history of the ottoman army in the first world war; defeat in detail, the ottoman army in the balkans, 1912-1913; ottoman army effectiveness in ww1, a comparative study; gallipoli and the middle east 1914-1918; and gallipoli, the ottoman campaign, and a military history of the ottomans, from osman to ataturk (co-authored).
 • edward j. erickson, amerika birleşik devletleri ordusu’ndan sahra topçu yarbayı olarak emekliye ayrılmıştır. amerika birleşik devletleri, avrupa ve ortadoğu’da çeşitli askerî görevlerde bulunmuştur. 1991’de körfez savaşı’nda 3. zırhlı tümen’de topçu harekât subayıdır.
  sonraki kariyerinde izmir ve napoli’de nato görevlerinde bulunmuş ve türkiye ve ortadoğu’da uzmanlaşmıştır. 1995’de saraybosna’da ıfor’da görev almış ve 1997’de emekli olmuştur.

  erickson, 2003’te ırak’ın işgalinde aktif göreve çağırılarak 4. piyade tümen komutanı siyasî danışmanı olmuştur. sivil hayata dönen erickson 2005’de ingiltere’de university of leeds’de doktorasını tamamlamıştır. 2007-2008 yıllarında bağdat’ta ırak savunma bakanlığı siyaset bilimi profesörü olarak çalışmıştır.

  askerî tarih profesörüdür. colgate üniversitesi ve saint lawrence üniversitesinden birer de yüksek lisans derecesi vardır. birinci dünya savaşı’nda osmanlı ordusu konusunda saygın bir uzman olan yazarın pek çok kitabı ve makalesi bulunmaktadır.

  büyük hezimet; balkan harpleri’nde osmanlı ordusu adlı kitabının yenilgi ve askeri ıslahat 1877-1910 (ss. 1-46) adını verdiği ilk bölümünde edward j. erickson, osmanlı imparatorluğu’nun balkanlardaki hâkimiyeti hakkında kısa bir tarihî arka plan oluşturmakta, 93 harbi’nin kaybedilme sebeplerini irdelemektedir. 93 harbi sonrasından 1910 yılına kadar osmanlı ordusunda meydana gelen reform faaliyetlerini kronolojik sıralamaya göre anlatan yazar, ordunun alman askerî sisteminin etkisi altına girişini de geniş çaplı bir biçimde gözler önüne sermektedir.

  devrim ve şark meselesi 1877-1912 (ss. 47-66) başlığını taşıyan ikinci bölümde yazar, şark meselesinin tarih sahnesinde ortaya çıkması hakkında bilgiler vermekte, bu meselenin ana sebebi olarak gördüğü makedonya’nın durumu, makedonya kelimesinin tanımı, sorun haline gelmesi ve avrupalı devletlerin bu mesele karşısındaki tutumları hakkında ayrıntılı bilgiler sunmaktadır. osmanlı devleti’nin iç siyasetinden de söz eden yazar, ittihatçıların yönetimi ele geçirmesi ve faaliyetleri hakkında bilgiler vermiş, osmanlı devleti aleyhine meydana getirilen balkan ittifakını okuyucuya ayrıntılı bir
  içimde sunmuştur.

  felaketler silsilesi 1911-1912 (ss. 67-98) başlıklı üçüncü bölümde, 1911-12 yılında osmanlı ordusunun durumu, mevcudu, ordunun komuta kademesi, harekât ilkeleri ve doktrinleri, kullandıkları top, tüfek sayıları ve markaları, meydana getirilecek seferberlik ve harekât planlamaları ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. balkan savaşı’nda osmanlı devleti’ne karşı savaşacak olan bulgar, yunan, sırp ve karadağ ordularının asker sayıları, kullanacakları silahların miktarları belirtilmekte, izleyecekleri savaş planları da açıklanmaktadır. balkan savaşı öncesinde meydana gelen trablusgarp savaşı’na da değinen yazar, son olarak savaş öncesi osmanlı ve balkanlar hakkında genel bir değerlendirme yapmaktadır.