*

şükela:  tümü | bugün
 • ted kennedy mensubu olduğu aile dolayısıyla demokrat parti içinde çok etkili ve saygın bir yere sahiptir. muhtemelen kennedy adının getirdiği avantajla bir çok konuda istediği gibi konuşmakta, herkesin yapamayacağı sert çıkışları yapmakta ve bu çıkışları işçi hakları, çevre koruması gibi amerikalıların pek de hoşlanmadığı konularda olduğu için kendisi liberal, ultra-liberal hatta liberalizmin duayeni olarak nitelendirilmektedir. aslında amerikalıların ota-b.ka duayen dediklerini sanmıyorum, hatta duayen kelimesinden bile haberdar değillerdir ama herhalde duayen gibi bir kelimenin türkçede ne kadar yaygın ve işlevsel kullanıldığını görseler, teddy'e duayen demeden edemezlerdi.

  ben de kendisine duayen sıfatını son olarak okuduğum bir yazıdan sonra uygun gördüm. şöyle ki; new yorker'da çıkan yazı john kerry hakkında bir portre yazısı. kerry ne yer, ne içer, vietnamda ne yaptı, senatoda nasıldı vs. yazı bu minvalde ilerlerken iş geliyor john kerry'nin liberal bir massachusetts senatörü olmasının seçim şansını nasıl etkileyeceğine.- bu nokta gerçekten de önemli zira daha önce kerry'le benzer özelliklere sahip üç senatör başkanlık seçimlerinde tam manasıyla hezimete uğramışlardı. özellikle (bkz: michael dukakis)- yazıda kerry'nin liberalliğini anlatmak için aynen şu cümleler kullanılmış(tabi aslında aynen değil mealen ama neyse): "vallahi bu adam o kadar liberal ki senato oylamalarının %96'sında ted kennedy'le ortak oy kullanmış. gerisini varın siz hesap edin."

  görüldüğü üzere ted kennedy amerikan liberalizmi için adeta bir gayger sayacı, bir mihenk taşı, bir duayendir. hatta ted kennedy liberalism index yapılsa yeridir. mesela bu skoruyla john kerry ted kennedy liberali olarak adlandırılabilir, zaten %100 yapmış olsa adı john kerry değil ted kennedy olurdu. % 50 oranında ortak oy kullananlar tatlı su liberali, %5 ya da daha az skor elde edene kısaca dick cheney falan denilebilir. endeks american politics çalışan yüzlerce akademisyenin katkılarına ve geliştirmelerine açıktır.

  unutmadan söyleyeyim, aynı yazıda john kerry'nin baş danışmanının "ama olan oylamaların %4'ünde ted kennedy'den farklı oy kullanılmış, onlar daha önemli, gözden kaçırılmasın lütfen" şeklindeki savunması da aynı şekilde yarıcıdır.
 • 1969 yilinda amerikan baskanlgi icin en guclu adaylardan iken massachusets aciklarindaki chappaquiddick adasinda meydana gelen trafik kazasindan dolayi secilme sansini kaybetmis, kennedy ailesinin su anda en buyugu... kaza ted'in kullandigi arabanin bir kopruden ucmasi sonucu olmustur..yaninda parti calisan bi hatun da vardir fakat ted kendini kurtarmisken, hatun olmustur.. ted olayin nasil oldugu konusunda dusgun bir aciklamada bulunmamistir ve butun guveni yikmistir...
  boston ve civarinda hala cok populerdir.. ve herkezin bildigi bi alkoldir....
 • 1932 dogumludur. massachusetts eyaletinin cape cod'da bulunan hyannisport adli kasabasinda ikamet eder.
 • beyninde tumor oldugunun tespit edilmesi uzerine bugun itibariyle ameliyat olan $ahsiyet.
 • hakkin rahmetine kavusmustur. allah taksiratini affetsin.
 • eceliyle olen nadir kennedy lerdendir.

  (bkz: kennedy laneti)
 • fbi raporlarında “kendini beğenmiş, şımarık bir velet” olarak nitelendirilen kennedy ailesi üyesi. 1961 yılında, latin amerika ülkeleri hakkında bilgi toplamak üzere resmi bir seyahate çıkmış ve santiago’da bir genelevi kapatarak gününü gün etmiştir.

hesabın var mı? giriş yap