*

şükela:  tümü | bugün
 • an itibariyle gündemde. ne olduğuna bi bakiim editlerim. bizim derdimiz bize yetiyo zaten!

  nsa dan yani amerikan istihbarat servisinden bilgi sızdırmış. hayatını tehlikeye atmış diyorlar.

  amerikanın gizlice yürüttüğü gözetim ve denetim sistemiyle tüm dünyadaki insanların gizliliğini, internet ve hatta daha fazla özgürlüğünü kısıtlayacak olmasına vicdanı el vermemiş.

  şu an hong kong'daymış. amerika ve bu ülke arasında karşılıklı suçlu iadesi anlaşması olduğuna ise hükümetin kendisine destek olacağı savıyla karşılık vermiş.

  neler oluyo lan?
 • (bkz: utku kalı)
 • amerika'nın dünyadaki tüm internet trafiğini takip etmek için yarattığı programı ortaya çıkarabilmek için her şeyini geride bırakarak hong kong'a kaçan ve her şeyi medyaya anlatan cesaret abidesi insan.

  "böyle bir toplumda yaşamam mümkün değildi, yanlış bir şey yapmadım ama bana çok ağır bir bedel ödeteceklerini biliyorum. bir daha evimi görebileceğimi sanmıyorum"

  https://www.theguardian.com/…cmp=share_iosapp_other
 • abd ulusal güvenlik ajansı yani nsa'in tüm dünyada internet hesaplarını ve telefon kayıtlarını izlediği, depoladığı bilgisini "ı don't want to live in a society that does these sort of things. ı do not want to live in a world where everything ı do and say is recorded. that is not something ı am willing to support or live under." diye isyan ederek sızdıran eski cıa çalışanı.

  verdiği bilgilere göre nsa bu işi geliştirdiği "prism" adlı programla yapıyormuş. bu program yardımıyla pek çok büyük bilgisayar, internet ve telefon şirketine sızarak gelen-giden verileri depolıyormuş. bu şirtketlerin yahoo, google, facebook, skype, youtube, aol, apple gibi büyük şirketler olduğu washington post tarafından duyuruldu.

  olaylar sıcağı sıcağına okunduğunda büyük bir skandal gibi gözüküyor. evet belki de abd gündemini uzun süre etkisi altına alacak, bu süre zarfında hükümet ve istihbarat servisleri müthiş bir eleştiri yağmuruna tutulacak. lakin büyük resme bakıldığında sürekli etrafta dolaşan "abd hepimizi izliyor" mottosu doğrulanmış oldu. dolayısıyla abd'nin yumuşak gücü son derece arttı ve abd hegemonyası bir kez daha tescillendi. yani bu olaylar, ekonomik hegemonyası belli ölçüde sarsılan abd'nin yumuşak gücünü artırmak, hegemonyasını perçinlemek ve dünya üzerinde daha fazla "korku salabilmek" adına yaptığı bir hamle olarak da okunabilir. zira guardian'ın şu röportajında snowden'ın verdiği cevaplar da bir bakıma olayların "danışıklı dövüş" olabileceğini doğrular nitelikte

  "we hack everyone everywhere. we like to make a distinction between us and the others. but we are in almost every country in the world. we are not at war with these countries."

  "you are not even aware of what is possible. the extent of their capabilities is horrifying. we can plant bugs in machines. once you go on the network, ı can identify your machine. you will never be safe whatever protections you put in place."
 • eski nsa çalışanı. bilgisayar ve internet teknolojisine sahip her araç yoluyla abd'nin en özelimize kadar bizi izleyebildiğini ortaya koyan prizma projesi'ni deşifre eden isim.
 • yapılan anket sonucu amerikan halkının çoğunluğu tarafından kahraman olarak görülen eski cia mensubu itirafçı.
 • yılda 200 bin doları ve pole dance yapan güzel sevgiliyi bırakıp hong kong'a gitmek zorunda kalan adam.

  http://www.dailymail.co.uk/…yed-world-caved-in.html
  http://nymag.com/…irlfriend-lindsay-mills-blog.html
 • gönül sultanı temiz insan amerika'yı sarsan köstebek.
 • kendi derdimizden ancak şimdi ne yaptığına odaklandığım arkadaş.

  şöyle bir şey vardır ya
  bir oluşum kendi siber güvenliğini test etmek için hek insanları ile çalışır.
  ya da betayı bize denetir geribildirim toplar.

  bu arkadaş bu işi yapıyor olabilir.
  - 21 günde kafası komple gitmiş komple komplo uydurabilir biri yazıyo ha bunları ona göre -

  bu iddiadan sonra
  yahoo, google, facebook, skype, youtube, aol, apple gibi markalar tek tek açıklama yapıyor.
  bugün de apple açıklama yaptı. (bak baş bealsı tıvıtır yok mu burda ? zaten hiç kullanmadım. 88bin metrekarelik tavana kadar 88bin çeşit olan süpermarkete girmiş gibi oluyorum bakınca tıvıtır a; bana göre çok karman çorman ve yorucu. kurum ve bazı akıllı insanlar ne demiş giriyorum bakıyorum sonra vıın. )

  kim, kaç kişinin bilgisini talep etti, verdiler mi vermediler mi diye ?
  buradan ters okuma ile
  hangi markaların iletişim alanlarının güvenli olduğunu çıkarabilir miyiz acaba diyorum ?
  keza bu arkadaş pek genç. hani assange gibi biraz az biraz antipatik, görece yaşlı ibir olsa idi pek dikkat çekmez gibi de geliyor. / tamam ya anladık. bazı yerlerde güvenli iletişim var. teşekkürler. benim açımdan konu kapandı.

  da aklıma şu geldi;
  dün balkona hepiniz bayrak asın dendi;
  ters köşe okuma yapmadım
  benim bayrak hala günlerdir balkonda duruyor.
  çoğunluk naaptı onu merak ediyorum şu an bu snow - den den sonra .....

  ...............................................................

  bugün apple açıklaması:
  " reuters'ın haberine göre, internet üzerinden açıklama yapan apple, 1 aralık 2012 ile 31 mayıs 2013 tarihleri arasında, abd hükümetine bağlı federal ve yerel yetkililer 9-10 bin hesap veya cihaz hakkında bilgi talep etti.

  bilgilerin ulusal güvenlik ve soruşturma kapsamında talep edildiğini belirten apple, son altı ay içinde 4-5 bin müşteri hakkında bilgi paylaşımı istendiğini açıkladı.

  müşterilere ait gizliliği her zaman en ön sırada tuttuklarını belirten apple, "imessage ve facetime uygulamalarındaki diyalogların şifreli olarak korunduğunu' belirtti."

  ..................................................................

  facebook’un kurucusu mark zuckerberg, sosyal paylaşım sitesinin hiçbir zaman abd ulusal güvenlik dairesi (nsa) ile kullanıcı bilgilerini paylaşmadığını belirtti.

  zuckerberg, facebook sayfasına “facebook, abd ya da bir başka hükümetin servis sağlayıcılarını kullanmasına izin vermemiştir. daha düne kadar ‘prısm’ adlı programdan haberimiz yoktu” açıklamasını yazdı.

  diğer yandan microsoft, 32 bine yakın kullanıcı hesabı için 7 bin istek aldığını belirtti ancak bu bilgileri hükümetle paylaşıp paylaşmadığını netleştirmedi.

  ...................................................................................

  diğer açıklamaları da siz bulun da bilgilenelim.
hesabın var mı? giriş yap