şükela:  tümü | bugün
  • prism'in whistleblower'i, bradley manning v2.0.

buralar hep entri dolacak, reklam vermek isteyen mesaj atsın.

edit: bradley manning 2.0 dedim ama manning'in tırnağı olamaz bu eleman. zara'da sezon sonu %20 indirim.
  • an itibariyle gündemde. ne olduğuna bi bakiim editlerim. bizim derdimiz bize yetiyo zaten!

nsa dan yani amerikan istihbarat servisinden bilgi sızdırmış. hayatını tehlikeye atmış diyorlar.

amerikanın gizlice yürüttüğü gözetim ve denetim sistemiyle tüm dünyadaki insanların mahrumiyetini, internet ve hatta daha fazla özgürlüğünü kısıtlayacak olmasına vicdanı el vermemiş.

şu an hong kong'daymış. amerika ve bu ülke arasında karşılıklı suçlu iadesi anlaşması olduğuna ise hükümetin kendisine destek olacağı savıyla karşılık vermiş.

neler oluyo lan?
  • (bkz: utku kalı)
  • booz allen çalışanı olan edward snowden abimiz sadece 3 aydır şirketteymiş.

benim burnuma garip kokular geliyor. şu ana kadar ortaya çıkan bilgilere, açıklamalara, yalanlamalara vs bakınca olan bitenin anti-skandal olduğu ve edward abimizin gaza geldiği ve guardian'la washington post'un sıçtığı sonucuna varıyorum.

zira nsa'in slatyları muğlak, teknik bilgisi olmayan insanlara yönelik kelimelerle bezeli, detay vermeyen slatylar. ayrıca bu skandalımsının şimdilik görünen tek nedeni slatylardaki "collection directly from the servers of these us service providers: microsoft, yahoo, google, facebook.." cümlesi. cümledeki "directly"yi guardian ve wp kendilerine göre yorumlamışa benziyor. tam slaytları yayınlamadıkları için sadece spekülasyon yapabiliyoruz tabi. ama yine de ben şu anda "aptallıkla açıklanabilecek hiçbir şeyi kötü niyete yorma" takımındayım ve ortada söylendiği gibi büyük bir skandal olmadığını düşünüyorum.

ya ben washington'dan bildirsem olmaz mı yok mu ajanslarda tanıdık, bi soruşturun :/

okumadan etmeden düzeltmesi: daha önce nsa'de çalışmış adam, günahını aldık lan.
  • amerika'nın dünyadaki tüm internet trafiğini takip etmek için yarattığı programı ortaya çıkarabilmek için her şeyini geride bırakarak hong kong'a kaçan ve her şeyi medyaya anlatan cesaret abidesi insan.

"böyle bir toplumda yaşamam mümkün değildi, yanlış bir şey yapmadım ama bana çok ağır bir bedel ödeteceklerini biliyorum. bir daha evimi görebileceğimi sanmıyorum"

https://www.theguardian.com/…cmp=share_iosapp_other
  • kendisini kahraman ilan etmeden önce neyi ortaya çıkardığını anlamamız lazım. prism diye gizli bir şey vardı, artık herkes biliyor, ama bunun yasadışı olduğuna değin kesin bir kanıt yok daha. dakka bir gol bir, gaza gelmemek lazım.
  • abd ulusal güvenlik ajansı yani nsa'in tüm dünyada internet hesaplarını ve telefon kayıtlarını izlediği, depoladığı bilgisini "ı don't want to live in a society that does these sort of things. ı do not want to live in a world where everything ı do and say is recorded. that is not something ı am willing to support or live under." diye isyan ederek sızdıran eski cıa çalışanı.

verdiği bilgilere göre nsa bu işi geliştirdiği "prism" adlı programla yapıyormuş. bu program yardımıyla pek çok büyük bilgisayar, internet ve telefon şirketine sızarak gelen-giden verileri depolıyormuş. bu şirtketlerin yahoo, google, facebook, skype, youtube, aol, apple gibi büyük şirketler olduğu washington post tarafından duyuruldu.

olaylar sıcağı sıcağına okunduğunda büyük bir skandal gibi gözüküyor. evet belki de abd gündemini uzun süre etkisi altına alacak, bu süre zarfında hükümet ve istihbarat servisleri müthiş bir eleştiri yağmuruna tutulacak. lakin büyük resme bakıldığında sürekli etrafta dolaşan "abd hepimizi izliyor" mottosu doğrulanmış oldu. dolayısıyla abd'nin yumuşak gücü son derece arttı ve abd hegemonyası bir kez daha tescillendi. yani bu olaylar, ekonomik hegemonyası belli ölçüde sarsılan abd'nin yumuşak gücünü artırmak, hegemonyasını perçinlemek ve dünya üzerinde daha fazla "korku salabilmek" adına yaptığı bir hamle olarak da okunabilir. zira guardian'ın şu röportajında snowden'ın verdiği cevaplar da bir bakıma olayların "danışıklı dövüş" olabileceğini doğrular nitelikte

"we hack everyone everywhere. we like to make a distinction between us and the others. but we are in almost every country in the world. we are not at war with these countries."

"you are not even aware of what is possible. the extent of their capabilities is horrifying. we can plant bugs in machines. once you go on the network, ı can identify your machine. you will never be safe whatever protections you put in place."
  • edward panpayı üç gündür gece gündüz çaldıran booz allen umudu kesmiş, yeni pozisyon açmış:
    http://careers.boozallen.com/…job-hi-96801/2653617/
  • guardian'ın haberinde "a career intelligence officer" dediği ama teknisyen olduğu ortaya çıkan, yine de röportajında "i am a spy" diyen panpik.

bence bu adam amarika'nın tuncay güney'i olacak, hahama girip terleyecek.